Pomi fructiferi - plantare

blue_wings

New Member
Am vazut ca sunt deja topicuri despre pomi fructiferi, insa nu pe subiectul care ma intereseaza pe mine. Asa ca am mai deschis unul.

Am o mica livada formata numai din pruni, multi sunt uscati, si trebuiesc inlocuiti, si de asemenea exista loc pentru infiintarea unui nou rand de pomi. Ideea este ca nu voi mai planta pruni, ci alti pomi (meri, ciresi, nuci, gutui, etc).

Acum vin nedumeririle mele:
1. M-am documentat pe internet despre cum se planteaza pomii, si peste tot vad ca se cere pamant galben in amestec cu balega de vaca. Nu stiu insa ce reprezinta acest pamant galben. Si daca nu am de unde face rost de balega, ce pot pune in loc?
2. Exista prin magazine tot felul de ingrasaminte mai scumpe si mai ieftine, in principiu notate cu 3 cifre ce reprezinta raportul dintre fosfor, sodiu, potasiu...Care este cel potrivit pentru plantarea pomilor?
3. Cum se taie pomul pentru a da forma viitoarei coroane?
4. Pentru o livada mica cu multe tipuri de pomi (meri, peri, ciresi, visini, etc, sub 10 bucati din fiecare) ce stropiri se fac, asa incat atunci cand se stropeste, sa se faca la toata livada. Mi se pare putin incomod sa fac o solutie pentru ciresi, o solutie pt. meri, si tot asa.
 

Cornel

Member
blue_wings a spus:
Am vazut ca sunt deja topicuri despre pomi fructiferi, insa nu pe subiectul care ma intereseaza pe mine. Asa ca am mai deschis unul.

Am o mica livada formata numai din pruni, multi sunt uscati, si trebuiesc inlocuiti, si de asemenea exista loc pentru infiintarea unui nou rand de pomi. Ideea este ca nu voi mai planta pruni, ci alti pomi (meri, ciresi, nuci, gutui, etc).

Acum vin nedumeririle mele:
1. M-am documentat pe internet despre cum se planteaza pomii, si peste tot vad ca se cere pamant galben in amestec cu balega de vaca. Nu stiu insa ce reprezinta acest pamant galben. Si daca nu am de unde face rost de balega, ce pot pune in loc?
2. Exista prin magazine tot felul de ingrasaminte mai scumpe si mai ieftine, in principiu notate cu 3 cifre ce reprezinta raportul dintre fosfor, sodiu, potasiu...Care este cel potrivit pentru plantarea pomilor?
3. Cum se taie pomul pentru a da forma viitoarei coroane?
4. Pentru o livada mica cu multe tipuri de pomi (meri, peri, ciresi, visini, etc, sub 10 bucati din fiecare) ce stropiri se fac, asa incat atunci cand se stropeste, sa se faca la toata livada. Mi se pare putin incomod sa fac o solutie pentru ciresi, o solutie pt. meri, si tot asa.
Iti pot raspunde din experienta mea(am o livada d epomi pe rod din multe specii pe care am plantat-o si am ingrijit-o singur)
1. ca amestec pentru radacini am folosit pamant de gradina si balega de vaca. Si s-au prins toti pomii(vreo 24, toti altoiti)
2. La plantare nu am pus decat mranita.
3. La plantare nu trebuie taiat nimic. La primavara da. Atunci se incepe formarea coroanei care va dura vreo 3-4 ani in functie si de viteza de crestere a pomului.
4. O asemenea livada mica cu mai multe soiuri am si eu. Solutia de stropire este unica. insecticid in principal si , daca exista pericolul anumitor boli(rapan, foc bacterian) , fungicid. Eu stropesc cu Oleodiazol in perioada de repaus si cu Fastac(Faster) in perioada verde. Cu insecticid trebuie dat de 1-2 ori in per de repaus si cam o data pe luna in perioada de vegetatie
 

blue_wings

New Member
Ultima nedumerire este legata de ingrasamintele pe baza de NPK. Tot nu am reusit sa aflu care sunt bune pentru inradacinare si crestere in verde. Ma poate lamuri cineva?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
N - cand vrei ca planta sa creasca sanatos si repede valoarea N trebuie sa fie mai mare ca celelalte, dar fara sa fie o diferenta enorma intre ele
P - intareste sistemul radicular
K - stimuleaza inflorirea si in final fructificarea
 

narcisab

Member
am si eu o intrebare - imi spunea cineva ca inainte de plantarea pomilor gropile se lasa o perioada descoperite. CAt e perioada aia si daca e obligatoriu - multumesc
 

ghia_don

Active Member
In instuctiunile de plantare pe care le-am primit de la pepiniera odata cu pomii cumparati se specifica :
-daca terenul este nedesfundat este bine ca gropile sa se sape cu 2-3 luni inainte de plantare
-daca terenul este desfundat, gropile se sapa inaintea plantarii pentru a nu se pierde umezeala acumulata in sol
 
pe suprfetele unde urmeaza sa se infiinteze livezi ,podgorii, se desfunda terenul cu scarificatorul adica un fel de gheare care scormonesc pamantul la o adancime de 70-100 cm
 

alfa

Active Member
grumpy a spus:
Buna!

