Poinsettia

danya

Active Member
Azi am cumparat si eu o Poinsetia... in fiecare an cumpar si la scurt timp da coltul :oops:
Credeti ca e bine sa-i schimb pamantul si ghiveciul?
 

alirare

Member
imi spuneti si mie, va rog, cum faceti sau unde le tineti, de se inrosesc frunzele de la varfuri? sunt decolorate putin la varf, dar nu se inrosesc
 

miki70

Active Member
A ta poate e alba.
De prin oct tb sa-i pui o cutie in cap de la ora 18 pana dimineta dc vrei sa-ti faca flori de sarbatori. . Trebuie sa aiba un nr fix de ore de intuneric, nu mai stiu exact care este. A mea infloreste dupa sarbatori tot timpul pt ca nu folosesc metoda cutiei.
 

alirare

Member
nu, e rosie. am luat-o la reducere, cand mai avea doar cateva "petale" rosii. din octombrie am tinut-o in camara(am citit pe net k trebuie tinuta 8 ore la intuneric) dar nu a fost "multumita". i-au cazut cateva frunze. nu a avut lumina
 

helisananca

Member
eu am pierdut-o pe a mea intr-un mod tragic :cry: ...s-a inrosit toata vara nu se mai oprea ,acum fiind iarna si frig i-au mai cazut din frunze ,la sfarsitul lunii noiembrie am decis sa fac experimentul cu cutia :oops: ...adica mai exact sa o ascund acolo un nr de ore dupa care sa o scot la lumina pt a se inrosi iar fix de Craciun..zis si facut problema insa a fost ca nu am masurat cutia si nici planta(ea fiind deja un copacel cam mare) am pus cutia am si indesat :oops: si cand colo ce credeti? am rupt planta in 2 :cry: :cry: si de aici a inceput sfarsitul ei...Mereu am avut ghinion cu ele :nu stiu:
 

miki70

Active Member
Sunt f fragile, imi pare rau ca ai pierdut-o. Iti iei una gata inflorita in iarna si ai grija de ea, acum stii ca cerinte are. Nu are rost sa-ti iei una acum sa o tii verde pana la iarna, doar dc o gasesti f ieftina.
A mea abia acum a facut o frunzulita rosie, o sa incepa aspectacolul .
 

liliput

Member
Buna.Poinsettia mea a pierdut frunzele de la baza si n-a mai ramas decat cu cateva in varf.Cand o tund,acum sau mai in primavara? Multumesc.
 

alirare

Member
a mea nu a inflorit.s-au decolorat frunzele de la varf, dar nu s-au inrosit. acum cad cele decolorate. in vara a fost foarte frumoasa, a facut frunze multe, dar voiam s-a vad inflorita.poate la anu' :( :(
 

miki70

Active Member
A mea acum incepe sa se inroseasca, ca si anul trecut . Soarele sta pitulat dupa blocul de vis-a-vis de la inceputul lui dec pana la sf lui ian. Cum iese soarele se imbujoreaza. A facut 3ani in dec, am pus-o pe ata iar eu ii pun apa in rezervor (foarte rar pe sus, doar dc vad pamantul f uscat). Astfel bea apa cata ii trebuie si nu o fortez sa-mi faca flori de Craciun, cred ca nici nu as reusi din cauza absentei razelor de soare.

Liliput dc e bolnavioara nu o tunde acum, faptul ca "cheleste" inseamna ca sufera de ceva.
 

liliput

Member
miki70 a spus:
A mea acum incepe sa se inroseasca, ca si anul trecut . Soarele sta pitulat dupa blocul de vis-a-vis de la inceputul lui dec pana la sf lui ian. Cum iese soarele se imbujoreaza. A facut 3ani in dec, am pus-o pe ata iar eu ii pun apa in rezervor (foarte rar pe sus, doar dc vad pamantul f uscat). Astfel bea apa cata ii trebuie si nu o fortez sa-mi faca flori de Craciun, cred ca nici nu as reusi din cauza absentei razelor de soare.

Liliput dc e bolnavioara nu o tunde acum, faptul ca "cheleste" inseamna ca sufera de ceva.
Nu stiu daca sufera de ceva..poate se trece,am inteles ca e normal sa piarda frunzele de la baza.Si atunci cand s-o tund? Multuumesc mult ptr raspuns.
 
Sus