Poncirus trifoliata - si hibrizii

sicora fabian

Active Member
Catalin, dupa ce am citit(cat m-am priceput), concluzia mea este ca lamaiul trifoliat(il stiu de mult timp sub aceasta denumire, mi-e greu sa-i spun portocal trifoliat, cum este trecut acolo - dar nu si in literatura noastra de specialitate)nu este indicat ca portaltoi. Acele viroze sunt specifice zonelor calde, nu la noi, iar faptul ca accentueaza efectele de aciditate ori salinitate ale solului spre altoi, iarasi nu este de dorit.
Eu am crezut ca l-ai folosit tu ca portaltoi!
 

cataliny

Member
Da, il folosesc ca port-altoi ptr Chinotto si Kumquat care au fuzionat, mai e in facere si un Mandarin daca se prinde , ptr ca se prind destul de greu mai ales in perioada asta chiar daca il tin la cald.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
riana a spus:
nici nu poti sa-ti inchipui ce gust au :bolnav: nu am scapat de gustul ala ore in sir. o sa mai las fructele sa se coaca
Hmm.. un gust groaznic au si fructele de Ginko Biloba, se pare ca e si foarte toxic. Eu am gustat un pic azi vara din unul si a fost atit de nasol incit nu am scapat de senzatie decit dupa 4-5 ore!!!
Apoi, am vazut ceva chinezoiace care culegeau fructele coapte.. acum 2 spatamini si le-am intrebat ce fac cu ele si mi-au spus ca fierb simburele decorticat pt ca e bun ca medicament pt plamini si gripa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu mi am luat o sumedenie de pui si 2 maturi , astia maturi 10 lei buc si aia mici "bonus" de la un pensionar de la noi din oras.
Foarte frumosi dar si pe masura de teposi , cred ca sunt buni de gard , banuiesc ca ar concura bine pe lonicera la parfum primavara/vara.
Pui ii voi tine de portaltoi la ce specii rare de lamai vor poposi pe mana.

Si o mica intrebare , care din hibrizii directi de la poncirus x are fructele ceva mai comestibile?
Am facut rost de seminte de Yuzu dar nu e descendent din poncirus.
Va multumesc
 

thea

Member
Am si eu un Poncirus din primavara(cam la 60cm era la achizitie,acum cca. 1 m),neam flori si as dori sa primesc ceva incurajari de la voi in legatura cu fructele.
Eu l-am luat pe post de lamai care rezista afara iarna.Nu stiu daca a fost altoit.
Acu' cum o sa-i fie norocul ca il las afara.
 

Floria

Active Member
Thea, daca il lasi afara sa-l protejezi bine. Eu am incurcat Poncirusul cu Mandarinul si am luat Poncirusul in casa si Mandarinul l-am lasat afara. Dupa ce a trecut iarna nu mai era in gradina decat un bat uscat. Si mi-a murit si Poncirusul ca l-am tinut la caldura.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu ai cum sa confunzi mandarinul cu poncirus Floria :oops: , e diferenta enorma la frunze :rofl:

Thea , rezista afara daca a fost tinut cel putin 3 luni in sol direct si nu in ghiveci :wink:
 

thea

Member
Aoleu Dane , multumesc!
Mai am timp sa-l pun in pamant,ce crezi?

Auzi ce nostimada:imi doream f. mult o salcie din aceea creata.Intamplarea a facut ca in ghiveciul cu Poncirus sa se pripaseasca si o astfel de salcie.Noroc ca mi-am dat seama la timp si nu am aruncat-o!
Acum ma tot gandesc pe unde sa le pun.[/b]
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e tarziu pentru poncirus , nu va trece cu bine (posibil cu crapaturi masive in coaja) , daca era prin august mai era ceva insa acum deja mai sunt cateva zile de cald si dupa vor veni nopti in care temp va cadea sub 12 si atunci poncirus nu mai creste , asa ca daca il pui in sol sau il lasi afara iarna va fi cam la fel

Pana la urma daca iti permiti sa risti , go for it! :D
 

Floria

Active Member
danero2004 a spus:
nu ai cum sa confunzi mandarinul cu poncirus Floria :oops: , e diferenta enorma la frunze :rofl:
Mi-ai dat de lucru Danero ! Abia acum vad ce mare este diferenta la frunze, eu eram comvinsa ca Poncirus mi-a rasarit in jardiniera accea. Am comanta trei feluri de citrice care rezista la -15 C dar nu mai gasesc site-ul. Am pastrat totusi cutiiile de la colete si facturile, cand merg la Oltenita le voi cauta.
Dar avea frunzele ca Mandarinul insa avea niste spini foate mari, doar atat imi amintesc, s-a intamplat cele povestite de mine in 2008.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Poncirus bate si la -28 cat am avut eu , e super rezistent desi acum studiez un alt portalltoi care nu mai provoaca caderea de frunze iarna

Poncirus fiind un pic diferit de ceilalti lamai , mai ales de Lime :D
 

Floria

Active Member
Ce comandasem eu, ii cadeau frunzele iarna si ramaneu pe crengi doar fructele care spuneau ei ca sunt foarte acre, nu pot fi mancate, dar foarte decorative, raman asa pe crengi toata iarna. Mai spuneau ca pot fi folositi ca si gard viu pentru ca au niste spini prin care nu se va incumeta nimeni sa treaca.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da , corect , ala e , dar eu in faza lor de acum si cat mai pot sa i controlez , caci nu i las de capul lor , le tund spinii toti de pe ramurele , asa arata muuuuult mai bine si nu ma tem sa trec pe langa ei
 
Sus