Pomi fructiferi din seminte

Aura

Member
gutui din seminte

am un gutui mic obtinut din seminte . A crescut mare, are vreo 40, 50 cm si in primavara l-am mutat in gradina blocului, ii merge mai bine acolo.Vreau sa stiu daca trebuie sa-i tund vreo ramurea si cand...ca sa devina copacel si sa nu ramana un arbust.Deasemeni , imi fac griji ca in apropierea lui este o iedera si multe alte plante... si sa nu-l sufoce...ma gandesc si la varianta sa-i fac un santulet, o roata..sa-l pot uda bine....si as dori sa mai stiu...peste ani, va trebui altoit ca sa faca gutui?
acesta este micul gutui, fotografiat astazi
http://libellule.sunphoto.ro/gutui_din_seminte/15046020
multumesc.
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca la anul inaltimea de la sol e mai mare de 80 cm se tunde deasupra unui nod in oblic , apoi se elimina toti mugurii de la 60 cm in jos

legat de "tufarit" pe langa el ....fac ce zice tata .........la copac cat de mare e coroana asa de mare sa fie si pamantul negru curat sub el ,ma inebuneste cu ideea ..."Fiule , pomul vrea sa vada negru dedesubt" ....si cata dreptate a avut pana acum :wink:

ramurica o tunzi la anul dar daca e dominanta o ciupesti sau o elimini

la mine in curte e gutui altoit pe gutui dar banuiesc ca doar din gutui din livezi mari poti obtine un soi similar , din semintele de la "bunica" nu ai sa obtii decat un nou hibrid

succes
 
Sus