Poncirus trifoliata - si hibrizii

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
riana a spus:
in pamant eu mi-am luat in primavara asta si vad ca supravietuieste
Super, atunci am sa iti dau de veste la primavara . Cum s-a descurcat al tau in primul an ?
 

riana

Active Member
sa-ti spun sincer nu prea bine ca am cam uitat sa-l ud si nici pamant bun nu i-am pus :oops: dar acum l-am mutat si sper ca la anu sa-i mearga mai bine
tanti de la care l-am luat ii inmulteste prin seminte si s-ar putea cativa ani sa nu rodeasa. ea are unul de 6 ani si abia anul acesta a facut fructe. e superb parca e un brad de craciun cu globuri.
 

riana

Active Member
nu stiu normal am citit ca raman dar o sa mai trec eu prin fata casei la ea si ma uit poate ii fac si o poza
 

melimeli

Active Member
ar fi o idee minunata :)
asa ca ia aparatu catarate pe gard si fa poza :D
sigur ar amuti lumea de frumusete
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
lamai afara iarna , socat si in acelasi timp curios mai ceva ca o pisica , astept si eu poze cu detalii .
Incredibil dar adevarat
 

riana

Active Member
azi am fost la vecina mea si era nepoata ei acasa si am rugat-o sa-mi dea doua potocale de pe jos. oare ies semintele daca fructele nu sunt coapte?sunt portocalii dar nu intens
 

mirela06

Active Member
De gustat, le-ai gustat. Riana daca faci rost de seminte, mai multe, da-i si cu 1-2 in mine...sa ma fac si eu acra, amara, etc :rofl: :rofl:
Merci :)
 

riana

Active Member
nici nu poti sa-ti inchipui ce gust au :bolnav: nu am scapat de gustul ala ore in sir. o sa mai las fructele sa se coaca
 

sicora fabian

Active Member
De ce vreti neaparat lamai trifoliat?
Da, Dane, dar folosit ca portaltoi, te obliga ca iarna sa nu tii lamaii in casa, la caldura.
 

cataliny

Member
Nu lamai trifoliat ci mandarin, ba nu, portocal trifoliat. Cred ca totusi este poncirus trifoliata si este excelent ptr port-altoi, care-i ofera altoiului indiferent de soi o rezistenta cu -3 grade de la temperatura minima critica, adica un mandarin rezista la temp. de -9 pe p.trifoliata fata de -6 grade pe mandarin.
 

sicora fabian

Active Member
La noi sunt frecvente temperaturile de -15 sau -20 de grade, asa ca oricum nu-l poti tine afara, chiar daca-i altoit pe "ce vrei tu" trifoliat.
Eu am vorbit de tinerea in casa peste iarna, la caldura, a plantelor altoite pe acest portaltoi.
 

cataliny

Member
Da, dar P.trifoliata sta linistit afara fara sa aiba nici o problema iar un Kumkuat pe port de Trifoliata are mari sanse sa nu pateasca nimic, in afara de cele trei grade extra care-s foarte importante si cu putina protectie poti tine un Mandarin afara, mai sunt avantaje ca: rezistenta la umezeala din pamant , la virusi (tristeza care omoara copacul) si plus fructe de f.foarte buna calitate. Tinerea la caldura pe acest port-altoi este o problema ptr ca iarna intra in pauza ne hranind altoiul dar tocmai aici este avantajul dupa cum am spus mai sus. Si nu este "ce vreau eu" trifoliat ci este ce s-a stabilit de foarte mult timp si de catre altii, adica exact cum se intituleaza topicul , scuze dar nu m-am putut abtine sa corectez greseala, asa sunt eu, tipicar.
 

sicora fabian

Active Member
Ai reusit sa tii afara un mandarin altoit pe lamai trifoliat, Catalin? Fara sa-ti inghete tot altoiul?
Despre ce greseala spuneai, ca n-am reusit sa-mi dau seama!
Ai spus fructe de foarte buna calitate - portaltoiul de lamai trifoliat induce fructelor altoiului un continut mai mare de acid citric, ceea ce la mandarin este de evitat.
 
Sus