Praktiker

A

Anonymous

Guest
Hai sa fim seriosi,oi fi eu de la tara,din fundu' Moldovei,din provincie cum spune-ti voi bucurestenii,dar ne mai uitam si noi la televizor.
La voi e nashpa cu vremea. :)
 
A

Anonymous

Guest
revenind...eu ced ca "discret"pot fi pipaiti si cei din caserola.Aia de la Praktiker sint prea fraieri ca sa-si dea seama...
 

ghia_don

Active Member
In caserolele acelea de plastic sint niste radacini , nu bulbi, din care au iesit deja lastari, asa ca daca ii pipaiti prea tare s-ar putea sa ramineti fara ei... :wink:
 

mirelush

Member
ghia_don a spus:
In caserolele acelea de plastic sint niste radacini , nu bulbi, din care au iesit deja lastari, asa ca daca ii pipaiti prea tare s-ar putea sa ramineti fara ei... :wink:
De obicei cei ce vand le spun generic : bulbi de primavara. Stiu ca-s radacini ( tuberculi, rizomi, sau ce-o mai-fi ). Dar si acestea pot fi deshidratate, asa ca un usor control nu strica. Mai delicat sa nu ramanem fara ei. :D
 
A

Anonymous

Guest
..eu m-am gindit la un control nu numai delicat,ci si discret.
Pui caserolele in cos,apoi te plimbi cu el prin magazin,timp in care verifici continutul.Sau verifici exact la raft.E prea mare nebuneala ca sa te bage cineva in seama.
Eu am avantajul,ca mergind foarte des acolo,toti ma saluta prietenos,ma intreaba ce mai fac,si cunoscindu-mi damblalele,ma lasa in plata Domnului.Toti stiu ca-mi place sa casc gura la marfa,sa aleg indelung.
Totusi,ma gindesc,ca firma nemteasca pare itr-atit deserioasa incit nu vor fi surprize.
 
A

Anonymous

Guest
Poate nu-i o noautate dar eu am descoperit-o astazi.
La Praktikerul de la iesirea din iASI,chiar la intrare sint niste ladite din lemn cu multi bulbi in interior.Produsul se cheama:
100 Flowerbulbssi si am copiat pt. voi lista cu continutul:
-dalie unwin mixed
-gladiole mixed
-crin asiatic pink
-allium moly lutteum
-sparaxis tricolor mixed
-ixia hybriden mixed


Pretul este de 250 mii lei,iar pt. orice eroare de transcriere va rog sa ma considerati,numai,pe mine vinovat.
 

Sash

Active Member
sarselia a spus:
anne`mary a spus:
buna. Daca moderatorii considera ca subiectul nu-si gaseste aici locul, va rog sa-l mutati unde trebuie, dar nu stiu cum s a ii anunt pe cei din Buzau care isi doresc o Orhidee ca am vazut si cumparat de la Praktiker o orhidee la dimensiuni foarte mari, diverse culori, la doar 21 de lei. Cred ca la florarii, la dimensiunile astea , costa cel putin 35-40 lei.
kerkyra a spus:
Si la Craiova, la Praktiker, am vazut asa ceva.
 

carmenushka

Active Member
Am trecut ieri prin Practiker si aveau oferta la butasi de trandafiri, Th, cataratori, acopritori, o multime de culori si tipuri de la 5,99 la 8,99 lei
 

victoria222

Active Member
Am fost azi in Praktiker Vitan si la capitolul trandafiri stateau foarte slabut. Double delight, Casanova TH, un TH rosu, Parade urcator. Aceleasi sortimente ca la OBI dar foarte putini trandafiri din care sa alegi. M-am uitat atent la ei, toti au incoltit :( Producator YURTA. Mai aveau bulbi la 4, 5 si 9lei. Cam atat :cascat: :)
 

anasstasia

Active Member
victoria222 a spus:
Am fost azi in Praktiker Vitan si la capitolul trandafiri stateau foarte slabut. Double delight, Casanova TH, un TH rosu, Parade urcator. Aceleasi sortimente ca la OBI dar foarte putini trandafiri din care sa alegi. M-am uitat atent la ei, toti au incoltit :( Producator YURTA. Mai aveau bulbi la 4, 5 si 9lei. Cam atat :cascat: :)
Chiar la Praktiker Vitan vroiam sa merg. Daca zici ca nu am ce sa vad... :roll:
 

victoria222

Active Member
In perioada asta nu. Sa stii ca am un feeling ca deja au incoltit toti trandafirii de prin hipermarketuri, ca e f cald pentru ei :( sper sa ma insel dar azi am fost in 4 magazine si in 3 erau toti incoltiti, in al patrulea nu, pentru ca ii tineau afara, dar nu prea aveai ce alege.
 

anasstasia

Active Member
Victoria, desi nu am fost in magazine (si vroiam), deocamdata voi astepta. Daca tu ai fost si i-ai vazut incoltiti nu are rost. Multumesc ca m-ai scutit de un drum.
 
A

Anonymous

Guest
Eu am vazut astazi la Carrefour, citiva pomi fructiferi infloriti.
 
A

Anonymous

Guest
...ei asta se-ntimpla si cu trandafirii, dar de cele mai multe ori nu se vede asta. Cumparatorul, adesea cumparatoarea, se bucura sincer de o fotografie frumoasa si de un pret modest.
Eu intotdeauna ii "trag de mineca".
 
Sus