Pomelo din seminte

lelia

Well-Known Member
Sa inteleg ca urmatoarele flori (daca vor mai fi )or sa fie alfel :?
Plantutele au un an si jumatate sunt destul de firave 30-40 cm ,sunt obtinute din seminte dintr-un fruct (daca pot sa-i spun asa )cules dintr-un pom extraordinar de frumos si incarcat cu zeci de fructe mari si frumoase .Gustul e incomparabil cu ce se gaseste prin magazine .Partea predominanta a ,,pomului '' era pomelo dar o partiticica era incarcata cu portocale ,nu mi-am dat seama daca pomelo era altoit pe portocal sau invers .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Oricum e bun de tinut , cel mai rapid dupa inflorirea juvenila a fost la 5 ani dupa aceasta
 

tinatab

New Member
Buna,sunt noua pe aici,daca nu luam azi un pomelo si nu puneam un pariu,nu stiam nici azi de site....o intrebare as avea:ce pamant e bun pentru a rasadi pomelo in ghiveci?...avand speranta ca o sa am ce a rasadi :D ...cu precizarea ca pamantul trebuie sa l cumpar
 

Aurel

New Member
Salut, daca va intereseaza , am seminte mari dintr-un pomelo si unii care au incoltit si au deja vreo 4 luni la ghiveci.
 

Aurel

New Member
Gratuit in Sibiu, restul nu stiu am auzit ca unii au mai trimis ghivece prin curier dar nu stiu cum....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Hmm , daca eram pe zona ii colectam eu , am tot incercat seminte de pomelo dar nu prea am fost norocos asta iarna , maxim 2 seminte viabile am gasit. Coletaria e simpla dar nu stiu daca te descurci daca nu ai mai trimis

Ii scoti din sol si pui in punga alimentara pe care o rulezi maxim pe balot , cam asta e tot , apoi o cutie si expedierea :)
 

marq

Member
Dane am luat de ca Careff... si au seminte mari, doar ca per total par culese cam repede, cam uscate, daca nu ai drum pe acolo iti dau eu cateva.
Am o mica problema cu o marcota din primavara, uitati cate radacini a facut... taote bune si frumoase doar ca mi se pare ca are ceva albicios pe radacini, sa fie un mucegai?

Nu stiu precis cauza, dar ... in ultimele zile frunzele au ajuns ca in poza de mai jos, sa fie de la udare, de la lipsa de nutrienti ...? Frunzele nu sunt de pomelo, caci l-am altoit.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sa le luam pe rand

1 , daca ai viabile as vrea , am luat tot de acolo ca era unul sectionat plin de seminte si am zis ca sigur ma umplu , da as vrea si cat mai repede ca isi pierd viabilitatea rapid

2. Poza nu se vede

3. poza e din thumbnail se pare a fi o planta cu radacini distruse , fie seceta excesiva fie udat incorect , per ansamblu insa poza nu se poate vizualiza
 

marq

Member
http://marq1.sunphoto.ro/Pomelo/104541614
http://marq1.sunphoto.ro/Pomelo/104541617
Am mai plecat si eu in concedii si am rugat un coleg sa-mi ude plantele.
Vreau sa zic ca au crescut excesiv de mult radacinile, cea lunga am mai scurtat-o putin; totul a mers bine cam pana s-a schimbat vremea, posibil sa fi ramas cam mult timp umezeala... excesiva in sol.
La un altul de acasa care a inceput sa dea semne de oboseala am inlaturat la fel substratul in mare parte si am gasit radacini uscate pe care le-am inlaturat pe cat posibil, dar macar la ala am mai gasit si cateva radacini albe - i-am inlocuit turba cu care l-am cumparat cu alceva, l-am udat bine si acum astept rezultatele.
Oare ar fi inducat sa fac o tunsoare radicala si in cazul celui de fata?
 

AnDu

Active Member
Eu il tin pentru forma diferita a frunzelor si parfumul lor...vara sau cand merg sa le ud...ii misc frunzele si scoate un parfum special :p din cate stiu eu.....daca e din samanta crescut nu va face rod....poate doar flori.... :p . O sa incerc anul asta sa nu.l tund....poate va inflori.... In fiecare an sta in pauza temperatura maxim 10grade,minima in jur de 3. Pentru toate florile am aceasta temperatura,gen leandru,cactusi,fucsia,calin,hepatica,muacate.
 

marq

Member
Le tin si eu la racoare, dar anul asta cum vad ca scad temperaturile pe la 5-7 grade, bag o rezistenta in priza care abia se inroseste si daca tin geamurile inchise ridica temperatura la 13-15 grade. Acum... n-au fost temperaturi de -15 sau mai jos, oricum fara aport de caldura anul trecut s-a dus cam ca la tine pe la 2-3 grade - cu geamul inchis (dar cred ca au fost si -20 afara).
Daca face flori face si fructe, le ajuti la polenizat daca nu ai muste.
Incearca si tu sa formezi ramuri de ordine superioare, dar evita sau lucrezi cu cele lacome.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Lacomele se elimina din start , ramuri de gradul 5 nu aduc fructe daca pomul nu s-a maturizat si asta poate fi pana la 15 ani
 

marq

Member
AnDu mai ai inca 9 ani de asteptat, sa ne tii la curent :) eu zic totusi ca vor iesi floricele si mai devreme daca il si hranesti bine.
 

AnDu

Active Member
Da da. Sa fim sanatosi si sa aven frija de ele. Eu nu ma chinui sa faca fructe. L.am tuns toti esti ani pentru a.l forma. De acum sa se ridice ca in primavara primeste vas de 30litri cred (cadou de iepuras) :D :p
 

marq

Member
cam cat are vasul actual? sa nu sari la dimensiune prea mare caci peste inca 5 ani unde il mai bagi, in 50?
 
Sus