Pomi fructiferi - discutii generale

stelia13

Member
Primavara lui 2009 am plantat mai multi pomi fructiferi(cires,mar,cais,visin etc).Am o intrebare,trebuie protejati anul acesta de inghet? :?
 

isabella

Active Member
stelia , am plantat si eu anul trecut pomisori si inainte de inghet am pus in jurul lor pe pamant paie si rumegus pentru a le proteja radacina . Eu nu am exprienta in domeniu insa asta a fost metoda pe care am folosit-o si a fost eficienta :D
 

anasstasia

Active Member
Vroiam sa spun ca eu stiu de combinatie: pamint, paie, frunze......E adevarat, fiecare cu ce poate. Insa este indicat sa fie protejati, asta e clar.
 

Carmen 1

Member
Sotul meu a citit undeva pe net ca in primi doi ani trebuie invelita tulpina in partea de jos cu saci de iuta.El i-a invelit cu hirtie groasa ,trecuta de trei ori in jurul lor si au trecut iernile (care sunt mai aspre la noi), foarte bine.
 

Carmen 1

Member
Asa cred, la ai nostri le-a mers foarte bine fiind protejati doi ani la rind ,pina li sau mai ingrosat tulpinile.
 

riana

Active Member
eu am plantat multi pomi dar nu i-am protejat. anul acesta am mai pus doi piersici si ma gandesc sa-i protejez daca spuneti ca e bine pt ei
 

isabella

Active Member
Eu am facut in jurul pomisorilor un gardulet din sarma pentru a nu ajunge cainii la ei , stiu ca urina dauneaza enorm pomilor .
 

anasstasia

Active Member
Eu voi ajunge duminica viitoare (15 noiembrie) la tara. Doream sa cumpar si citiva pomi fructiferi (meri, ciresi, peri). Credeti ca e prea tirziu sa ii mai plantez? Sa las cumparatul si plantatul pina la primavara?
 

anasstasia

Active Member
Ce stiti despre pomii fructiferi de la RonaLand? A cumparat cineva de la ei? S-au prins, au inflorit, au facut fructe? Astept sugestii.
 

Carmen 1

Member
Nu stiu de ei dar noi am cumparat acum 4 ani de la Aiud 20 de pomisori.Anul acesta sotul i-a lasat sa rodeasca si fructele au fost minunat de bune.Atit ca in loc de 1 mar de vara cum am vrut eu sunt toti de toamna...Dar restul sunt asa cum i-am vazut pe eticheta.
 

riana

Active Member
nu cred ca e prea tarziu ,cred ca tot pe topicul acesta s-a scris ca trebuie sa-i protejezi cu paie daca cumva vine inghetul prea repede.
 

anasstasia

Active Member
Din pacate nu voi fi acolo si daca va da inghetul...nu voi avea cum sa-i protejez. Cel mai sigur le voi pune din start niste paie in jurul tulpinilor.
 
Sus