Portulaca

sicamin

Member
Si la mine au rasarit deja ,desi nu am semanat . Am avut in jardiniera si s-au scuturat semintele.Acum astept sa creasca si le mut.
 

Dea

Active Member
superbe iudit! :D
si ale mele incep usor, usor sa infloreasca
celor din gradina nu le-a mai mers anul acesta, comparativ cu anul trecut!
Insa cele din ghivece, desi inca verzi, cu ceva boboci in dezvoltare, par sa fie mult mai viguroase.
Poate si iarna prea geroasa, poate si prea multa umiditate in sol pana acum ... Din cate stiu, sunt plante carora le place soarele si nu atat de multa umditate.
 

IZA

Active Member
Gabiuta a spus:
La mine de mult au inflorit.Or fi avut mai mult soare.Dar...........foarte ciudat.Anul trecut am avut un adevarat cimp din ele.Anul asta :cry: foarte,foarte slabuta miscare si doar an de an devin tot mai numeroase.Nu stiu ce s-a putut intimpla. :(
Si eu am avut extrem de multe iar anul acesta ici colea cate una necajita, anemica . Cred ca au suferit din caza excesului de umiditate din sol. Cel putin la noi au fost foarte multe ploi atunci. :cry:
 

Dea

Active Member
Acum doua saptamani am cumparat (cele de prin gradina abia acum incep sa apara) si eu cateva mici plantute, care au o dezvoltare fantastica in ghiveci! Niste flori deosebite si deloc pretentioase!
 

miki70

Active Member
Superbe :hipnotizat: La anul pun si eu in jardiniere pentru ca nu sunt pretentioase si nu le port grija cand plec in concediu.
A reusit sa treaca cineva peste iarna in ghivece portulaca?
 

Dea

Active Member
Multumesc mikishor!
Nu am incercat sa le trec peste iarna, desi le-am mai avut puse in ghivece, insa astea, pe timp de iarna, au fost duse in beci, impreuna cu alte plante ( muscate, bulbi de gladiole etc. ), au rasarit in anul urmator, probabil prin auto-insamantare. Insa, in conditii normale, rasar destul de tarziu atat in ghivece, cat si in gradina, sau cel putin, asa s-a intamplat in ce ma priveste. De aceea, eli, care a postat mai sus, mi-a dat ideea de a cumpara plantute deja usor mai dezvoltate :D si poza de mai sus, e rezultatul!
 

elipopa

Active Member
superbe Dea! va mai dau o idee, rupeti lastari si bagati in pamant in alt ghiveci, udati la inceput odata pe zi si veti avea un nou ghiveci cu portulaca :) gratis, eu am pus lastarii rupti de furtuna si acum am mai multe, se prind repede si cresc imediat! bafta!
 

Dea

Active Member
:eek: wow Simina! Atat de repede le ai inflorite! Sunt minunate!
Ultima zici ca e un trandafiras, un twist! :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:roll: Imi plac tare, dar nu le merge bine la mine si am renuntat. :(
Acum le admir pe ale voastre. :visator: Bravo ! :clap:
 

miki70

Active Member
Eu am plantat cateva in toamna in ghiveciul unui leandru copac , in primavara am avut grija sa nu sap pamantul si au rasarit cateva. Am mai pus si la o lantana dar am uitat complet si am sapat.
 

Dea

Active Member
Cu adevarat, niste plante rezistente, cu flori superbe.
Se autoinsamanteaza, dar pot fi cu usurinta inmultite prin butasi si in timul sezonului. Suporta fara probleme transplantarile.
 

miki70

Active Member
Oare rezista puse in ghivece la cimitir dc sunt neudate? Vreau sa pun la tata 2 ghivece mari de 7 l , ma tot gandesc ce sa pun in ele in afara de sempervivum care stiu ca rezista.
 

Dea

Active Member
Miki, daca e ghiveciul destul de mare si este din plastic ( nu din ceramica ), cred ca sunt flori potrivite! De-altfel, foarte rezistente la seceta. Am pus si eu anul acesta la cimitir, insa nu in ghivece. Sunt ok, infloresc.
 

miki70

Active Member
Sunt ghivece de plastic mari de 7l, o sa incerc sa plantez portulaca amestecat cu o alta plata de rocarie, daca nu-i merge portulacai poate ii merge celeilalte.
 

Simina

Active Member
In acest an n-am avut probleme cu daunatorii decat la portulace. Cat am lipsit, mai bine de doua saptamani, au fost invadate masiv, de a trebuit sa renunt de tot la ele. Mentionez ca le-am avut in 2 jardiniere, pe balustrada balconului.
 
Sus