Pomelo din seminte

ghimpe--

Member
Pai am tot avut si eu prin ghivece pomelo/gref dar nici urma de flori/fructe...

PS: ca tot esti expert in citrice: lime-urile (lamaile verzi) de prin magazinele noastre nu au samburi? Ca mi s-a acrit cate am mancat dar nu am gasit nici un samburel :cry:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Din cauza ca sunt stropite cu polenizator artificial (Giberellic Acid ) Ga3 si nu vei gasi seminte
 

gabi d

Member
Danero...de ce rasucesti cutitul in rana? E frumos ce faci tu...cand unii nici macar semnite n-au gasit? :rofl:
Sunt superbi pomisorii!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu rasucesc :rofl: ...... din pacate tot noi am vrut asta , si trebuie sa alegeti , acum adevarul e ca am mancat o clementina si parca eram mitraliera la gura cu semintele , poate ca au dreptate sa nu le mai polenizeze natural.

Succes la mancat lime si grapefruit :rofl: :rofl: :evil:
 

GetaV

New Member
Seminte seci asa cum par am semanat prin ghivecele de la servici acum un an si unele au rasarit in cateva saptamani ,altele pe parcursul verii tot rasareau .Am cateva plantute de diverse inaltimi ,dar oare nu trebuiesc altoiti si fructifica asa repede?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
citricele sunt de cateva feluri sa nu le zic pe toate

dulci
acre
amare


nu prea se impaca si nu se va impaca prea bine un "dulce" altoit pe "amar"

cam asta e regula , de obicei se alege un portaltoi gen Poncirus Trifoliata sau si mai bine un Flying Dragon si vor da specii calumea .
Din pacate nu poti sa altoiesti invers , pomelo din samanta pe un portaltoi deoarece maturitatea copacului nu se trimite si altoiului de pomelo ci doar invers.

Cam asta e...pe scurt :wink: :)
 

anknic

Active Member
dupa zeci de pomelo mancati, zi am gasit si eu unul cu seminte grase :)

acum sunt in pamant...sper sa si rasara.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca nu uit te pot rezolva si acum doar ca trebuie miscare rapida cu gerul asta :incapatanat:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cred ca a ajuns la 2-3 ani perioada cand fac prima floare urmand o pauza de ceva ani cand revine cu flori normale :D
 
Sus