Pomi fructiferi - discutii generale

claude

Well-Known Member
Moderator
Dane, am inteles bine, nectarinul din samburi a rodit la 3 ani? :eek: Atunci e super, dat fiind faptul ca unul din motivele pentru care se prefera pomii altoiti e timpul mai scurt in care intra pe rod. Oare care fructiferi obtinuti din samburi rodesc mai repede, ar fi foarte interesant de stiut, asa stim spre ce sa ne orientam
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca era normal la 3 ani din samburi dar are o crestere prea pe "rapido" depasind grosimea copacilor batrani si lastarind masiv. Din cauza vitezei ma si punea pe ganduri unde va ajunge stiut fiind ca un piersic e bine de tinut pe la 3.5m ..in zona asta
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu e putin 3-4 ani, dar oricum si cu cei altoiti macar 2 ani tot astepti, deci diferrenta nu-i chiar asa mare, iar daca pomii sunt mai rezistenti la boli eu zic ca merita, in vremurile astea cu atat de multe boli agresive, ca nu birui cu ele nici daca stropesti, rezistenta la boli mi se pare un beneficiu extraordinar. Eu anul asta am stropit prin gradina mult mai mult decat in alti ani si am fost ingrozita sa constat cat de afectate de tot felul de boli au fost si plantele decorative :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
acusi plec de la teren ca sunt la munca acum si daca nu uit fac o poza sa vezi ce ravagii a facut anul asta basicarea la piersicul de langa el , si comparativ tulpina cat de mare e , desi cel mai mare are deja 5-6 ani iar asta doar 3 , si nu e singurul asa , mai am un piersic din seminte care vine cu viteza mare , deja in al doilea an si are 5 cm la trunchi , sper ca si el va produce macar in anul 4 caci am format un pic coroana ca si-o luase in cap cu crescutul :rofl:

revin...
 

happy

Well-Known Member
Si totusi o sa vezi Dan ca dupa 3-4 ani de rod cei nealtoiti incep sa faca fructe mai mici si mai putine.Asa am avut eu un piersic si asta toamna l-am decapitat! :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu la piersic , dar bunica avea doar pomi "naturali" :rofl: si aveau dea fructe si mari si frumoase

La mine si visinii din seminte sunt f roditori si gustosi


poze cu "obiectul"
piersic din seminte

piersic altoit

piersic din seminte an 2 , tuns ca era prea invaziv

piersic de 6 ani


si am si ceva meri , peri si gutui la prins , si catiiva caisi ca aia altoiti au picat secerati de boli si nu mai vreau altoiti , pe cand cei din seminte nu au avut nici pe naiba , si ce e mai straniu e ca dupa 5 luni de la uscarea altoiului radacina era inca verde si vie si tind sa cred ca e si vina pepinierelor ca nu mai altoiesc ca pe vremuri
 

diana999

Active Member
Diferenta e foarte mare. Pomii din samburi arata foarte bine.
Daca nu cer prea mult....cum ai procedat ? :oops:
Samburii provin de la plante nealtoite ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
acum am metode mai "delicate" dar al doilea a iesit prin "contact neprotejat" careva a manca piersici si a aruncat samburele langa el , restul e natura :rofl: :rofl: :rofl:

iar metoda delicata e ca pun seminte in servetel in frigider si las acolo pana incoltesc apoi le mut in ghiveci si mai departe..... :D
 

Floria

Active Member
danero2004 a spus:
conform zicerilor mele ca e bine sa avem pomii din seminte adaptati curtilor noastra , iata si rezultatul dupa 3 ani a unui nectarin , fructe mari , exact ca cele de la mama lui , tulpina infinit mai groasa decat a celor altoiti , coroana mai bogata si mult mai rezistenta la basicare si la alte boli ale piersicilor.
Deja imi vine sa ma dau cu capul de perete. Am avut Nectarini din seminte si i-am scos, pentru ca am citit aici pe un topic ca Nectarinul din seminte face un fel de Piersici dar nu Nectarine. O sa caut cand voi avea mai mult timp sa ma iau putin de cel ce a scris asta si o sa-i arat exemplul tau Danero.
 

