Praf pe frunze

cornelia

Fondator
Membru staff
Si ai rezultate? Ca ma gandesc ca frunzele nu au suprafete drepte... mai sunt incretituri, etc.
 

simonac

Member
daca praful e mai de multisor, nu prea merge: se incapataneaza sa ramana acolo! ma gandeam sa incerc si cu una cu perii mai tari, dar mi-e cam frica sa nu sufere frunza; tu ce zici? ce folosesti?
 

Dora

Member
Eu le bag la dus,dar cu grija,acopar pamantul cu nailon,apa sa fie dezmortita si imediat dupa aceea le sterg cu un servet de hartie.Am cam avut emotii cand am facut asta de teama sa nu ramana frunzele patate,dar totul a fost in regula,aratau ca "noi".
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu le fentez! Le aplic insecticide/fungicide prin pulverizare ocazie cu care se ia si praful. Daca apa & co persista, desi plantutele se pun in spatii incalzite sau la soare, o absorb cu un servetel.
 

simonac

Member
eu am aplicat ingrasamant foliar, iar la unele, frunzele s-au patat...probabil am scapat eu mai mult acolo, sau cine stie? asa ca de atunci ingrasamantul il pun in farfuriuta, pe frunze n-am mai dat cu nimic
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu cred ca s-au patat frunzele din cauza ingrasamantului. Poate ca era apa rece sau... cine stie!
 

simonac

Member
ei...ma gandesc, dar nu-mi mai amintesc; de obicei eu le pun apa plata (din sticla care este inceputa in casa) la temp camerei, dar s-ar putea ca atunci sa fi pus de la robinet si sa fi fost mai rece; mai incerc, si-ti spun
 

simona2

Member
simonac a spus:
daca praful e mai de multisor, nu prea merge: se incapataneaza sa ramana acolo! ma gandeam sa incerc si cu una cu perii mai tari, dar mi-e cam frica sa nu sufere frunza; tu ce zici? ce folosesti?
Am incercat odata cu o periuta de dinti si din cauza perilor asprii , frunzele au cam suferit .
 
Sus