Praktiker

nicol

Member
Am fost azi la Practiker la Galati. Aveau pomi fructiferi de la Yurta, doi la pret de unul, produsele de la Patioplant de care pomeneati anterior, trandafirul New Dawn de 29.9 ron. In schimb, m-am tot uitat la niste bujori de la Patioplant la 24,9 ron.Pe ambalaj scria numai Paeonia Oficinalis. Am intrat pe site-ul Patioplant si am aflat ca soiurile ar fi: Rubra Plena , Sarah Bernhart si Duchesse de Nemours. Parca m-ar fi tentat unul-doi!
 

zi_inflorata

Member
Moderator
azi la Practiker Constanta era reducere la flori 1+1 gratis(aceeasi planta): Phalenopsis fara flori la 11 lei, gardenii fara flori la 5 lei, violete inflorite (o singura culoare), bromelii si begonii la 9 lei.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ieri in Practiker Arad se gaseau la 19,99 doua feluri de orhidee: phale (o tija) si miltonia. De remarcat diversitatea de culori si combinatii de culori. Mi-au facut cu ochiul vreo doua patate, dar am rezistat cu succes. Un plus: aveau si substrat de orhidee de la Compo Sana - 5l la 22 de lei.

In rest mai aveau si ceva clematis si alti butasi de sezon, helleborus alb, trandafiri.
 

adite

Active Member
In Iasi exista si helleborus cu flori crem sau galbene, hibiscusi cu 25 lei, iar miltoniile au flori de peste 10 cm.
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am intrat ieri la Praktiker Craiova si primisera flori: orhidee phale si miltonia superbe la 19,99 lei, margaritar, spanz, campanula, la ghiveci, foarte frumoase toate. Tare mi-au placut miltoniile, dar cum nu am experienta cu ele, am citit un pic la topicul respectiv si par sensibile, cred ca raman cu cele 3 phale pe care le am acum. Pusesem ochii pe una grena cu model alb, o splendoare :(
 

adite

Active Member
Azi au scos alte miltonii la vanzare, foarte frumoase, dar cu 25 lei. N-am inteles de ce au alt pret pentru ca nu sunt mai bogate in flori sau pseudobulbi decat cele de ieri. Ce-i drept, florile sunt intacte, iar cele cu 20 lei sunt cam ciufulite, fiind scoase din ambalajele transparente.
 

gabrielais

Active Member
Dragilor, au la Praktiker (cel putin la noi in Iasi) rodhodendroni rosu, alb, roz si mov la doar 40 lei, plante mari, frumoase si sanatoase. Pacat ca ploua si e urat, m-a udat zdravan pana m-am decis sa aleg si eu doi, ca i-au pus afara la intrare...Cine doreste si are drum, spor la cumparaturi!!
 

LadyBug

Well-Known Member
In Cta erau inauntru, trebuia sa vii p-aci ;-)
Pacat ca eu nu sunt fan rod., dar am luat o magnloie maricica cu 35 de lei.
 

gabrielais

Active Member
Uff...da, si eu am vrut magnolie, mai multe chiar, dar nu mai am unde planta; si liliacul abia mi l-a desprins din maini sotul meu..ca nu mai am unde pune....loc ar fi pe langa gard din plin pe 2 laturi ale curtii, doar ca trec tevile de apa si gaze pe acolo...:mad:. Eu rododendroni imi doresc de mult dar nu am avut loc pt ei...acum am renuntat iar la o suprafata cu gazon...:giggle: si am ingramadit acolo o multime de plante..cand vor creste cred ca va fi un hatis...:-D
 

LadyBug

Well-Known Member
Las'ca asa e frumos, mai lasa plantele si de capul lor, gradinile alea care-s prea "lucrate" nici nu mai seamana a "natura", zici ca esti in interior, undeva, nu-mi plac.
 

geodezia

Well-Known Member
No eu pt ca nu am spatiu zic ca nu imi plac magnoliile bine am si avut rateuri cu ele si ma gindesc ca in sfirsit cresc mari ca vor face umbra la o suprafata prea mare de teren si ca imi va umbri alte plante etc etc etc stiti treaba cu vulpea care nu ajunge la srtuguri
 

LadyBug

Well-Known Member
E-he, pana cresc alea asa mari imbatranesc eu! Am doar magnolii micute(intre 20 si 70cm inaltime), si cresc tare greu.
 

gabrielais

Active Member
Asa este, cresc greu, si-apoi...cine nu ne lasa sa le taiem la marimile care ne convin...mai greu cu magnoliile, este drept, deoarece nu le plac taierile, dar tot ne putem juca putin cu forma coroanei..
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu am dat rau in nebunia magnoliilor anul asta, imi placeau foarte mult si inainte dar acum am achizitionat mai multe si daca ar creste ca un copac normal nu stiu ce m-as face cu ele in 2-3 ani, le-am plantat cam la 1m una de alta, dar in zig-zag, in ideea ca peste 2-3 ani le voi scoate si le voi muta in alta parte, astept sa-mi dea parintii alt teren cand il termin pe asta ;-) Deja e super-plin cu plante. Iar la praktiker aveau magnolii susan cam de 70 cm la numai 35 de lei si am luat una cu boboc. Mai aveau si altele cu doar cativa cm mai inalte la 60 de lei si altele mai mari la 160, dar alte soiuri. Plus produsele yurta clasice, dar eu am luat deja de la ei de pe site...
 

adrianam

Well-Known Member
In general magnoliile cresc incet- cred ca maxim 20 cm pe an, functie de soi.
Partea proasta este ca nici nu prea le place sa le muti!
 
Sus