diana999

Active Member
Floria, si mie imi pare rau pentru nectarinii tai. Chiar trebuie sa-mi cumpar cativa pomi ....precis altoiti, dar n-am de ales.
 

bird70

New Member
Aproape ca mi-am comandat niste pomi fructiferi cand mi-a trecut prin cap...oare la mine vor hiberna :eek: ? Unde locuiesc eu nu avem iarna propriu zisa, mai degraba un sezon uscat si mai rece (cam 20 grade ziua si 14 grade noaptea), dar e foarte mult soare. Livada care ii vinde e intr-o zona unde au iarna si vinde pomi de 2 ani in hibernare (vand doar iarna), tunsi scurt, fara frunze si cu radacina descoperita. Oare la mine vor hiberna daca nu avem iarna? Nu imi place ideea unor pomi dezbracati de frunze cand totul in jur e verde si soare mult. Are idee cineva?
 

happy

Well-Known Member
Ce fel de pomi fructiferi ai comandat?Vecinii tai nu au pomi fructiferi sa te poti orienta?Este bine sa pui pomi specifici zonei in care locuiesti,portocali,lamai,guava,mango si alte exotisme pt. care noi aici ,in Romania,dam bani multi pt. a le cumpara! :D
 

bird70

New Member
Portocali, lamai, mango, mandarini, passionfruit, etc are lumea si astia stau verzi tot timpul. Mi-ar place ceva mai european, mere, pere, piersici, ciresi :) si nuci. Nu cunosc pe nimeni care sa aibe ceva asa exotic ca ciresul :rofl: .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu in ce regiune a Australiei locuiesti tu dar eu am intrebat chiar azi la telefon pe prietenii mei care locuiesc in Melbourne (regiunea Victoria) si mi-au confirmat ceea ce stiam deja de fapt dar am dorit sa fiu corect informata sa nu zic bazaconii ca sunt livezi imense in acea zona din toti pomii fructiferi cunoscuti de tine din Ro.
In preajma Craciunului se merge la cules de visine si cirese.Merii si perii sunt ceva obisnuit.Gutui si piersici la alegere diverse soiuri.
Multi romani si-au adus seminte cu ani in urma si acum au pomi in gradinile lor.
Prietenii mei au dus de ex.seminte de soc (nu cel care se gaseste la voi ) ci soc romanesc :D .Pare ciudat dar asa este.Inca nu a fructificat dar nu mai dureaza mult.
Scuze pledoaria :oops:
 

bird70

New Member
Daaa..in Melbourne e clima europeana, acolo e livada de unde vreau sa comand pomii. Eu stau in Queensland in zona sub-tropicala.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Na ca acum m-ai facut si pe mine curioasa asa ca intreb pe cineva din zona :).
Mari diferente de clima din cite stiu eu nu sunt.In afara de faptul ca e mai umeda :?
Dar intreb si iti comunic.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Se pare ca in regiunea unde locuiesti intr-adevar este dificil de cultivat ceea ce iti doresti.Daca i-ai comandat incearca si vezi cum se comporta.Clima insa nu prea le este favorabila.Dar nu vei stii cu exactitate pina cind nu te vei ocupa indeaproape de asa ceva.Poate cei din zona ta nu si-au dorit astfel de pomi,mai stii?Vei fi o pioniera in cresterea lor acolo.Pina nu incerci nu vei stii.Succes!
 

bebe Iris

Active Member
Poate cineva sa-mi recomande ceva soiuri bune de ciresi? si de visini? as cumpara si ceva pomi fructiferi columnari, dar de la o firma serioasa si nu stiu care este aceea...
 
Sus