Plumeria (Frangipani)

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mesajul de mai sus e dat de crescator de plumerii de ani de zile , intotdeauna e alegerea ta

sa ai succes :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Sannamaria, in ce stadiu mai e Plumeria ta? S-au mai dezvoltat bobocii?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Tzep , plumeria mea a avortat bobocii :( chiar vroim sa scriu ,dar uite ca ai fost mai rapida si m-ai intrebat . dar macar acum se ramifica :roll:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Imi pare rau ca nu te-a fericit cu flori. :( Inseamna ca nu era pregatita de inflorire.
Eu nu am plumerii si nici nu cred ca-mi voi dori vreodata, in ghiveci. :oops:
Vazandu-le in mediul lor am constatat cu uimire ca aveau flori destule, dar nu aveau frunze. Cand florile au inceput sa se treaca au aparut frunzele cu mare viteza, intr-o saptamana s-au facut mari cat o palma.
Ca sa-ti treaca supararea iti trimit niste flori:

 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ce poze superbe :visator: mersi Tzep :hug:
da stiu ca niciodata nu vor fi la fel de frumosi ca in mediul lor natural ,si poate ca intr-un fel sunt chinuiti de noi ...dar na intodeauna visam la ceva ce nu prea e posibil :oops:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Voi, cei cu gradini puteti experimenta cresterea diferitelor plante, eu in balcon chiar trebuie sa ma abtin. :nu stiu: :gandit:
 

raven

Member
Dragilor am nevoie de sfaturi
Am avut doua plumerii din seminte, in varsta de 3 ani
Iarna trecuta am facut greseala sa le duc in pivnita. Drept urmare una a decedat cu succes iar cealalta si-a pierdut doar varful si acum admir un bat, pentru ca anul acesta nu am vazut vreo frunza
Puteti sa ma sfatuiti ce metode sa aplic ca sa o conving sa faca frunze macar? Si as mai avea o rugaminte: daca cineva are de vanzare cateva seminte fertile de plumeria, as fi fericita sa le cumpar, poate reusesc sa refac din pierderi

Va multumesc
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai verifica radacina , ea e motorul pentru frunze .... Umezeala si soare in prima faza . dar soare cat de mult poti si stropeste tulpina cu putin Atonik.

La seminte nu stiu , la plante te pot ajuta eu.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da , fa l aerisit ca la cactusi , radacinile sa respire si ele putin oxigen. dar soarele e cheia factor
 

Dea

Active Member
Ei, ce surpriza frumoasa!!! :eek: Printre putinele plumerii inflorite in tara! Felicitari!! :clap: :clap: :clap: Florile au o culoare foarte placuta!! Nici nu te mai intreb de parfum :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce ma enervaaaaati :suparat: Asta lasand la o parte ca sunt minunate plumeriile voastre, sau tocmai de-aia :rofl:
 
Sus