Pomelo din seminte

gabi d

Member
De vreo doua saptamani tot mananc pomelo si caut seminte - dar nu am dat pana acum de nici una grasuna :( sunt toate scofalcite. Sa incerc totusi sa le pun la prins asa scofalcite cum sunt? :?
Si mai am o intrebare - le tin mai intai in apa si apoi le pun in pamant sau direct in pamant?
 

veretregn

Active Member
gabi d a spus:
De vreo doua saptamani tot mananc pomelo si caut seminte - dar nu am dat pana acum de nici una grasuna :( sunt toate scofalcite. Sa incerc totusi sa le pun la prins asa scofalcite cum sunt? :?
Si mai am o intrebare - le tin mai intai in apa si apoi le pun in pamant sau direct in pamant?
Maica-mea le-a pus direct in pamant... si au germinat aleatoriu.
 
Eu am pus si grasune si uscate ,au rasarit doar 2 grasune ,una am rupt-o eu pentru ca uitat de ea si am crezut ca este o buruiana ,am pus-o direct in pamant
 

veretregn

Active Member
gabi d a spus:
Si erau scofalcite sau grasune? :)

Multumesc mult!
erau "grasune". cele "scofalcite" nu sunt dezvoltate corespunzator. fie endospermul, fie embrionul, fie ambele au avut de suferit. fara embrion, nu ai planta care sa creasca, fara endosperm nu ai energie.
 

gabi d

Member
atunci o sa mai caut seminte grasune....dar si cand o sa le gasesc - producator de pomelo ma fac (dupa ce devin producator de mango) :rofl:
 

veretregn

Active Member
gabi d a spus:
atunci o sa mai caut seminte grasune....dar si cand o sa le gasesc - producator de pomelo ma fac (dupa ce devin producator de mango) :rofl:
am plasat deja comanda de mango. va rog frumos, o confirmare.
 

gabi d

Member
am confirmat deja la rubrica cu mango! :rofl:
daca doriti si pomelo va rog sa imi spuneti din timp, deoarece se complica lista :rofl: :rofl:
 

gabi d

Member
Da, stiu ca se dezvolta greu - e si normal avand in vedere ca nu au conditiile de la ei de acasa. Ideea e sa vad eu cum ii dau frunzulite si mai tarziu ramurele si tot asa... nu ma astept sa manac un pomelo din pomul meu din balcon. :rofl:
 

gabi d

Member
Vedeti...danero stie! :rofl:
Macar sa vad eu pomisori de pomelo...eu nici macar semntze n-am gasit pana acum :rofl:
Dar daca vreodata voi avea copacei care vor face fructe, primul fruct il licitez aici pe forum! :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ca sa va incurajez desi dupa veti fi dezamagiti destui ani , uitati un pui de 2 ani care face si el ce poate




si fratii



pozele nu sunt de la mine , dar am si eu vreo doi mai mici asa.
 
Sus