Portulaca

Dea

Active Member
kerkyra ... te invidiez! bravo! :clap:
eu in casa nu am reusit niciodata sa le fac sa creasca asa din seminte! afara insa nu au fost probleme!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am semanat deja afara, ca n-am mai avut rabdare... :oops: Sper sa rasara cand vor considera ca e destul de cald...Ma intrebam si eu daca nu le-am pus cam repede, dar am citit mai sus si m-am linistit, si daca spuneti si ca se autoinsamanteaza...atunci e chiar mai bine :)
 

celeste

Member
Claude, daca s-au simtit bine acolo unde au fost puse prima data, se autoinsamanteaza fara probleme. Si gandeste-te ca iarna mai trece peste ele si gerul, cu zapada sau fara. Si tot ies ! :D Sunt niste supravietuitoare.
 

diana999

Active Member
atentzie la udat.si eu am pus semintze intr-un ghiveci.au iesit multe si dese.dupa ce le-am udat s-au pleostit :( poate am luat folia jos prea repede....
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
...daca spuneti si ca se autoinsamanteaza...atunci e chiar mai bine :)
Se autoînsămânţează cu condiţia să nu le deranjezi deloc. Dacă deranjezi locul, (de ex. sapi) ai şanse slabe să răsară. Seminţele fiind extrem de mici nu trebuie să ajungă în adâncime. Ele se presară la suprafaţa pământului, acoperite superficial. :wink:
 
Si la mine s-au autoinsamantat.Eu nici nu am bagat in casa vasele respective. Stau bine afara fara sa fie acoperite.Plantele sunt inca mici, la primul rand de frunze, dar nu-mi fac probleme cu rezistenta lor. Si in ceilalti ani am facut lafel :D
 

IZA

Active Member
Cele care rasar singure afara eu stiu ca la sf lui aprilie daca e cald , daca nu inceputul lui mai sunt sus.Nu le place umezeala si se inmultesc usor si prin butasi pusi in apa sau pur si simplu bagati in pamant. :wink:
 

mimish

Active Member
Eu am aruncat in seara asta semintele dintr-un plic in gradina. Or iesi, nu or iesi..... astept sa vad. Anul trecut nici macar una nu a vrut sa rasara!
 

diana999

Active Member
kerkyra a spus:
Sunt foarte bucuroasa de evolutia plantelor mele, mi-era teama ca sunt prea dese si nu vor rezista dar vad ca se dezvolta uniform si frumos, sper sa si infloreasca la fel de bogat.
cum le-ai udat ? firavele mele s-au pleostit dupa ce le-am udat...n-am mai ramas cu niciuna :roll: data viitoare le pun direct in gradina. poate iese ceva ...
 

kerkyra

Well-Known Member
Cred ca e norocul incepatorului, combinat cu faptul ca imi plac foarte mult. Le ud rar, la cateva zile, poate chiar o data pe saptamana incercand sa nu le torn apa in cap :D . Pe marginea jardinierei sau prin pulverizare. Poate le face bine si faptul ca stau la geam si au soare cam tot timpul (la cat soare este cu vremea asta). Chiar pot spune ca am observat la un moment dat ca cele din partea de langa geam erau mai mari decat cele din marginea opusa a jardinierei, asa ca periodic intorc jardiniera si ele se rotesc dupa lumina. Sa nu mi le deochiati, vreau floricele...
 

celeste

Member
Este foarte corect cum le uzi, Kerkyra.
Daca le-ai tinut la soare si caldura, ele au crezut ca le-a venit si lor timpul. Eu zic ca daca au ajuns pana aici, de aici incolo se vor descurca singure. Mai scoate-le si pe afara sau lasa geamul deschis cand e mai cald, sa se intareasca. Si daca totusi nu vor inflori, atunci mai scoti cateva dintre ele ca sa le faci loc celorlalte.
Bravo ! :clap:
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc :oops:
Am mers mai mult pe intuitie, nu am mai avut pana acum, dar imi plac, sunt asa colorate. De intarit cred ca se intaresc si in casa, ca acum e mai mai cald afara decat in camera :D
 

anyny

Member
am pus si eu seminte ieri in 2 jardiniere si le-am mutat in balcon (inchis).am udat pamantul si nu am pus folie....acuma astept :rugaciune:
sper sa iasa macar cateva.
in cat timp incep sa apara?am citit intregul topic si am vazut ca la unii au iesit destul de repede, iar la altii deloc :(
 

anyny

Member
o sa vad si eu cum evolueaza
tu le-ai rarit pe ale tale?ca am vazut in poza ca erau destul de stufoase :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Nu, sunt intr-adevar foarte stufoase, dar s-au dezvoltat uniform, asa ca inca nu am intrat in ele, mi-a fost mila. Poza e proaspata, de ieri :D O sa vad cum evolueaza, din cate stiu eu au radacina mica, poate merg si asa. Eu le-am pus folie la inceput, dar atentie mare la aerisire.
 

IZA

Active Member
Vor iesi stai un pic ca azi e 1 mai . Stiu ca dupa 1 mai depinde cat e de cald atunci rasar. :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nici ale mele semanate afara nu au rasarit inca! Dar eu am fost smechera si acum cateva zile am cumparat 3 ghivecele cu niste plantute micute, dar s-au prins si deja vor sa infloreasca! :wink:
 
Sus