Pomi fructiferi - discutii generale

gabriela61

Member
Buna dimineata.Sa nu va suparati pe mine daca mai scriu cate o prostie dar eu si sotul meu desi avem ceva ani suntem la incepjut de drum in tot ce este agricultura.Vrem sa ne refacem livada si pentru ca mai avem si ceva probleme,vremea ne-a dat peste cap planurile...am luat-o cu incetisorul.Adica de inceput si pe ultima suta de metri am cumparat 10 ciresi de la cimbrud si ieri printre reprizele de ploaie am reusit sa-i plantam.Am cautat soiuri care sa se coaca tarziu pentru ca eu am livada in Novaci Gorj unde e zona de munte.Acum am inteles ca trebuie sa aiba si polenizatori intre ei.Acum sa-mi spuneti voi daca am luat bine:kATALIN,VAN si HEDELFINGENI.In capatul livezii langa gard mai exista un cires negru,cred ca salbatic foarte inalt.As mai avea o saptamana la dispozitie sa mai pot planta pomi si optam pentru niste pruni.Oricum livada mea este foarte mare cam 2 h si trebuiesc multi pomi.Am crezut ca voi putea acccesa ceva fonduri dar deocamdata...
 

gabriela61

Member
Scuze ca am uitat dar am citit ca va interesau nuci.Am vazut la tv ca aratau ca statiunea experimentala Valcea a scos un soi de nuc ce rodeste repede dar nu stiu nici eu adresa lor ca au scos si ceva pruni.
 

Cornel

Member
gabriela61 a spus:
Buna dimineata.Sa nu va suparati pe mine daca mai scriu cate o prostie dar eu si sotul meu desi avem ceva ani suntem la incepjut de drum in tot ce este agricultura.Vrem sa ne refacem livada si pentru ca mai avem si ceva probleme,vremea ne-a dat peste cap planurile...am luat-o cu incetisorul.Adica de inceput si pe ultima suta de metri am cumparat 10 ciresi de la cimbrud si ieri printre reprizele de ploaie am reusit sa-i plantam.Am cautat soiuri care sa se coaca tarziu pentru ca eu am livada in Novaci Gorj unde e zona de munte.Acum am inteles ca trebuie sa aiba si polenizatori intre ei.Acum sa-mi spuneti voi daca am luat bine:kATALIN,VAN si HEDELFINGENI.In capatul livezii langa gard mai exista un cires negru,cred ca salbatic foarte inalt.As mai avea o saptamana la dispozitie sa mai pot planta pomi si optam pentru niste pruni.Oricum livada mea este foarte mare cam 2 h si trebuiesc multi pomi.Am crezut ca voi putea acccesa ceva fonduri dar deocamdata...
Van si Stella sunt buni polenizatori pentru cires.

La pruni e si mai problematica polenizarea mai ales la grupa Tuleu. Este androsteril si necesita buni polenizatori ca Anna spath sau Stanley. Trebuie cel putin 3 soiuri in livada din care 2 sa nu fie androsterile.
 

Irinaaa

New Member
laural a spus:
Voi aveti in gradini migdali ? Am vazut ca au la Horbach de la 4garden. Oare la ce temperaturi rezista iarna ?
pe okazii e oferta unei persoane din Buzau , pomii au 3 ani - scrie ca rodesc de la 4-5 ani , un pom costa 15 lei si vor ajunge fara alte taxe la Bucuresti saptamana viitoare .poate sunteti interesati .
 

Cornel

Member
laural a spus:
Voi aveti in gradini migdali ? Am vazut ca au la Horbach de la 4garden. Oare la ce temperaturi rezista iarna ?
Migdalul rezista la -22 daca este in timpul repausului profund. Din pacate are repausul profund scurt si multi muguri floriferi sunt distrusi de ingheturile de revenire.
 

Cornel

Member
Felicitari
Mi se pare mie sau e putin cam stufos? Cam multe ramuri paralele. Vorbesc de imaginea a 2-a. Poate ma inseala perspectiva
 

dan_6393

Member
Stufos nu ecine stie ce. In privinta ramurilor paralele ai dreptate- sunt vreo 3 perechi-, dar anul asta i-a "sunat ceasul' pentru inlocuirea a 1/3 dintre ramuri ( ca sa nu ii cresca "pletele")
 

ghia_don

Active Member
Cornel a spus:
laural a spus:
Voi aveti in gradini migdali ? Am vazut ca au la Horbach de la 4garden. Oare la ce temperaturi rezista iarna ?
Migdalul rezista la -22 daca este in timpul repausului profund. Din pacate are repausul profund scurt si multi muguri floriferi sunt distrusi de ingheturile de revenire.
Eu am plantat in toamna un migdal si am avut emotii pentru el, tinind cont ca zona noastra e mult mai rece decit in alta parte. Dar mi-a facut o surpriza neasteptata si placuta bineinteles, deschizind si citeva floricele...



Sa zicem ca a fost iarna asta mai blinda si n-a avut de suferit, dar voi vedea cum se manifesta in anii urmatori :D
 

gabrielais

Active Member
Doina, de unde l-ai luat? daca ai plantat tu vreau si eu, ca de frica frigului m-am tot razgandit, dar pana la urma m-am decis ca o sa pun...daca o fi sa traiasca bine, daca nu, nu... :)
 

ghia_don

Active Member
Gabriela, l-am gasit in toamna in dedeman si chiar m-am codit mult daca sa-l iau sau nu..dar pina la urma si-a gasit un loc in gradina mea :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
a stat cu florile sus, a inflorit nu cu piersicii ci cu caisii , sper ca o albina sa fi avut drum pe acolo si fiind rude poate - poate , am vazut ca mugurii sunt usor umflati , poate e de bine
 
Sus