Praktiker

A

Anonymous

Guest
Buna,a intrat marfa virtos la Praktiker Iasi..deci si la celelalte.
Copacei de la Yurta,trandafiri de la Yurta si la cutie(13.99) dar si al punga(9.99).A mai intrat o marca noua detrandafiri importati din Ungaria.
Mai sint zmeura,coacaze,mure,tot de laYurta.
Va mai amintiti ca v-am atras atentia unor seminte "lipite"pe o banda de hirtie ?
Ei,exact aceeasi firma din Grmania GARTENLAND,a adus un stand plin cu bulbi.Dar stiti cum sint impachetati ? la caserola de plastic,ca la tortuletzele de inghetata.
Sint si dale,cale colorate,dar mi-a retinut atentia:
caladium,liatris physalis,echinops,kniphofia,convallaria majalis(lacramioarele ),hosta funke sieboldiana,hosta albo-marginata,asclepia,aruncus.....si cite si mai cite.
Parca am nimerit in pestere lui Alibaba.
Sesam deschide-te ! :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce titlu de topic :eek: ..Oferta "Praktiker " era mai indicat si statea cred ca mai bine la furnizori.
Dar o s-o mute moderatorii.
Multumim ca ne faci sa ne golim buzunarele :D
 

mymo

Active Member
Am luat si eu azi de la GARTENLAND radacina de "dicentra spectabilis" si "kniphofia".Harnicuta cum sunt....le-am si plantat.
 
A

Anonymous

Guest
dupa ce ca-mi stresez degetutzele pline de noroi sub unghii..scriind la un pisiu plin de virusi si cu o retea ce cade din doua in doua minute... acuma..hop sar si circotasii cu andrelele... :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Lasa bre ca am schimbat eu titlul topicului. Nu mai plange. Poti sa mergi la manichiura daca vrei. :wink: Sau la devirusare. :mrgreen:
 
A

Anonymous

Guest
LA AMINDOUA...ca sa fiu frumos si dragalas simbata ...la OBI
 
A

Anonymous

Guest
AS VREA EU...m-am gindit sa vin chiar cu trenul,sa ajung acolo si sa fac pe nebunu' si sa nu va spun cine sint...infine,aici ninge tare,deci cu masina nu-i chip de venit,iar daca-si pleca mi-ar sari sotia si cu maica-mea in cap.Nu pot sa le las singure.
Vin negresit cind reusiti sa va mai vedeti urmatoarea data.Ar fi grozav daca ati face ceva poze si apoi le-ati posta.Ca o mica istorie.
Ca sa recunosc personajele distinse,pune-le,te rog,cite un carton la git cu numele. :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Asa vom face stimabile. Numai ca ne-am abatut iara de la subiectul topicului.
Ce mai era pe la Practiker?
 

mirelush

Member
De foarte buna calitate bulbii de la GARTENLAND. Pentru ca m-am pacalit de cateva ori cu bulbi de la alte firme intotdeauna " pipai " bulbii inainte de a-i cumpara. Am nimerit uscati sau putreziti , uneori chiar lipsa. Insa astia de la GARTENLAND au trecut testul " pipaitului ". :) Bineinteles ca am cumparat cativa...
 
A

Anonymous

Guest
Aha...eu am luat-o infreza de multe ori,doamna dr.Maxim de la Statiunea de cercetare mi-a spsu sa fiu foarte circumspect cu bulbii.
Sint curios cum ai pipait tu pe aia din tavitze.
Iar despre :testul pipaitului",cred ca ai dreptate..il utilizam cind eram tinerel...la cinematograf...mama...ce mai verificam "bulbii"
 

mirelush

Member
mihail-the ex a spus:
Aha...eu am luat-o infreza de multe ori,doamna dr.Maxim de la Statiunea de cercetare mi-a spsu sa fiu foarte circumspect cu bulbii.
Sint curios cum ai pipait tu pe aia din tavitze.
Iar despre :testul pipaitului",cred ca ai dreptate..il utilizam cind eram tinerel...la cinematograf...mama...ce mai verificam "bulbii"

:rofl: aici m-ai prins (din nou). Pe aia din tavitze nu i-am pipait. Am luat un phlox pe incercatelea. M-am gandit ca daca bulbii "pipaibili" de la GARTENLAND sunt ok, atunci sunt sanse destul de mari ca si cei din tavitze ( care nu se lasa cu una cu doua pipaiti ) - de aceiasi firma - sa fie de calitate.

Totusi daca imi vine in minte o modalitate de a aplica testul si la astia din tavitze ( in afara de metoda barbara de a desface pachetul ) , iti dau de stire.

:wink:
 

mihai63

Member
Cuparaturi facuta azi:
PHYSALIS(Alkengi Francetii)
ECHINOPS(Veights Blue)
FREESIA(Double Red)
FREESIA(Double Yellow)
BRODIAE(Queen Fabiola)
LIATRIS(Spicata Purple)........plus niste bulbi de gladiole blue&white.....si mai vedem ca deabia s-a deschis sezonul :rofl:
 

mihai63

Member
I-am pipait,iti dai seama,numai pe cei de PHYSALIS si ECHINOPS nu deoarece sunt intr-o cutie din plastic :rofl:
De obicei sunt norocos da' mai stii.......
 
Sus