Plumeria (Frangipani)

Ella83

New Member
Multumesc!
O sa postez mai tarziu niste poze cu plumeriile, poate totusi nu e atat de grav.
Am mai pierdut una micuta adusa din vacanta de anul trecut.
:worried:
 

Ella83

New Member
Mai sus am scrijelit putin zona stafidita...Cred ca au nevoie de un "doctor". Urgent. Chiar nu-mi dau seama unde am gresit.
 

Ella83

New Member
Celei de deasupra ii merge binisor. O am din 2013, am "furat-o" din Thailanda. Si s-a prins, desi a fost cam pitica.
Cele doua gratii de dedesubt, alea lungi si usor stafidite, le am cumparat anul trecut in primavara de pe internet, am uitat exact de la cine. Cred ca era un arab. Erau butasi inradacinati, mi-am zis ca nu-mi vor da batai de cap. Se pare ca le-am gresit cu ceva...S-au mai safidit, s-au mai blegit desi s-au si inaltat. nu le-am dat suplimente decat cam o data pe luna, in sezonul cald. Poate or fi de vina ghivecele? Am doar sol pentru cactusi, fara perlit. Anul asta prin iunie am pierdut un butas micut, m-am oficat are, facuse si radacini. a putrezit in mai puin de-o saptamana...
Cu gratiile de mai sus nu e de glumit, si-au pierdut din vitalitate, nu stiu ce sa le mai fac. La soare s-au molesit tare rau, dar le-am scos astazi din nou.
Sa le schimb pamantul? Ingrasamantul? Poate or avea locatari? Chiar acum ies sa le spal frunzele ramase cu apa calda si otet, sper sa nu dau de vreun paianjen.
Orice sfat pentru revitalizarea plumeriilor im va fi de ajutor.
Multumesc muuult in avans.
Zile senine si linitite.


photo uploading
 

Ella83

New Member

adult image upload

Ma gandesc serios sa o butasesc pe cea cu doua brate, prea s-a inaltat urat si mi-e teama ca nu cumva, de greutate, sa se incovoaie si mai rau.
As avea sanse de reusita? N-am mai taiat niciodata, nu stiu cum as putea sa cicatrizez zona, sa nu moara planta mama.
 

geodezia

Well-Known Member
am si eu 2 de vreo 3 ani tare greu cresc florile astea dinspre flori cred ca imi va creste barba ca la popa si ochii ca la melc si nu mai vad eu flori
 

Ella83

New Member
Am pus si poze, le ud cam o data pe saptamana, raportat la ghivecele lor, zic eu.
Cand au conditii optime infloresc. Pasiune este, ne mai ramane rabdarea.
Anul trecut cel mic, din Thai facuse o inflorescenta, dar cum soarele a fost prea puternic, mi-a ars-o. :(
Mai asteptam :)

Pana atunci, poate reusesc sa revitalizez cele doua lungane.

Multumesc pentru raspuns!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu soarele a ars-o ci lipsa apei si a unui program de udare , nu exista un interval stabilit asa cum nici vremea nu e constanta , azi canicula , maine innourat , poimaine ploaua ...
Personal nu am folosit niciodata o tavita , plumeria e bine sa fie postata pe beton pentru ca acesta retine caldura si o reda seara inapoi , apa in fiecare zi dar solul sa fie foarte foarte drenabil , daca se usuca in fiecare zi e perfect , problema nu apare acum ci in iarna cand e greu de controlat

Ingrasamintele sunt primordiale pentru inflorit dar si pentru sanatatea plantei , solul din comert de orice forma ar fi in 2-3 luni e doar burete de apa si nimic mai mult.

Butasirea e usoara dar se face pe plante sanatoase si fara probleme , o taietura acum pe o planta stafidita ar usca un segment foarte mare din tulpina pana apuca sa inchida rana , plantei taiate ii va lua mult timp sa revina in forta si doar daca toate conditiile sunt intrunite , sol perfect , hrana la timp si muuuuuuuuult soare
 
Am vazut astazi un clip in care plumeriile erau udate abundent,cu furtunul. Toate erau plantate in ghivece negre,ce aveau si orificii laterale.Am inteles ca pamantul optim ar fi cel suficient de aerat,asemenator sau acelasi in care se dezvolta bine violetele.
Bafta,am vazut prea putine flori de plumeria in gradinile noastre!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ca sa faci la fel ai nevoie de acelasi aer cald , aceiasi umiditate relativa a aerului , temperatura la sol ....etc
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Confirm ceea ce spune Danero, :clap::hug: Plumeriile iubesc umiditatea aia calda - inabusitoare, ca in sera, combinata cu solul incalzit. De ceva timp stau intr-o tara ecuatoriala unde ele sunt prezente sub forma de arbori. Solul din jurul lor la suprafata este periodic aerat si imbunatatit cu cocopeat. Dupa ploaie pamantul degaja o caldura neplacuta noua dar placuta plantelor. Aici expresia "ploaia a racorit" nu exista! :envy:
Cateva imagini din locatii diferite.

 
Ai dreptate,Dane...ma gandeam ca vara asta a avut cateva perioade extrem de fierbinti,dar eu n-am indraznit nici atunci sa ud din abundenta(cu apa de ploaie)!
Multumiri,tzep de "departe ,departe",viata ne ofera oportunitati diferite...sa-ti mearga bine!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
E totusi pacat sa nu ne bucuram de ele , am renuntat la a le produce dar nu si a le creste , in curand va inflori cel putin una a caror boboci se vad.
Putina lume se bucura de ele de frica sa nu "moara"
 
Un dar...intarziat,dar ce bucurie!
Plumeria mea va mai ramane afara doar cateva zile,cat s-o mai alinte vantul si (sper)sa se scurga apa de la ploaia atat de asteptata ...inteleg ca temperaturile vor scadea si n-as vrea s-o pun la-ncercare...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce frumuseti sunt, Tzep! Si ditamai arborii...si cand te gandesti ca noi ne chinuim cu ele prin ghivecele - mai bine zis le chinuim pe ele in ghivecele :)
 
Sus