Pomi fructiferi - discutii generale

maxie

Member
Eu i-am stropit lunar si tot nu a fost suficient.Daca va uitati printr-o carte care prezinta stropirile recomandate la mar o sa vedeti ca se recomanda cca 16 stropiri anuale (cam o stropire la 2 saptamani in perioada de vegetatie) ceea ce sunt cam greu de aplicat la nivel de hobby.
Am si eu o intrebare- a cumparat cineva de pe forum ceva pomi sau vita de vie de la Ciumbrud Plant ?Daca da,sunteti multumiti de respectivele plante?

http://mihai1971.sunphoto.ro/[/quote]

Am luat eu toamna trecuta de la Romexpo Bucuresti ( parca Indagra se numea targul),de la Ciumbrud Plant un mar Grany Smith.Domnul care vindea i-a taiat varful si mi-a aratat cum sa-l mai tund putin(pentru a-i forma coroana) si in primavara.L-am plantat in jur de 15 octombrie si s-a prins. Vad ca ii merge foarte bine.La acel targ au venit producatori din toata tara,atat cu pomi si arbusti fructiferi,cat si cu flori( trandafiri,bulbi de lalele,clematite,conifere....)Tot atunci am cumparat si 2 ciresi de la un producator din Giurgiu,soiuri diferite.Unul s-a prins si are cateva crengute,celalalt a decedat la inceputul verii ( dupa ce avusese multe frunze). Toamna aceasta astept din nou acest targ,ca sa mai iau cativa pomisori de la Ciumbrud,alte soiuri . Deci ii recomand : pomul avea radacini bune ( sunt unii care au radacinile taiate foarte scurt) si s-a prins.
 

maxie

Member
Gabiuta a spus:
Priceputii in ale pomilor ...am si eu nevoie de un sfat din partea voastra caci vreau ca in toamna sa plantez doi trei pomi fructiferi.
Ma intereseaza in principal un visin si un prun .
Eventual un par...dar nu stiu cum se comporta.Unde am avut livada aveam si varatice si de toamna ,zemoase dulci :salivat: dar stiu ca se deteriorau repede.

Ce soi imi recomandati?Ca sa fructifice repede-repede (anul trecut se poate??? :tavalit: ),sa nu faca boli (tot daca se poate) si sa aibe fructe maaaaaari si dulci.
Pentru mine statiunea Baneasa este cea ma avantajoasa din punct de vedere apropiere de casa asa ca ma orientez la ei....daca aveti alte propuneri le astept cuminte ca pina la toamna este cale lunga..
Gabiuta, iti dau eu visini,caci astia se inmultesc foarte mult.In fiecare toamna scoate sotul meu cativa si ii muta prin spatele curtii. De la Baneasa am plantat in toamna 2008 2 caisi supeer buni: soiul Olimp.In vara 2011 ( primul an de fructificare) au facut fiecare 20-30 de caise si anul acesta ceva mai multe..Am si meri tot de la Baneasa,plantati 2008 si anul acesta au facut fiecare 3-4 mere( primul an).Merii au mers mai incet.De cand i-am cumparat,am vazut ca portul ( dimensiunea ) caisilor era mai mare decat al merilor. De la Baneasa s-au prins 100%. De la alte firme am avut si pierderi ( mai ales de la cei din import).
Sa nu cumperi visin.Cu prima ocazie cand ajung la curte( la 30 de km de mine) ma duc sa vad cat de mari sunt si iti dau detalii .Dupa ce le cad frunzele iti scot cati vrei si ti-i trimit.Eu am mai multi visini si sunt un soi foarte productiv,cu boabe mari.A iesit o dulceata foarte buna !!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:oops: multumeeeeeesc........multumesc!!!!!!!!! :rose: E perfect :dans:
Faptul ca esti din Bucuresti si ca pomii sunt de la Baneasa ma determina sa accept oferta ta.Cind ai vreo veste te rog imi scrii un PM si discutam detalii.... :D
 

roxanasoare

Member
Salutare, am citit aproape toate paginile de la acest topic in cautare de informatii generale despre pomi. As vrea sa fac o comanda de trandafiri si pomi fructiferi de la rosafruct si una de la 4garden.ro. A mai comandat cineva de aici? M-am uitat prin forum si nu am gasit foarte multe informatii despre ei. Si in afara de asta as vrea sa va intreb care e perioada de plantare toamna? E deja octombrie si imi e teama sa nu fie prea tarziu...
 

victoria222

Active Member
Despre perioada de plantare pot sa iti spun ca nu este prea tarziu, ba chiar un pic prea devreme. Plantele inca n-au intrat in dormanta, inca nu si-au scuturat frunzele. Despre furnizori pot sa iti spun ca rosafruct sunt foarte seriosi si au material de foarte buna calitate (eu am cumparat trandafiri, dar am incredere in tot ce vand). Din pacate am vazut ca nu mai livreaza in tara, si nu se pot cumpara produsele lor decat de la sediul lor :( As vrea si eu cativa trandafiri de la ei insa n-am cum sa ajung pana acolo.
 

