Pomi fructiferi columnari

Floria

Active Member
Mi-au sosit merii columnari de la Starkl. I-am cumparat la oferta de 3 bucati, unul are 70 cm, al doilea 80 cm si al treilea are 90 cm. Au costat toti trei 149 lei.
 

mrsanghel

New Member
Buna ziua. Am vazut o gramada de discutii despre pomii columnari.
dar nu am gasit ce ma intrreseaza.
eu as vrea sa.i pun afara. as opta pt pomi columnari deoarece spatiul meu din curte este foarte mic. Si nu stiu daca rezista si cat de mari se pot face la maturitate
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Nu am nici un pom fructifer columnar (am spatiu) dar cred ca in mod sigur rezista. Dimensiunea pomului si in general "evolutia si performantele" lui sunt date de mai multi factori (tipul pomului - mar, par ... , furnizor, soi, portaltoi, conditii climatice, taieri). Eu zic ca merita sa incercati.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Pai gasiti pe la magazinele online (gen Starkl, SweetGarden ...) prin magazinele care comercializeaza pomi fructiferi (gen Dedeman, Leroy Merlin ...) prin piete sau la pepiniere. Eu de exemplu am trecut saptamana trecuta pe la o pepiniera de langa Craiova si aveau columnari la acelasi pret cu ceilalti pomi fructiferi (11 lei, 13 lei si 15 lei in functie de varsta pomului.
 

gabriela61

Member
Am cumparat si eu recent un columnar(un mar),sotul meu a ravnit la el si ma uitam sa citesc ceva din experienta voastra.Eu l-am luat de la Carrefour cu 22,0 lei dupa ce au facut reducerea de la 28,o.Nu erau decat meri si este plin de frunzulite de aceea nu stiu daca sa-l plantez acum sau sa optez provizoriu pentru un vas mai mare pana se mai incalzeste afara.Pe unde este aceea pepinierea pe langa Craiova ? Asta pentru ca s-ar putea sa fac un drum de Craiova saptamana viitoare.Si preturile ar fi ok.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Pepiniera Carcea. La intrarea in Craiova, înainte de Metro faceti stanga pe lângă fostul "borcan" de politie. Treceti calea ferata si la intrarea in Carcea pe o straduta este pepiniera. Daca vreti va dau numărul de telefon al doamnei inginer.
 

kpk1

New Member
Cei care aveti columnari deja de 2-3-4 ani cum se mai prezinta ? ... ceva poze :)
Puteti sa faceti si cateva recmoandari pro sau contra in ceea ce priveste soiurile ?

Eu anul acesta vreau sa infiintez un rand de 12 pomi columnari plantati la 80cm.
Iata lista mea cu ce voi cumpara:
Mar Flamenco
Par columnar timpuriu
Mar Bolero
Prun Fruca
Mar Waltz
Prun Imperial
Mar Polka
Par japonez
ProSecco
Mar columnar timpuriu
Par Decora
Mar Garden Fountain
Par Obelisk

Am mai gasit si:
Par Smaragd Williams
Par Saphira
Mar Renete de Canada galben
Mar Inagold rosu
Mar Polca verde
Mar Samba
dar nu prea sunt disponibili la vanzare.

Sursele sunt Sieberz, Sweet garden, Starkl, Gradina max, Pestre
 
Sus