Pomi fructiferi columnari

popescu gp

Well-Known Member
Are cineva experienta cu pomii fructiferi columnari ce sunt recomandati si pentru terase?Eu am cumparat un cires columnar Sylvia pentru ca astept
un nepotel si vreau sa fie primul simbol al nasterii sale.Multumesc pentru sfaturi anticipat
 

sicora fabian

Active Member
Parcă s-a mai discutat pe tema asta. Orice pom poate fi condus cu formă columnară, trebuie doar să-i laşi axul principal şi să-i scurtezi anual ramurile laterale. Însă la cireş nu se prea fac tăieri, se lasă liber! Să-i laşi destul spaţiu, căci creşte mare!
 

popescu gp

Well-Known Member
cires columnar

Asta am vrut sa intreb daca cineva a vut experienta cu cresterea ciresului columnar in ghiveci pe terasa si cum a procedat;vreau sa fie un eveniment pentru nasterea nepotului meu;in gradina am deja unul mare pe rod si vroiam ceva mai mic si simbolic.Se poate pastra in ghiveci mare? Am inaltimea camerelor de 3 m
 

popescu gp

Well-Known Member
fructiferi columnari

Multumesc mult ;o sa vad ce va iesi voi avea o amintire de la nasterea nepotului meu
 

madairina

Member
Am cumparat si eu in toamna pomi fructiferi columnari. Acum marul are flori ci prunul are o pruna jos la ultimele frunze.

 

maxie

Member
Mada, arata foarte bine columnarii tai pentru prima primavara( dupa transplantare).De unde i-ai cumparat?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu acum cativa ani in urma dar la ei nu le zice asa , cauta pe eticheta sa scrie pom cu vigoare mica si e ok , la mine merii nu au mai mult de 50cm diametrul coroanei :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu am cautat , dar oricum e bun pretul , la pret de 1 la starkl am facut toata livada de la yurta :rofl:
 
Sus