Posta Romana

interval

Active Member
Numai naivii pot crede ca vor pleca cei 100 de directori. Vor trece pe alte functii, dar cu acelasi salariu.

Posta trebuie falimentata deoarece exista interese particulare pentru
- comisioanele care se iau pentru distribuirea pensiilor si incasarea facturii Romtelecom
- sediile care le au in toata tara
- preluarea coletariei de catre firmele private de curierat
 

anknic

Active Member
nu exista interes sa se falimenteze posta, ci sa fie salvata intrucat acum chiar e in faliment...habar nu aveti ce achizitii "inteligente" s-au facut in ultimii 3 ani la posta...
 

interval

Active Member
Poate ca acum sa se incerce salvarea, dar pe vremea lui Boc se urmarea sigur sa fie falimentata. V-am spus si de ce.

De fapt, guvernarea Boc e plina de aberatii. Nu ca altii ar fi mult mai breji, da hai sa va spun una sa te inchini cu ambele.

Ne vaietam ca nu sunt absorbite fonduri europene. Pana in urma cu vreo 2 ani Romania pregatea anual 100-150 de manageri de proiect, exact pentru intocmi si dirija proiecte care sa atraga bani comunitari. Cursul era de doi ani. Primul an in Romania, ultimele 4 luni practica efectiva la o prefectura. Al doilea an un masterat in Franta sau Anglia in domeniul administratiei locale (dupa optiunea de limba), ultimele 4 luni practica efectiva la o prefectura de acolo. La inceputul cursului se semna un contract prin care candidatul se obliga sa ramana timp de 5 ani (2 de scoala si 3 dupa) la dispozitia statului roman, fara a se angaja in alta parte fara permisiunea sa. Cei cinci ani erau considerati ca vechime in munca si printre altele se primea lunar 2000 lei plus ceva diurna in anul din strainatate.

Fiica mea a absolvit in ultima serie. Din aceasta serie Boc nu a angajat pe nimeni (sau aproape pe nimeni) motivand probleme bugetare. Deci: fiica mea sta de aproape 2 ani acasa - desi era un precontract cu Ministerul Justitiei - si primeste lunar 2000 lei (1500 dupa reducerea bugetara) si nu face nimic in conformitate cu contractul pe 5 ani pentru ca trebuie sa stea la dispozitia statului. Intre timp a mai participat la un concurs si a efectuat un stagiu de 8 luni la Bruxelles la sediul UE, tot pe probleme de administratie locala (au fost selectati 20 din 3000 de candidati din toata Europa). Acolo a putut vedea cum dorm romanii si in parlamentul european. Si sta acasa si trebuie sa mai stea inca un an si ceva conform contractului. Timpul trece, leafa merge si Boc se vaita

Poate parea de necrezut, dar in plina recesiune Romania cea saraca plateste 2000 lei lunar unor oameni pe care ii obliga sa nu faca nimic. Cat de greu si ce sacrificiu bugetar s-ar face daca le-ar mai da 1000 dar i-ar pune sa munceasca intr-un domeniu in care se recunoaste deschis ca lucrurile merg prost.

Dar nu se vrea. Dintr-un motiv simplu de tot: daca fondurile europene nu pot fi furate, atunci ce rost are sa ne mai incurcam sa le atragem?
 

george.r

Member
Asa am primit eu un colet din Fr in 30zile.
Dar de sarbatori a fost aglomerat asa ca a facut si in Fr aprox 7zile.
Apoi de la Oficiul vamal de pe Giulesti a facut 5 sau 7 zile pana la post restant pe Sincai...
 
Sus