Portulaca

alfa

Active Member
Bravo Diana, dar asa repede? :eek:

Portulaca e superba. Intotdeauna mi-au placut, oricum ar fi florile. Cel mai bine arata grupate sau covor. La mine in curte cad semintele intre dalele de beton si anul urmator rasar. Nicimacar nu e pamant intre dale, e doar praf batatorit, dar le ajunge. Cu cat mai putin te ocupi de ele cu atat mai bine le merge. :D
 

diana999

Active Member
a fost un experiment :) si nu am crezut ca asa de repede germineaza.le tzin in camera sau pe balcon in caz de frig ;-)
 

instructor

Member
Diana sincer si eu as vrea sa stiu cum se procedeazau folia ...nu m-am descurcat cu ea niciodata ,poate ne ajuta cineva :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
diana999 a spus:
dupa cate zile sa iau jos folia?le-am semnat in 19.01
Dupa ce rasar o dai la o parte treptat ca sa se obisnuiasca plantutele cu noul mediu.
Florinela ce vrei sa stii de folie?
O pui deasupra unui ghiveci in care ai semanat ceva.Aia formeaza efectul de sera care ajuta semintele sa germize.Altceva ???
 

diana999

Active Member
multzumesc Gabiuta.Nu stiu de ce ma agit pt ca era dor un experiment..... dar mi-as dori sa am cateva plantutze. :wink:
 

andreiacamelia

Active Member
Revenind la Portulaca..... Mamei ii cad seintele prin toata gradina si rasar singure. De ce va mai chinuti cu folie de protectie?
 

kerkyra

Well-Known Member
Am cumparat si eu un plic de seminte de portulaca si ma gandeam sa le pun intr-o jardiniera. Credeti ca acum ar fi momentul potrivit sau e prea devreme?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
E si la mine primul an cand iau seminte, dar inca nu le-am semanat pentru ca stiu ca au pretentii maaaaari la lumina, asa ca astept pana mai incolo, spre sfarsitul lunii
 
Eu am pus portulaca acum 6 zile..au rasarit...dar mi se par cam anemice...nici nu au avut parte de soare decat putin timp...(din cauza vremii). Urmeza poze...pe masura ce cresc.
 

Dea

Active Member
sunt plante deosebite si nepretentioase, cu singura exceptie: soarele! chiar daca acum arata ceva cam anemice ... este si devreme pentru ele sa apara, insa odata cu soarele si cresterea temperaturii, se vor dezvolta uimitor de repede! Te poti astepta la floricele chiar in a doua jumatate a lunii mai! :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si eu am avut portulaca plantata in ghiveciul cu leandru si cand udam leandrul se activa si ea. :) Acum le-am scos afara, sa vedem care rezista :)
 

celeste

Member
Cine le planteaza in gradina in zone mai secetoase e bine sa stie ca pentru a rasari au nevoie nu numai de lumina si caldura, ci si de umiditate (asteapta sezonul ploios :rofl: ). Dupa ce mai cresc putin se uda rar, ca e sensibila la umezeala. Ea este si un indicator al umiditatii din sol: frunzulitele se zbarcesc cand in sol nu mai exista apa.

Eu acum cativa ani am plantat cateva plantute, cumparate din piata, in ghiveci in balcon deschis. Balconul fiind spre nord, au crescut firave, au inflorit mai putin si nu au mai rasarit in anul urmator, desi semintele s-au presarat singure si eu le-am udat mereu. Ele sunt foarte iubitoare de lumina...

Kerkyra, din experienta mea cu portulaca in gradina, cred ca o poti planta acum intr-un pamant bine drenat in jardiniera, la lumina, apoi o uzi mereu (ca pe celelalte flori, nu in exces) si astepti. Ea isi va alege momentul optim cand va considera ca e cel mai bine sa rasara, mai ales daca tii jardiniera afara.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am pus deja semintele in jardiniera (nu am mai avut rabdare) si deja au rasarit, sunt subtirele dar marisoare. Stau la geam, inca in casa, dar orientate catre soare. Le voi scoate afara cand se mai incalzeste. Mi-e teama ca sunt cam dese, poate le fac si o poza sa le vedeti, sper sa nu le impiedice dezvoltarea. Imi doresc o jardiniera cat mai colorata.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Din moment ce unele le-a pus natura de anul trecut, n-aş zice că e devreme. De germinat vor germina doar când va fi temperatura potrivită afară. Zic deci că le poţi pune sau mai poţi amâna puţin că de germinat imediat nu vor germina afară. Depinde cum evoluează vremea. :wink:
 
Sus