Am plantat 4 meri si cred ca i-am inghesuit cam mult... care este distanta MINIMA care trebuie sa fie intre ei? Daca este important si soiul, sunt 2 Florina si 2 "bot de iepure".

Multumesc
constantin.c a spus:
pai depinde de ce-ai cumparat : pitici,pt cultura intensiva (spalier ) sau pomi cu talie normala ,cum ti-ar convenii sa-i dirijezi , ii vrei irgati , ii vrei de ornament sau pt fructe !!!
grumpy a spus:
Este prima data cand pun. Am o gradina destul de mica si i-am luat pentru fructe. Fara irigare si alte chestii. Vreau sa mai aduc niste Mutzu si inca vreo 2 soiuri. Nu as vrea sa fac risipa de spatiu, i-am pus la putin peste 1,5 metri unul de altul in linie si parca acum mi se pare cam putin. Pe ei nu scrie daca-s pitici sau normali si nici distanta la care se pun. Habar nu am ce probleme ar putea avea daca sunt asa apropiati. Cresc mai prost sau se "incurca" coroanele intre ele? Am vazut insa pe net si pareri cum ca nu conteaza asa mult distanta, cineva ii pusese la un metru - soi normal. I-as vrea mai mult pe inaltime. Multumesc.
constantin.c a spus:
unui pom de talie normala si care vrei sa imbatraneasca la tine in curte ii cam trebuie 16-18 mp
Cosstel a spus:
distanta minima ar fi de 4m. In toamna poate ii poti rari totusi, macar din doi in doi si sa lasi un minim de 3m. Asta daca pomii vor fi pe un singur rind. Altfel durerile de cap cresc :(
grumpy a spus:
OK! Multumesc. Chiar maine ii scot, ca abia i-am pus si nu au apucat sa se instaleze. Daca ii scot din 2 in 2 raman cam 3-4 metri intre ei.
 

alfa

Active Member
Mali_ a spus:
Parintii mei au o bucata de pamant la tara. Pe o suprafata de 340 m.p. adica o latura de 20 m.l. si o latura de 17 m.l. ar vrea sa planteze niste pomi, ca sa nu stea terenul degeaba. Cam ce soiuri recomandati mai putin pretentioase si la ce distanta e bine sa plantam? Am cautat pe net, dar informatiile sunt contradictorii.
blue_wings a spus:
Eu am livada cu toate soiurile de pomi, de la meri si pruni pana la nectarini...si pe toti i-am plantat la 4 metri. Merge asa de minune, e o livada deasa, si cere multa ingrijire.

De la gard tot trebuie sa lasi 2 metri, asa ca din deschiderea de 20m iti raman 16 metri pe care ii poti imparti in 4 randuri.
Pe cealalta latura din cei 17 iti raman doar 13 m, ceea ce inseamna 3 pomi pe rand. Adica 3 pomi x 4 randuri = 12 pomi.

Nu poti pune nuc. Evita si pomii vigurosi, incearca sa afli mai multe despre pomii intinsi pe spaliere...am impresia ca in acest caz poti pune pomii mai apropiati, deci intra mai multi...insa asa ceva se preteaza doar la meri.

Eu as pune 6 meri, sunt mai putin pretentiosi, vreo 2 pruni, un cires, un visin...

Daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie...insa trimite un mesaj pe privat...
 

