Praz

A

Anonymous

Guest
Nimeni nu creste praz ???
Nu e nici o olteanca sau un oltean pe forum ??? :roll:
 

Kati

Active Member
Singurul lucru cu care te pot ajuta este ceea ce am auzit intr-un magazin de gradinarit: dupa ce se cumpara semintele de praz nu se pun direct in pamant, ci se pun in apa si se lasa asa o vreme. Dupa ce le-ai pus frumos pe randuri in pamant, mai uzi odata zdravan.
 
Eu il seman intr-un vas, si apoi il transplantez in pamant, cand este de doi, trei milimetrii grosime. Il ud ca pe celelalte plante din gradina, macar la doua zile sau zilnic, depinde de cat este de cald. :D :D
 

blueheart_d

Member
am cumparat si eu seminte de praz in primavara, dar n-am apucat sa le seaman. daca tot e deschis topicul si sunt cunoscatori, iau lectii si la anul sper sa am mai mult spatiu pt gradina.
 
A

Anonymous

Guest
EU IN FIECARE AN CUMPAR RASAT DIN uRZICENI,CINE VREA ,LA PRIMAVARA SA MA ANUNTE SI TRIMIT.Se prinde,am pus si la soare si la umbra si am avut pana in decembrie.
 

ACHIMENES

Member
Prazul se pune in pamant, la locul definitiv, numai sub forma de rasad. In concluzie intai se produce rasadul si apoi se trece la locul definitiv si se uda in draci, la fel ca pe ceapa de apa. Foarte multa apa ca sa se ingroase tija :rofl: :rofl:
 

mirela06

Active Member
Rasadul l-a pus astazi, sotul intr-un bilon spatios. Sper sa creasca mare ca cel de anul trecut :)
 

mirela06

Active Member
Acum citeva zile a dat atacul la plantutele noastre, coropisnitele. Am dat iar cu graunte otravite si am gasit 3 , cu burta la soare. Ce este rau ca au atact 2 fire de praz. Am avut norocul sa avem rezerva si astfel , puse in locul celor taiate, parca nu s-a intimplat nimic.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu stiam ca locul lui e in servieta diplomat,iar nu in vailing :rofl:
Spune-ne si cum il pastrezi,rugam mult.
 

alfa

Active Member
Doamne Mirela, cand ma uit la pozele tale si vad legumele alea proaspete si fructe si peste si ciuperci.... doamne ce mi se aduna saliva in gura..... doamne parca e Raiul la tine in curte.... :D :D :salivat:
 

victoria

Active Member
Foarte frumos prazul tau Mirela.
Acum,ca m-ai provocat,maine il scot si eu pe al meu si ii fac poze.Deja i-am dat soacrei mele acum 2 zile un brat intreg de praz.
Si eu pun prazul la fel cum zicea Achimenes.Adica anul asta l-am pus asa,ca anul trecut l-am pus direct in gradina si mi s-au lungit urechile asteptand sa se faca ceva.Eram incepatoare.Acum am mai invatat. :)
 

mirela06

Active Member
:rofl: :rofl: Sa fiti sanatoase si multumesc de aprecieri. Cred ca al nostru s-a facut mare, ca atras olteanul meu de el :rofl: :rofl: :rofl:
 

ACHIMENES

Member
La Bucuresti prazul e ........ , Mirela zvarle si la mine 2 fire, ca tot facui o ciorba de fasole rosie :) :) :) , mi-ai facut o pofta de praz :( :(
Am o mare nelamurire, de ce i-ai taiat mustatile?
Cum il pastrezi peste iarna fara mustati? n-am citit eu ceva? :)
 

mirela06

Active Member
Anul trecut l-am tinut in paie si hirtie. Acum 2 ani intr-o groapa cu nisip si paie, iar anul acesta il tin in congelator, o parte si altul, de consum ”ca la mama acasa” :rofl: , in cutii cu paie. Oricul le-ai pune. Tot bine se pastreaza. De rupt mustatile, nu le-am rupt ca daca as face asa , as pati-o ca acum mult timp...se intind foile din mijloc spre exterior . Parca l-ar sufla cineva :rofl: Doar pe cel care il bag la congelat il fac ca un gigolo.
Si daca ma gindesc bine, ti-as azvirli, Achi, niste praz, dar la ce distanta esti, mi-e ca nu ajunge intreg :rofl: :*
 
Sus