pot sa tai petuniile ?

Angelinna

Member
am niste petunii foarte frumoase. spre rusinea mea, de cand le-am cumparat acum vreo luna, nu le-am mutat in pamant si le tin tot in paharele. au inflorit foarte frumos, abundent, extraordinar. ce ma supara insa e ca au crescut, s-au lungit si atarna din ghivece si par neingrijite. infloresc doar in varf, si s-a format o tulpina lunga si inestetica.

as vrea sa le tund dar nu stiu cum sa fac. cat pot sa tai din ele fara sa le afectez viata, cat sa las ?

aceeasi problema o am si cu petuniile de la tara care sunt petunii curgatoare si care in doua luni s-au lungit foarte mult. din cauza ca sunt lungi atarna greu frunzele, au aprox 1m, si flori au numai jos.

poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi caci azi mi-am propus sa gradinaresc, mi-am facut timp si nu stiu cum sa procedez cu ele
 

Angelinna

Member
well.. am citit dar nu m-am lamurit. este un topic despre inmultire> eu intrebam daca le pot tunde ? nu vreau sa le butasesc. varfurile o sa le arnc sau o sa vad eu ce fac cu ele, pe mine ma interesa planta adulta, inradacinata, cum se comporta dupa tundere, daca le tund acum.

multumesc
 

zamfira

Member
Petuniile daca au apa suficienta si soare pot creste si cate 2.5 cm pe zi ..Dacal e tunzi vor creste si vor inflori si mai frumos
 

Angelinna

Member
deci metoda e incercata de voi. nu de alta, dar intre timp o vecina mi-a zis sa nu le tund ca le stric, ca nu mai dau flori la loc. :roll:

sigur nu se strica daca le tai?
 
A

Anonymous

Guest
Angelina, petuniile se ciupesc macar 1 data pe luna. Atunci se ramifica si infloresc bogat. Acum tu nu le tunde de tot. Lasa vreo 20cm. O sa vezi ca nici nu o sa stii cind se si imbraca de flori!!!
Succes!
 

Kati

Active Member
Nu le ajunge, se pleostesc repede, mai ales in zilele toride cum este si astazi de exemplu.
 

albela

Active Member
Cred ca depinde si de unde sunt luate. Cele cumparate de mine de la oameni din piata sunt f. inalte si cam imprastiate, dar cele luate cu setul de 10 buc de la supermarket sunt compacte, nu au crescut prea mult in inaltime dar sunt mai pline de flori si mult mai aspectuoase. Cred ca e vorba de tratamentele care li s-au aplicat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E un fenomen normal asa ca poti sa le aplici o tunsoare spre revigorarea domniilor lor :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Stelia13, tunde-le fara teama. Eu le-am tuns saptamana trecuta ca la fel, incepusera sa se usuce virfurile si acum sunt frumoase si incep sa le dea boboci noi. Au timp sa mai infloreasca.Succes!
 

helisananca

Member
cum se tund petuniile??eu am niste petunii din vara,care si acum fac flori,boboci,dar parca prea s-au lungit ...cat sa opresc din ele am citit ca 20 de cm??
multumesc!
 

helisananca

Member
poi si tot nu am inteles :oops: ..pur si simplu rup din ea??asa procedez cu niste plante din acvariu ,nu am stiut ca si petuniile sunt la fel.. :) ..
 
Sus