Poncirus trifoliata - si hibrizii

IulianGradinarul

New Member
Detalii

Salbatic inseamna liber, din... "padure", "nedomesticit"? Din ce am citit eu, poncirus trifoliata este planta de la care s-a plecat in obtinerea hibrizilor de citrice existenti azi si rezista la temperaturi foarte scazute! (minus zece grade Celsius). Asa este?
 

IulianGradinarul

New Member
Seminte

Am vazut ca sunt de cumparat pe Internet seminte de poncirus trifoliata. Ce ai vrea sa faci cu un pui? Sa-l tii asa sau l-ai vrea pentru altoire?
 

Cornel

Member
Re: Seminte

IulianGradinarul a spus:
Am vazut ca sunt de cumparat pe Internet seminte de poncirus trifoliata. Ce ai vrea sa faci cu un pui? Sa-l tii asa sau l-ai vrea pentru altoire?
Pentru altoire. vreau sa fac niste experimente
 

melimeli

Active Member
vreau sa cumpar poncirus trifoliata,are cineva la noi in sat(fost angajat horticola)30 lei plantuta de un metru
intrebarea mea este
stie cineva fructul e comestibil? :astept:
la tanti care are de vanzare arata superb e plin de fructe parca sunt niste globuri galbene este superb :visator:
cumnata mea a muscat dintr-un fruct si gura ia ramas punga 3 ore :rofl: :rofl: :rofl:
:) :) :)
 

Cornel

Member
melimeli a spus:
vreau sa cumpar poncirus trifoliata,are cineva la noi in sat(fost angajat horticola)30 lei plantuta de un metru
intrebarea mea este
stie cineva fructul e comestibil? :astept:
la tanti care are de vanzare arata superb e plin de fructe parca sunt niste globuri galbene este superb :visator:
cumnata mea a muscat dintr-un fruct si gura ia ramas punga 3 ore :rofl: :rofl: :rofl:
:) :) :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Trifoliate_orange
"They are very bitter, not edible fresh, but can be made into marmalade; and when dried and powdered, they can be used as a condiment."

In ce sat? As vrea si eu unul.
 

michaela

Active Member
melimeli - :rofl: zice ca sunt foarte amare, deci nu pot fi consumate in stare proaspata dar pot fi puse in dulceata, iar cand sunt uscate, ca pulbere, pot fi folosite ca si condiment, zic eu pentru aroma........
 

melimeli

Active Member
mersik :)
acum m-am linistit un pic :rofl: ma uitam si pricepeam ciuciu :rofl: nu degeaba i se facu gura punga cumnatei mele timp de cateva ore :tavalit:
 

Cornel

Member
melimeli a spus:
mersik :)
acum m-am linistit un pic :rofl: ma uitam si pricepeam ciuciu :rofl: nu degeaba i se facu gura punga cumnatei mele timp de cateva ore :tavalit:
Imi pare sincer rau :( Alta data o sa scriu in romana.
 

melimeli

Active Member
nu trebuie sa iti para rau :)
eu ma amuzam copios :wink: incercam sa deduc ce scrie dar nu era ok nicicum :tavalit: :tavalit:
:* pt. tine poop
daca avea chef clau(fiimiu)putea sa imi traduca :D dar chef nu e de gasit la el tot timpul am ramas cu buza umflata pana la postarea michaela :rofl:
 

Cornel

Member
melimeli a spus:
nu trebuie sa iti para rau :)
eu ma amuzam copios :wink: incercam sa deduc ce scrie dar nu era ok nicicum :tavalit: :tavalit:
:* pt. tine poop
daca avea chef clau(fiimiu)putea sa imi traduca :D dar chef nu e de gasit la el tot timpul am ramas cu buza umflata pana la postarea michaela :rofl:
Deci ..cum se numeste satul? :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
melimeli a spus:
vreau sa cumpar poncirus trifoliata,are cineva la noi in sat(fost angajat horticola)30 lei plantuta de un metru
intrebarea mea este
stie cineva fructul e comestibil? :astept:
la tanti care are de vanzare arata superb e plin de fructe parca sunt niste globuri galbene este superb :visator:
cumnata mea a muscat dintr-un fruct si gura ia ramas punga 3 ore :rofl: :rofl: :rofl:
:) :) :)
Melimeli
Chiar as fi interesat si eu de un pomisor din ala. Ai putea te rog sa verifici daca mai are ?
Fructele dupa cite stiu eu sint foarte frumoase dar necomestibile fara o prelucrare serioasa. Contin o componenta numita poncidrina parca, foarte amara si care le da gustul specific.
In rest pomisorul e foarte ornamental si destul de rezistent la clima din ro. Din cite stiu eu in medicina asiatica e considerat planta de leac importanta. Deci e bun de avut in gradina.
 

riana

Active Member
meli e la mine :)
tanti mai are de vanzare :D problema e ca din noiembrie pana in februarie este in germania la baiatul ei :(
daca doresti anunta-ma pe mine sau pe meli in primavara si se rezolva :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
riana a spus:
meli e la mine :)
tanti mai are de vanzare :D problema e ca din noiembrie pana in februarie este in germania la baiatul ei :(
daca doresti anunta-ma pe mine sau pe meli in primavara si se rezolva :D
Ok, nu stiu daca se pot transplanta in ferbuarie martie, dar daca se poate cu sigurantza te anuntz. Ii are direct in gradina sau are si in ghivece ?
 
Sus