Poncirus trifoliata - si hibrizii

Mar1vs

Member
Buna!

Are cineva idee daca poncirus trifoliata se poate inmulti vegetativ. Daca da este sau nu nevoie de hormoni de inradacinare?

Am tot cautat pe 'net, insa n-am gasit decat foarte putine date, majoritatea contradictorii...
Multam' anticipat! :)
 

Floria

Active Member
Se inmulteste si din butasi, am pus eu in octombrie, sunt inca verzi dar inca nu au frunzulite. Poti folosi cu succes Atonic, este mult mai eficient decat Radistim, nu stiu ce sa-ti spun de Clonex, eu nu am folosit.
 

cataliny

Member
Multi spun ca este foarte de greu prins P.T dar eu din experianta am inradacinat destui si acum sunt gata altoiti :) , Radistim am folosit la altele dar e apa de ploaie dupa parerea mea, eu am folosit Atonik si ceva gen clonex dar pudra. Pune-i intr-un mediu inchis, stabil dpdv. al umezelii si cu un pic de soare dimineata. Intr-o luna doua trebuie sa aiba mustati.
Aaaa si cica ce este inradacinat asa tine doar jumatate din durata de viata normala dar prindem altii intre timp :rofl: .
Bafta.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
De acord si eu ca se pot inmulti din butasi si chiar scurtezi perioada pana la inflorire


Catalin , Atonik il folosesti la ce proces ?
 

cataliny

Member
Atonik-ul il foloseam cu ratia respectiva de 1/5-6000 la inmuierea butasilor inainte de ai pune la inradacinat dar sincer nu stiu ce efect a avut pentru ca am avut si fara atonik care s-au prins mai repede, cred ca tine de fiecare butas in parte cand si cum caluseaza si cand face radacina.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am facut o gaura de 5mm si cade cate o picatura , acea picatura o diluez cu apa , la udat folosesc o pic la un litru de apa iar la seminte si butasi , 3 picaturi la 1l apa :D

butasi nici eu nu am vazut un + dar la seminte cu siguranta :marfa:
 

Mar1vs

Member
Multam' fain de sugestii!

cataliny a spus:
Aaaa si cica ce este inradacinat asa tine doar jumatate din durata de viata normala dar prindem altii intre timp :rofl: .
Bafta.
Eu vreau sa formez planta ca bonsai, asa ca nu se pune problema longevitatii. :)
 

Bogdan-Iulian

New Member
Salut, as fi interesat de cateva fructe de poncirus trifoliata. Danero crezi ca ai putea sa ma ajuti? contra cost bineinteles. M-am adresat tie prima data pentru ca am vazut ca esti din Iasi dar daca are altcineva astept un raspuns. Multumesc anticipat.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Salut, as fi interesat de cateva fructe de poncirus trifoliata. Danero crezi ca ai putea sa ma ajuti? contra cost bineinteles. M-am adresat tie prima data pentru ca am vazut ca esti din Iasi dar daca are altcineva astept un raspuns. Multumesc anticipat.
Buna Bogdane , eu am renuntat la ei , nu imi plac ca sunt spinosi tare si nici nu imi place comportamentul ca portaltoi . Nici nenea de unde aveam fructe nu ii mai creste cam pentru aceleasi motive
 
Sus