Pomi fructiferi - discutii generale

dan_6393

Member
Apropo de "bordeleza" :- Cred ca in primavara asta va trebui sa fim mai atenti la speciile sensibile la Focul bacterian !
Nu de alta, dar sa nu fi ramas ceva "mosteniri" de anul trecut !
 

vatany

Member
am observat pe un pom tanar (masmon)..niste purici rosii..bagati pe jumatate cu capul in scoarta pomului,,
ce solutie sa folosesc pt inlaturare? uleioasa sau cuprica?
multumesc
 

happy

Well-Known Member
vatany a spus:
am observat pe un pom tanar (masmon)..niste purici rosii..bagati pe jumatate cu capul in scoarta pomului,,
ce solutie sa folosesc pt inlaturare? uleioasa sau cuprica?
multumesc
Puricii rosii sunt terminati cu insecticid,nu cred ca substanta uleioasa este buna pentru asa ceva.Eu stiu ca anihileaza ouale daunatorilor nu pe daunatori.Iar substanta cuprica este folosita pentru boli nu insecte.Ar trebui sa mai si cititi cate ceva! ;-)
 

dan_6393

Member
De acord cu "happy"- (nu ca ar avea nevoie de acordul meu !)
Totusi, daca nu ai stropit ina cu "substanta uleioasa" ( ulei horticol) poti incerca urmatoarea varianta :
- Stropeste ( imbaiaza) cu insecticid obisnuit preparat - 1 plic (fiola) la 8 litri apa-. Ca insecticid cred ca indicat este "MOSPILAN".
- dupa 2 zile imbaiaza cu subst cuprice
- Lasa o pauza de 2-3 zile si aplica insecticidul uleios. In cazul insectelor adulte acesta poate provoca, in cel mai fericit caz, dificultati in a se hrani si a respira
ATENTIE - pomii trebuie sa aiba scoarta uscata inaintea fiecarei stropiri.
 

vatany

Member
multumesc pt carte catre domnul dan!!!
si multumesc si pt sfaturi si la Happy si la Dan :)
la sf sapt asteia voi actiona..ca se arata timp favorabil !!!
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Anul trecut am avut probleme serioase cu focul bacterian la cativa pomi (par, mar, gutui). Am taiat, am stropit cu cupric si cu streptomicina dar nu stiu daca am scapat de boala. Acum am taiat cat am putut (pomii sunt mari - au cam 20 ani) crengile afectate si am stropit cu un cupric. Stiu ca ar mai trebui un cupric inainte de inflorire si Alliete in timpul infloritului. Mai cunoasteti si alte masuri care ar putea fi luate pentru a scapa de aceasta cumplita boala? Si as vrea sa stiu, din experienta dumneavoastra, poti scapa de focul bacterian?
 

dan_6393

Member
Nu stiu daca se poate scapa. Adica nici nu am auzit de faptul ca boala ar lasa "mosteniri"
Desi, din cate inteleg din descrierea bolii, acele scurgeri de lichid sunt pline de germeni.
La parul pe care mi l-a atacat anul trecut, chiar si inainte de a-mi da seama despre ce boala e vorba, i-am sters cu o carpa scurgerile si am dat cu var din abundenta,
Partea proasta e ca boala a lasat urme urate pe scoarta, de parca a fost stropita cu acid- e gri-cenusie si "mancata" in comparatie cu scoarta sanatoasa.
In privinta tratamentului, acele scurgeri au continuat dupa stropirea cu CHAMP, si o perioada chiar si dupa var, dar au incetat dupa ce am inceput cu Streptomicina.
La ora asta il "pandesc" sa vad daca din mugurii de pe ramurile atacate va iesi ceva, daca nu, le tai.
Zic eu ca am noroc ca pe trunchi, cam la 30 cm de pamant,sub zona atacata, a iesit un lastar anul trecut care acum a ajuns la punctul de ramificare. Pare sanatos si daca ce e de la punctul de ramificare in sus a murit, ciupesc lastarul si tai trunchiul de deasupra lui.
 

laural

Well-Known Member
Am vazut pe un site oferta pt pere japoneze NASHI KOSUI si NASHI HOSUI..a gustat cineva di perele astea ? Oare pomii rezista la noi ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am nashi din seminte si trec cu bine iarna , cred ca si cei altoiti e cam la fel mai ales daca sunt altoiti pe par franc
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Pai si cum sunt perele? Ma refer la cele din pomi nu la cele din magazine. Adica se merita luat un astfel de par ca parca m-ar tenta?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ai mei au 3 sau 4 ani ,sper dar nu cred sa vad un fruct. Sperante mari pentru ca pana acum ce am din seminte la fructiferiau performat bine :D
 

laural

Well-Known Member
Da si me mine ma tenteaza, cei de la Atlas Plants au si polenizatorii. Dar la gust cum sunt ? Inteleg ca nu au nici o legatura cau perele nostre ...
 

dan_6393

Member
Ma bag si eu in discutie.
Inteleg ca soiurile sunt japoneze.
Se nasc niste intrebari :
- Firma care ii aduce de cand este pe piata ? A vandut si in anii anteriori pomi din aceasta categorie si cui ?
Nu aveti cumva posibilitatea sa intrebati pe la vreo statiune de cercetari de pe la noi ?
Toate aceste intrebari sunt legate de caracteristicile solului si climei sin tara de origine.
Inteleg ca lui Danero i-au iesit din seminte si sper sa si rodeasca.
Dar nu cumva exista riscul sa creasca un pom ale carui flori sa avorteze etc ?

Si ca sa ne destindem putin, am gasit astazi pe FB o "cugetare":-"Cacaua se obtine dintr-un fruct care creste intr-un pom. Pomul este o planta. Rezulta ca ciocolata este un fel de SALATA !"- ( definitie data de cineva care nu are voie sa manance ciocolata)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
laural a spus:
Da si me mine ma tenteaza, cei de la Atlas Plants au si polenizatorii. Dar la gust cum sunt ? Inteleg ca nu au nici o legatura cau perele nostre ...
mie imi plac dar nu la toti , sunt apoase , seamana cu un mar cu gust de para foarte zemos , e bun la servit cu scortisoara si la compot , la pastrat nu prea se tin bine
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dane , ce sa zic , am mancat o para Nashi si am gasit 3 seminte incoltite , probabil de la frigul din camerele de pastrare si asa ca am zis sa incerc , de anul trecut din primavara sunt in sol si nu mai stau in ghivece , sper sa vad si o floricica anul asta

Partea buna la fructele din seminte e ca ele provin din livezi imense si deci pe o raza enorma se gasesc doar Nashi si ca atare fidelitatea e foarte buna

Ramane insa de demonstrat... :D

Firma Atlas Plant e doar ....comerciant .....fara specializare celor din breasla ....am intrebat de vreo doua ori si raspunsul a fost foarte .....oxigenat!

:rofl:
 

laural

Well-Known Member
Am incercat dar nu imi raspund a telefon, eram curioasa daca puteau macar sa-mi spuna de unde ii aduc :?
 

dan_6393

Member
Buna treaba asta cu "oxigenatul"
In orice caz, daca nu sunt foarte scumpi puietii, se poate incerca.Nu se stie niciodata !
Singura pierdere ar fi timpul.
Si eu auzisem ca leusteanul nu se prinde decat daca are radacina. Am pus anul trecut 15 seminte - 15 plante mi-au iesit.
 
Sus