Pomul de stafide - Amelanchier lamarckii

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
As dori sa stiu daca are cineva si cum se comporta.
Care sunt cerintele?Unde ii merge mai bine:umbra?Soare?
Etc....

NU ce scrie pe net.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabi, unde ai gasit? Eu am cautat mai demult dar la noi nu gaseai pe nicaieri, in ultima vreme parca au aparut ici-colo. Ca idee, nu stiu daca chiar merita sa ocupi spatiul intr-o grdina mica cu asa ceva, esunt comestibile fructele dar mai bine un pom fructifer adevarat, eu am vrut sa-l iau la gandul pasarilor...Acuma...ai nostri l-au botezat pom de stafide ca sa atraga lumea, dar nu stiu ce sa zic...Eu oricum as inghesui unul in gradina :)
Din ce m-am informat eu are nevoie de umiditate medie, si locatie insorita sau semi-umbrita. Si creste mare, cam 4 m
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Anul trecut am vazut prin Leroy Merlin (care nu este un magazin care sa exceleze la raionul de plante). Dar cred ca vor aparea prin mai multe magazine tip brico sau supermarket.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claudia au mai multi de pe sunphoto,Este un domn si pe Tocmai.ro care are pepiniera in Mizil si care are o multime de pomi fructiferi si nu numai .
Da o cautare pe sunphoto cu aceasta denumire si sa vezi cati iti apar.
Sincer l-as tine in ghiveci caci am inteles ca rodeste destul de repede si asa ca sa ii pot limita intr-un fel cresterea .Daca tu afli si altceva despre el anunta-ma si pe mine.
Oricum credeam ca stie cineva mai multe amanunte din propria experienta .O sa ma mai documentez inainte de a face pasul cumpararii.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Amelachier are flori albe foarte micutze si delicate. Fructul seamana cu un bob de coacaza neagra cind e copt si e similar ca si consistentza. Pina nu e copt e rosiatic tern si destul de ferm.
Gustul e subtil dar foarte interesant si placut cind e copt. Am unul mare in fatza cladirii in care locuiesc si mancam in fiecare an din el. E foarte rezistent la ger si e nepretentios.
In general frustele nu ramin pe ramuri pt ca odata ce se coc incep sa cada de pe ramuri si pasarile sint foarte atrase de fructele coapte. Probabil e primul pom la care se coc fructele in an. Eventual ciresii cei foarte timpurii il intrec.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu stiu de cit timp e dar are cam 4 metrii. Probabil ca are cel putin 20 de ani pt ca e imens si cind face fructe face o gramada. Fructele se tot coc vre-o 2-3-4 saptamini, dupa aia gata.... e gol.

Se poate face gem din fructe fara probleme. Pomul e orginar din america de nord, si se numeste in mod traditional saskatoon berry. Se poate face ceai atit din frunze cit si din fructele uscate. Are proprietati medicinale.

Aici mai multe detalii in engleza:
http://www.prairieberries.com/berry.php
 
Ultima editare:

bradut

Well-Known Member
Anul asta am reusit sa gust din Amelanchier lamarckii Ballerina. Il am de vreo 4 ani sau mai mult, nu stiu exact. A fost printre primii pomi plantati. Are soare toata ziua. Este plin de fructe si vad ca pasarile nu s-au atins de el. Pana acum, nici nu apucau sa se coaca, asa de repede dispareau. Sunt dulci si, mmm, foarte bune.


 
Ultima editare:

mirceaspc

Active Member
Moderator
Poate fii condus ca un arbust - tufa sau este pom? Fructele uscate sunt comestibile (ce gust or avea?) si seamana oare cu stafidele? Ma gandesc ca de acolo vine numele.
 

bradut

Well-Known Member
La mine s-a facut un copacel cu vreo 2 tulpini. Eu le-am consumat proaspete. Nu stiu cum sunt uscate.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Exista variatie si la gust si la forma pomului....... poate fi facut si arbust si tufa si pom..... preferabil este totusi sa fie pom zic eu.. ca e mai usor de cules.
Cel din fatza blocului de la mine are o aroma foarte placuta.... am gasit mai multi in cartier si nici unul nu are o aroma asa placuta a fructului ca cel din fatza blocului.
 

adrianam

Well-Known Member
Poate sunt soiuri care au crestere arbustiva si soiuri care pot fi formate ca pom.
Din arbustii pe care ii cunosc eu, nu prea poti face pomi in adevaratul sens al cuvantului, pentru ca dupa cativa ani in care nu mai sunt tunsi si curatati in partea de jos, vor deveni tot arbusti.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sint ambele variatii, unele care cresc direct pom, altele care cresc tufa/arbust... si se pot tude foarte bine sa devina pom. Ideea e sa gasesti unul cu aroma cit mai buna pt ca aroma poate fi de la sub-mediocra la exceptionala.

Asla de la mine de la bloc o are foarte buna pina acum...
 
Sus