roxanasoare

Member
pregatirea pomilor fructiferi pentru iarna

Am plantat cativa pomi fructiferi si arbusti la mine in curte in Bucuresti dar si la tara undeva aproape de Bucuresti in partea de sud. Am primit tot felul de sfaturi pentru pregatirea pentru iarna, insa nu am incredere in toate. De exemplu sa ii invelesc in folie de plastic de jos pana sus pentru a-i proteja si de iepuri in acelasi timp. Voi cum faceti?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: pregatirea pomilor fructiferi pentru iarna

Daca sunt iepuri in zona ar fi bine sa-i protejezi...stiu ca este si ceva plasa speciala pentru protectia pomilor impotriva rozatoarelor...
Ce ai mai putea sa faci este sa musuroiesti puctul de altoi, daca e iarna geroasa exista riscul sa inghete. Eu am musuroit anul trecut la plantare si s-a salvat, resteul, in sus, a inghetat, dar au dat primavara din puctul de altoi. Sigur ca asta inseamna inca un an pierdut, daca nu chiar mai mult :( Dar se pare ca nu mai putem conta pe conditiile climatice de pana acum :|
 

victoria222

Active Member
Re: pregatirea pomilor fructiferi pentru iarna

Eu dau tulpinile pomilor cu var toamna, inainte sa vina frigul. Stiam ca ajuta si impotriva iepurilor, dar mai ales ajuta pomul sa nu sufere iarna cand ziua e soare si noaptea e ger, tulpina pomului fiind inchisa la culoare ziua se incalzeste si noaptea se raceste, si exista posibilitatea sa crape. Varul are culoarea alba si reflecta lumina soarelui. In nici un caz nu cred ca e bine sa invelesti pomul cu folie de sus pana jos. Pomul trebuie sa respire si sa se obisnuiasca de la inceput u o iarna normala. Un tutore care sa le sprijine tulpina este necesar in primul an daca pomii sunt expusi. Vanturile mai puternice ii pot rupe.
 

ghia_don

Active Member
Ce stiti despre desfrunzirea pomilor? Nu despre cea care se practica in pepiniere inainte de scoaterea plantelor la vinzare...
M-a intrebat cineva daca nu e timpul sa desfrunzim pomii fructiferi.??? N-am stiut ce sa-i raspund :?:
Eu am lasat totdeauna ca natura sa-si faca treaba, ca ar fi culmea sa ma zgaibar acum prin copaci si sa le rup frunzele :eek:
 

Pocalinda

Member
Buna. Livada mea compusa din 4 randuri de pomi a cate 4 bucati din soiuri diferite se pregateste de iarna. A fost al doilea an de vegetatie, am udat saptamanal toti pomii si in primavara am pus azot, concentratie slaba. Oare mai se administreaza ceva acum care sa ajute la dezvoltarea radacinilor?
Oricum avem de gand sa-i sapam si sa punem balegar uscat, mai ar trebui suplimentat cu ceva chimic :? ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca pui balegar nu le mai pune nimic chimic! Nu se sapa acum, pui balegarul, peste iarna se macereaza, iar la primavara sapi, in felul acesta balegarul se incorporeaza in sol si isi va face treaba ;-)
 

diana999

Active Member
Stiti cumva de unde pot sa cumpar piersic Ford ? Mi s-a pus pata pe el si nu-l gasesc.

Apropo de specialitii care lucreaza la pepiniere....
Nu pricep de ce sa pui o persoana care nu prea se pricepe, sa serveasca clientii :?
 

merryinlove

Active Member
Buna ziua,
stiti cumva care sunt cerintele fata de sol la pruni?Pe terenul unde vreau sa-i plantez,pamanul este humos,lutos nu foarte permeabil.
Multumesc!
 

roxanasoare

Member
stiti cumva daca ud pomii cu apa curenta si nu din put, e o problema? Am un teren fara put unde as vrea sa plantez niste pomi. In schimb este apa curenta.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca ai sursa cu continut mare de clori sa uzi in doua reprize e mai indicat , altfel tot ce misuna folositor prin sol la baza pomului e distrus
 

roxanasoare

Member
multumesc pentru raspunsuri. Pe viitor vreau sa fac put, dar un an sau doi am doar apa curenta de la teava. La clor ma gandeam si eu sa nu dauneze....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am cumparat acum vreo saptamina doi pomi de aici:
www.pomifructiferi.com
Inginerul care se ocupa si care este proprietarul livezii da informatii deosebit de amanuntite referitoare nu numai la plantare,taiere,etc ci si la intretinere.Cred ca si pe site gasiti informatii .Oricum mie dupa cumparare mi-a transmis tot ce ma interesa pe doc.
 
Sus