Portulaca

Angelinna

Member
am o jardiniera de portulaca, rasarite din seminte puse de mine la sfarsitul iernii.
prima problema e ca sunt cam dese. Acest lucru ar putea sa deranjeze planta asta? ar trebui sa mut firele separat?

a dua si cea mai importanta este ca nu stiu daca e normal ca firele(plantutele) sa fie atat de grele incat sa nu-si poata sustine singure greutatea. la cea mai mica atingere se apleaca toate.

are cineva aceasta planta? cum o ingrijiti ?
 

roxy

Member
Mie mi-au iesit din seminte si eu nu le-am mai separat. acum s-au mai indesit pentru ca au mai rasarit altele.oricum pe parcurs o sa se scuture semintele , deci se vor inmulti dar eu nu le voi rari pentru ca oricum infloresc. acum nu stiu cat de dese sunt ale tale.
legat de greutate nu inteleg la ce te referi. nu toate stau drepte dar oricum nu cred ca e normal sa se lase.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am de multi ani flori de piatra pe balcon si imi rasar in fiecare an din semintele de anul trecut. Practic nu mai pot scapa de ele.
Daca le lasi dese, vei avea mai multe culori pe o anumita suprafata. Daca le raresti, fiecare din ele va da lastari laterali si va fi o mica tufa de o singura culoare. Depinde ce suprafata vrei sa acoperi.
Singurul lor dejavantaj este ca dimineata pana in 10 si dupa ora 5-6 dupa-amiaza nu mai sunt inflorite. Eu le vad decat sambata si duminica inflorite!
 

osa

Member
Am cules anul trecut seminte de portulaca. A fost o actiune foarte placuta si distractiva.
Vreau sa va intreb, cand e bine sa "seaman" semintele in gradina?
Acuma in perioada asta e ok, sau e tarziu deja pentru ele?

Mersi.
 

Yanquapin

Member
Poti si in ... Iulie, tot vei vedea flori si seminte destule! Oricum, nu germineaza acum afara- e prea frig. Cand minima nu mai scade sub 7-9 grade si ziua au minim 20, incep spontan. Asta ar semana cu Mai. Asteapta caldura naturala si nu le forta in casa- vor fi slabe si poate le si arzi cand le scoti la soare. Seamana-le si lasa-le afara, ferite de ploi torentiale. Vor iesi cand vor considera potrivit.
 

sorina

Active Member
a

Am pun in fata portii un rind de portulaci strajuiti temeinic de regina noptii ( dar sunt atacate mereu de " VACILE " care trec prin fata portii. Cam in fiecare seara ma postez cu matura in mina la poarta :wink: :rofl: :) :oops:


alti porulaci mai " feriti "


la toamna va pot da seminte de portulaci la Kg .
 

adinal

Member
nutilepadat a spus:
foarte frumoase, dar de unde portulaca cu floare batuta :? eu nu am vazut pana acum :oops:
Nuti, iti spun eu cum am obtinut flori de piatra batute. Am cules numai capsulele florilor batute cativa ani la rand. Acum rasar numai flori batute. Nu ma intreba cum au rasarit cele initiale batute ca nu stiu. :)
 

Simina

Active Member
Daca tot am cumparat o minisera de la Obi, am si pus in seara asta cateva seminte de portulaca.
De data asta am folosit pamant pentru cactusi Florimo.
 

ACHIMENES

Member
Exista o metoda sigura de a o inmulti in timpul vegetatiei si de a obtine mult mai multe flori.
Butasi cu calcai pusi in apa, in maxim 2 saptamani planta e gata de pus in gradina. Cam pe la sfarsitul lui iunie inceputul lui iulie se poate face lucrarea, ca sa fie cald butasilor.
Incercati anul asta si sa vedeti ca se poate. :D :D
 

Simina

Active Member
Azi sunt 2 saptamani de cand am pus semintele de portulaca in minisera. Au iesit deja. Sunt firave, dar isi dau ele drumul.
 

isabella

Active Member
IZA, sunt absolut superbe, sa te bucure si anul acesta cu multe flori . De ude ai asemenea seminte?
 

IZA

Active Member
Semintele sunt aduse de sora mea din Grecia acum trei ani.Acele flori in doua culori au fost facute de o singura planta(a suferit modificari genetice :D ).Ma bucur ca v-au placut :D
 

naylcha

Member
Eu am un plan mare cu portulaca...Vreau sa iau niste plicuri de seminte sa le presar in jurul blocului :) :) dupa o ploaie ma gandeam sa cobor si sa le arunc peacolo...sunt puse dale dinalea de beton cu gauri intre ele, si pe-acolo a mai crescut iarba. Am sanse sa se prinda sau arunc banii pe geam? :?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si eu am avut anul trecut intr-o jardiniera care peste iarna a ramas afara si s-au autoinsamantat.Deja au rasarit.Si in gradina la fel,fara sa le semene nimeni,au rasarit.
 

angela draganoiu

Active Member
Iudit tu esti mai norocoasa. ale mele desi au stat in jardiniera toata iarna n-au rasarit inca. dar nu-mi fac probleme ca vor iesi ele cind s-ar scula din somnul de frumusete.
 
Sus