Pomi fructiferi - discutii generale

ionascus

Active Member
Asta toamna am luat 10 pomi pitici de la o firma austriaca....cu gerul de asta iarna varful la 6 pomi s-au uscat...au ramas 3-4 .....ochiuri la baza din care au iesit frunzulite(sunt pomi columnari)...ma doare sufletul....dar cred ca trebuie sa-i scot??????Ce ma sfatuiti???
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu i scoate , alege un lastar cuminte si nu un "sucker" si ala va fi noul trunchi , incearca sa refaci de la baza trunzchiul si nu de la etaj :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Priceputii in ale pomilor ...am si eu nevoie de un sfat din partea voastra caci vreau ca in toamna sa plantez doi trei pomi fructiferi.
Ma intereseaza in principal un visin si un prun .
Eventual un par...dar nu stiu cum se comporta.Unde am avut livada aveam si varatice si de toamna ,zemoase dulci :salivat: dar stiu ca se deteriorau repede.

Ce soi imi recomandati?Ca sa fructifice repede-repede (anul trecut se poate??? :tavalit: ),sa nu faca boli (tot daca se poate) si sa aibe fructe maaaaaari si dulci.
Pentru mine statiunea Baneasa este cea ma avantajoasa din punct de vedere apropiere de casa asa ca ma orientez la ei....daca aveti alte propuneri le astept cuminte ca pina la toamna este cale lunga..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, din putina mea stiinta iti spun urmatoarele: ar fi bine sa te orientezi spre soiuri romanesti, posibil cat mai vechi, din cate stiu eu din ce au experimentat altii soiurile mai vechi, mai putin ameliorate, sunt mai rezistente la boli.
Cat despre a fructifica ieri...mai repede de 2-3 ani niciunul nu fructifica ( dupa 2 aqni ai cam 3 pere) asa ca daca te grabesti mai bine iti cumperi din piata fructele dorite :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Merci Claudia.Ma gindeam ca citind despre soiurile puse in vinzare la pepiniera din Baneasa poate sa imi recomande cineva ceva specific.
De chestia cu fructificarea in principiu stiam ca trebuie sa imi cumpar pom de anul 3 ca in anul imediat urmator plantarii sa am fructe.Asa am facut cu caisul si ciresul .Dar in acelasi timp am auzit (nu stiu cit e de adevarat) ca nu toti pomii de an 3 si fructifica imediat ci tot in functie de soi.
Mai astept pareri eventual si de la cei care poate chiar si-au facut livada de curind.....
 

victoria222

Active Member
Gabiuta, nu stiu din pacate sa-ti dau denumiri de soiuri, dar vreau sa-ti spun ca pomii de la Baneasa sunt excelenti. Castigi 2-3 ani fata de pomi cumparati de la supermarket sau targ. Eu am luat 15 pomi de la ei acum 3 ani si toti au fructificat din al doilea an, in afara de prun. Chiar si ciresii au facut cateva fructe, desi se zice ca ei fructifica mai tarziu (dupa 5-6 ani). Am 3 peri de-acolo si din ei unul e cel mai rezistent la boli si face fructe timpurii, de vara, galben -rozalii, moi si suculente. E si cel mai rezistent la boli dintre toti 3, pana acum cei 2 aveau in fiecare an ceva (afide, rugina, etc.)iar el nimic. Are culoarea scoartei foarte galbena-ocru, fata de ceilalti care sunt mai cafenii la scoarta si pe scoarta are niste puncte albicioase pronuntate.
Iata cum arata primavara 2011 dupa ce il plantasem in toamna
 

maresmarian

Member
Gabiuta a spus:
Hey...poate totusi cineva,cumva imi da si mie niste sfaturi.... :(

daca nu gasesti ce doresti la baneasa, pot sa iti recomand si http://pepinierelehida.ro/php/

de acolo am luat acu 4 ani cativa ppentru gradina la ai mei (pruni, meri, gutui, visin, par), si s-au prins toti in afara de 1 cires (care stiam ca nu prea are sanse).
soiuri, nu stiu ce sa iti recomand.

au vreo oferta online cei de la baneasa ? sau trebuie sa ma duc in vizita ?
ca in toamna asta tre sa iau si pentru mine vreo 30 de bucati :).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ei au oferta si online numai ca daca mergi acolo cred ca e mai bine.Daca astepti putin o sa ajung eu cit de curind si iti spun.
O sa ma uit si pe siteul dart de tine,multumesc mult.
 

maresmarian

Member
la hilda inca nu au afisat oferta pe 2012, i-am intrebat si au zis ca o sa o puna la sfarsitul lui august.
dar no, poti sa iti faci o idee ce au si din oferta de anul trecut.
 

happy

Well-Known Member
Gabiuta,de la Baneasa am cumparat si eu pomi acum 10-12 ani si au fost tare buni.La prun trebuie sa stii ce sa alegi,ceva timpuriu sa nu fii nevoita sa il stropesti toata vara!Visin iti dau eu ,soi romanesc ,le face mari si nu se stropeste deloc. :D
Eu vreau sa cumpar in toamna un cires bun dar cred ca o sa cumpar de la targul Indagra.Daca stie careva vre-un soi care face cirese mari si negre sa-mi spuneti si mie! :pa:
 

