Poncirus trifoliata - si hibrizii

Floria

Active Member
Astazi am gustat dintr-un fruct de Pocirus Trifoliata. Mi-a placut si gustul si aroma. Este acrisor aproape la fel ca o lamaie, nu este amar. L-am cules dint-un copac care avea 3m. M-am cam intepat pana am ajuns la fruct dar a meritat, am gasit 33 de seminte in fruct.
 

Floria

Active Member
Este bun la gust !!!!!!!! nu este asa acru ca lamaia si este placut aromat. Cred ca ciorbele se acresc foarte bine cu aceste fructe.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am gustat asa mai cu retragere , si de frica si de acreala , dar au mers perfect sa parfumeze camera ca fructe "aromate" :rofl:
 

thea

Member
Danero, uite ca a venit frigul si eu nu m-am lamurit ce fac cu Poncirelu' meu din ghiveci.Ce ma sfatuiesti?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ai mei stau afara pana cand o sa fie -5 C si nu vor avea nimic , apoi ii duc in sera la -10-15 ...sau in beci la intuneric , oricare din variante e ok :wink:
 

fixpix

Active Member
riana a spus:
ai mei au avut anul trecut 10 cm si au iernat afara in pamant
Mda, dar au rezistat? Ca de iernat, n-au avut incotro.
Eu am vreo 3-4 mititei dar am obs. ieri ca jumatatea superioara e maro deschis spre bej. Adica... inghetata. (pe batz)

:rofl:
 

Cornel

Member
Gata, i-am scos afara..sa nu mai huzureasca atat :D
Problema la ei e volumul mic de pamant in ghiveci care poate ingheta f usor.
 

cataliny

Member
Asa se prezinta micutul P.Trifoliata in momentul de fata si spre surprinderea mea nu a facut flori...

...in schimb alt Trifoliata care este altoit cu Sinensis in varf, a facut 4 flori si doar 2 viabile...
 

cataliny

Member
Te-ai prins ca nu e din seminte ci din butasi prinsi anul trecut in vara :) .
Cel cu multe frunze este prins acum 2 sau chiar 3 ani si totusi fara flori :? .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Oricum maturitate e dobindita repede , doar ca e nevoie de taieri de maturare , dar e ok , butasul tine minte oricum ar fi

succes :D
 

cataliny

Member
Multam, cel cu fructe este folosit ca portaltoi ptr portocalul din varf dar mi-a fost mila sa-i rup florile care ies primele la P.T si se recunosc dupa proemineta inca din faza de mugur, il las sa-si faca damblaua dar probabil ca vor cadea curand.
 
Sus