alfa

Active Member
alina_np a spus:
Vrem sa plantam un nuc in curte. Distanta fata de casa noastra este suficient de mare ca sa nu o afecteze. Insa in imediata vecinatate a locului in care vrem sa plantam nucul (este vorba despre 3 metri) se afla casa vecinului. N-as vrea sa-l "saltam". Stie cineva care este distanta minima legala, morala, pomicola etc. dintre un nuc si o casa, astfel incat ultima sa nu fie afectata? Multumesc
carmenn a spus:
E vorba aici de o obligatie "proper rem" legala ( indatorire de a face sau a nu face , ce decurge din stapanirea unor bunuri ) , obligatie reglementata ca fiind servitute naturala / legala de Codul civil roman in art.607..." nu e iertat a sadi arbori care cresc inalti decat in departarea hotarata de regulamente particulare sau de obiceiurile constante si recunoscute si in lipsa de regulamente si obiceiuri, in departare de 2 metri, de la linia despartitoare a celor 2 proprietati pentru arborii inalti, si de o jumatate de metru pentru celelalte plantatii si garduri vii."
Deci, in lipsa de intelegere contrara, cred ca e nevoie de 2 metri distanta de linia despartitoare a proprietatii fata de vecinul tau. In cazyul in care e de acod si la o distanta mai mica, ia-i o declaratie notariala, in care sa-si manifeste acordul.
Cei 3 metri de care zici tu trebuie raportati la linia deapartitoare.
einsteinitza a spus:
Sa stii ca cei doi metri legali sunt suficienti.
alina_np a spus:
Multumesc pentru informatiile oferite; mi-au lamurit cateva aspecte. Am "mutat" locul plantarii la vreo 7 metri de casa vecinului, respectiv 6 metri de grad. Nu-l "daramam".
 

alfa

Active Member
marilena a spus:
Ajutor! As vrea sa pun un pom fructifer la vreo 3 metri distanta de casa dar nu stiu ce sa fie. Ma gandesc la ceva are radacina pivotanta, sa nu-mi ridica casa pe dedesubt...
mihail-the ex a spus:
Nu radacina conteaza pt. inceput,ce ceea ce vrei sa "faci"cu el mai tirziu.Daca vrei sa fie iarna verde sau nu,daca vrei sa fie decorativ sau sa fac fructe,etc.....I-a gindeste-te bine,si apoi spune-ne... :D
ghimpe-- a spus:
Conteaza foarte mult si radacina dar si coroana/inaltimea tulpinii.

marilena, din pacate nu ma pricep la asa ceva (dar sunt si eu foarte interesat), totusi presupun ca ceea ce se afla in pamant oglindeste intr-o oarecare masura ceea ce se afla deasupra, asa ca daca coroana ocupa o suprafata mare la fel va face si radacina (copacul trebuie sa aiba stabilitate)

Asteptam si sfaturi de la cei mai priceputi.
marilena a spus:
Bineinteles ca mi-ar placea sa am fructe la fereastra... deci mai mult fructifer decat ornamental.
ACHIMENES a spus:
Mai intai spune ce fel de pom vrei sa pui......toti fructiferii sunt ok numai nuc sau tei sa nu pui.
Eu am un prun la 1,5 m, un cais la 2 m distanta de casa si nu am probleme, de fapt care sunt necazurile tale?
mihail-the ex a spus:
de ce nuc sau tei sa nu puna ?Sint foarte curios..tocmai am comandat citeva bucati...
Multumesc
ACHIMENES a spus:
teiul DRAJONEAZA, iar nucul are un sistem radicular impresionant si te poti trezi cu radacinile in sufragerie...pe post de copacel :rofl: :rofl: :rofl:
 

alfa

Active Member
thea a spus:
Am un visin pe care am tot amanat sa-l mut intr-o locatie mai buna;acum am vazut ca a inflorit si eu stiu ca daca infloreste nu mai poate fi mutat.
Ma gandeam sa-l mut la toamna dupa ce ii cad frunzele.
Acum poate sa-mi spuna cineva daca la TOAMNA am sa-l pot muta?
El este mic si pana anul acesta nu a avut flori.
aura62 a spus:
La toamna il poti muta fara probleme, mai ales ca e micut!
Eu as indrazni sa-l mut si acum, dar trebuie mereu udat si sigur pierzi floricelele si fructele :) Lasa-l acum unde este, iti face si visine, iar la toamna il asezi la locul lui :D
Am plantat/mutat visini mai mari (diametrul 4-5 cm), mai ales primavara devreme si toti s-au prins. Dupa parerea mea, visinii sunt cei mai putin pretentiosi pomi si cresc foarte repede.
thea a spus:
Aura nici nu stii ce veste buna mi-ai dat!
Iti multumesc f. mult si mai ales pt. promptitudine .M-ai facut fericita pt. ca este un visin f. bun si doream sa-l mut la casa mea de la tara.
tzushuca a spus:
daca vrei neaparat i-l poti muta si acum
dar tre sa-l iei cu f mult pamint si supravegheat
si udat bine.....anu viitor maninci visine acolo la casuta ta
da sa-l mai uzi si vara asta , sa nu uiti de el .
sa zic:i gata esti prins descurca-te ..... ok?
 

victoria

Active Member
Am si e o intrebare.Nu am stiut unde sa postez,asa ca o fac aici.
Daca plantez in toamna asta niste pomi fructiferi si vita de vie,ii pot muta in alta parte toamna viitoare,in caz ca e nevoie??
 
Sus