Lopy

Member
De la Băneasa am cumpărat şi eu acum 9 ani nişte pomi. Nu mai ştiu câţi şi ce erau, că nu mi-a rămas decât un singur pom, un măr pe care am vrut să-l tai anul trecut, că nu făcuse nicio floare, măcar :cry: Tocmai când mă hotărâsem să-l scot în favoarea altui pom, am văzut câteva floricele în el ... în anul al 8-lea :| În final, a făcut 3 mere, care n-au ajuns la maturotate, fiindcă au căzut.
Anul acesta a făcut mai multe fructe, dar şi acestea au căzut, stafidite,cu găuri de viermi în ele şi atacate de de boală (pete maronii, putrezite).
Partea proastă e că "boala căzutului" o am la toţi merii, unul fiind chiar un "bătrân regenerat". :cry:
Prin urmare,
Aş avea o întrebare (inclusiv, pentru Claudiu008):
Ce le lipseşte merilor mei ??
Menţionez că, îi stropesc o dată iarna cu insecticid uleios, apoi cu soluţie pe bază de cupru şi încă o dată, înainte de înflorire, cu insecticid+fungicid... şi, cu toate astea, toate merele sunt viermănoase :cry:
 

happy

Well-Known Member
Lopy a spus:
Ce le lipseşte merilor mei ??
Menţionez că, îi stropesc o dată iarna cu insecticid uleios, apoi cu soluţie pe bază de cupru şi încă o dată, înainte de înflorire, cu insecticid+fungicid... şi, cu toate astea, toate merele sunt viermănoase :cry:
Cea mai importanta stropire contra viermilor este aceea cand 2/3 din flori s-au scuturat. Se stropeste si inainte de inflorire dar nu are acelasi efect! ;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am vazut azi o floare la singurul mar pe care-l am (si care nefiind stropit cu nimic, arata jalnic, saracul).
Dar flori, acum????
 

mihai71

Member
happy a spus:
Lopy a spus:
Ce le lipseşte merilor mei ??
Menţionez că, îi stropesc o dată iarna cu insecticid uleios, apoi cu soluţie pe bază de cupru şi încă o dată, înainte de înflorire, cu insecticid+fungicid... şi, cu toate astea, toate merele sunt viermănoase :cry:
Cea mai importanta stropire contra viermilor este aceea cand 2/3 din flori s-au scuturat. Se stropeste si inainte de inflorire dar nu are acelasi efect! ;-)
Eu i-am stropit lunar si tot nu a fost suficient.Daca va uitati printr-o carte care prezinta stropirile recomandate la mar o sa vedeti ca se recomanda cca 16 stropiri anuale (cam o stropire la 2 saptamani in perioada de vegetatie) ceea ce sunt cam greu de aplicat la nivel de hobby.
Am si eu o intrebare- a cumparat cineva de pe forum ceva pomi sau vita de vie de la Ciumbrud Plant ?Daca da,sunteti multumiti de respectivele plante?

http://mihai1971.sunphoto.ro/
 

happy

Well-Known Member
Mihai,la noi merg foarte bine pomii de la Fetesti sau de la Medgidia(au soiuri de vie tare bune).Eu am caisi si pruni de acolo si sunt multumit.Ciumbrud este in alta zona de deal-munte si nu prea merg la noi! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca mai conteaza zona , sunt puieti altoiti asa ca nu au aclimatizarea f buna pe zona aia , mai mult conteaza pe ce se altoieste , Yurta a dat-o in bara in anul in care am luat eu pomii si desi am avut noroc cu restul la caisi am avut probleme si la un telefon cu ei au zis ca daca mai aveam eticheta si bonul mi-i schimbau caci firma care a furnizat portul a trimis port bolnav sau ceva de genul
 

mihai71

Member
happy a spus:
Mihai,la noi merg foarte bine pomii de la Fetesti sau de la Medgidia(au soiuri de vie tare bune).Eu am caisi si pruni de acolo si sunt multumit.Ciumbrud este in alta zona de deal-munte si nu prea merg la noi! :D
In general mi-am produs singur pomi pt gradina mea (si pt a altora),m-ar interesa de la Ciumbrud 2 soiuri de par care par interesante http://www.4garden.ro/material-saditor/ ... rosso_P719 si http://www.4garden.ro/material-saditor/ ... 22-6-_P324 si ceva soiuri de vita de vie pt masa(mi-au placut ca in acest domeniu au o oferta variata).Soiurule sunt universale,portaltoii s-ar putea sa fie furnizati de aceeasi producatori si pt Ciumbrud si pt Medgidia (eu ii produceam singuri dar mari producatori s-ar putea sa nu se mai complice cu asa ceva),si intr-un an cat stau in pepiniera nu au timp sa se aclimatizeze.Ca si problema ma gandesc ca soiul Mirandino Roso are ceva origini italiene si nu stiu cum va rezista la clima noastra.
 
Sus