pomisorii mei (realizari, probleme)

marq

Member
Super daca reusesc sa creasca doar cu atat, luminile profi au cateva sute de watti. Am si eu 54W (spoturi) si stau in dubii daca sa-i mai folosesc sau nu si anu asta. Anul trecut mi-au tinut in viata niste adeniumi (nu stiu daca e corect la plura :) ), ficusii sunt mai putin pretentiosi la lumina, cred ca umiditatea si caldura fac mare parte din treaba in acvariul tau. Ai si rezistenta de incalzire?
 

ovidiu1964

Member
dupa 2 sa[tamani au deja cresteri noi, smochinii care au fost "recoltati" in toamna asta au deja frunzulite, iar ficusii au si radacini aeriene, deci le prieste, iar daca ma supar si vad ca dau loaze lungi mai am 5m de banda de leduri si le mai suplimentez lumina, acvariul de anul trecut avea lumini doar pe capac si erau leduri mai slabe
 

marq

Member
tot ficus dar putin diferit :) - de ce la smichin cad frunzele toaman iar la benjamina, microcarpa, etc, nu? A se subintelege: pana la o anumita temperatura, sa zicem 10 grade.
 

ovidiu1964

Member
la un smochin daca nu scade temperatura nu o sa-i cada frunzele, si la ceilalti ficusi o sa le cada frunzele daca-i lasi la frig, problema, cum o vad eu, e ca smochinul rezista mai bine la frig decat ceilalti si nu moare complet, oricum am sa citesc despre smochin sa vad pentru anul urmator
 
Sus