Pot sa scap de fainare?

Buna! Am niste verbine pe balcon care au fost atacate destul de serios de fainare. Le-am stropit deja cu Topsin, dar nu prea si-a facut efectul. Acum am cumparat Tilt, ca m-am gandit ca daca schimb fungicidul poate am sanse mai mari de succes. Insa ma intreb daca are rost sa ma mai lupt cu ele sau ar fi mai bine sa le smulg si sa le arunc inainte de a-mi infesta si restul florilor. Ele, in general, arata bine si infloresc frumos....dar frunzele sunt atacate in proportie de 70-80% din suprafata! Voi ce ziceti?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Orice ai decide tot trebuie sa le izolezi de celelalte plante. Blestemata asta de fainare se raspandeste rapid. Poate ca fungicidele n-au avut efect din cauza ca n-ai folosit concentratia corecta. Te-ai uitat pe eticheta produsului si ai facut exact cum zice acolo?
 
Eticheta nu-i prea clara cu privire la concentratii! Mi-a spus insa cucoana de la magazinul de produse fitosanitare de unde l-am cumparat, sa pun tot plicul la 10 l de apa.
Problema e ca nu mi-a spus sa repet tratamentul, ceea ce incep sa vad pe forum ca ar fi fost bine sa fi facut!
Deci tu spui ca oricum, si daca nu le arunc, tot trebuie sa le mut...nu pot sa le las acolo si sa le stropesc doar cu fungicid.
Sa repet cu topsin? Mai pot folosi solutia daca am amestecat-o cu apa acum 1-2 saptamani? Sau se strica si trebuie facuta alta?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu cred ca punand in 10 l de apa a iesit o solutie prea diluata pentru cat de afurisita e fainarea. Incearca cu 6-7 l de apa. Taie toate partile grav afectate, izoleaza plantele si repeta stropirea (pe toate partile) cam la 5-7 zile.
 
Multumesc mult, o sa incerc cu solutie mai concentrata dar fara sa le tai, ca daca le tai nu prea mai ramane mare lucru de tratat din ele. Sa speram ca merge.
 

bibacj

Member
Topsin sau Mospilan ce imi recomandati sa folosesc pt fainare la petunii? Inca nu a aparut dar ma gandesc ca ar fi bine sa o fac stropiri preventiv.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In caz de fainare ai nevoie de fungicid (Dithane, Topsin, etc.). Mospilanul nu are efect. El este insecticid.
 

bibacj

Member
Va multumesc. Nu am citit prospectul si petuniile aveau frunze lipicioase si cred ca mi s-a recomandat ceva pt paianjeni netinand cont ca am cerut si contra fainare. Exista ceva combinat pt cele 2 probleme?
 

dorinas

Member
Nu, dar poti combina tu un acaricid cu un fungicid.Eu am combinat un fungicid cu un insecticid si a fost ok.
 
Sus