Plumeria (Frangipani)

lelia

Well-Known Member
Ce frumos ! abia astept sa ne arati florile ! :visator:

Ai grija ,paenjenii sunt criminali :x ii urasc !
 

LauraT

Member
Daca-i dai cu acaricide ai grija la bobocei sa nu-i superi , dar oricum e super tare sa vedem inflorita o plumerica de 3 ani , sa-ti traiasca ! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cauta gradinita lor , e undeva pe la frunzele bazale , acolo unde paianjenii se misca si nu stau fixi inseamna ca aia e cresa lor , arunca frunza cu totul sau tamponeaza cu apa si sapun si apoi poti dezinfecta tot

succes :D
 

diana999

Active Member
Vreau sa schimb substratul plumeriilor si am inceput sa ma documentez. Am citit ca primavara este momentul cel mai potrivit si substratul trebuie sa fie unul aerisit. Stiti care este reteta cea mai potrivita pentru substrat ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu exista in lumea asta substratul ideal , de ce , pentru ca fiecare zona are temperaturi diferite , si ce pare aerisit la altii la tine poate fi prea dens , si ce pare dens si numai bun la altii la tine se poate usca prea repede

Reteta o descoperi singura dupa ce urmaresti planta si asa vezi , daca ce a avut e prea umed sau prea uscat si adaptezi :D
 

diana999

Active Member
Anul trecut, am avut o plumerie care a dus-o bine pana i s-a uscat radacina si a trebuit sa inradacinez butasul ca s-o salvez. Din fericire butasul a facut noi radacini iar acum n-as vrea sa mai risc. Ma gandesc sa folosesc pamant de flori in combinatie cu vermiculit dar.....mai studiez. :gandit:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
vermiculitul e bun la germinare dar cam inutil in opiniea mea ca substrat , vezi ce se potriveste mai bine climatului tau :hug:
 

diana999

Active Member
am vrut sa cumpar perlit dar mi s-a spus ca vermiculitul e mai bun. Acum...nu stiu, o sa incerc. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e mai bun daca e de germinat , dar la plante nu am auzit pe unde mai umblu si eu sa fi pus asa ceva in sol :marfa:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu stiu ce sa zic , eu 100% nu voi folosi ceva care aduce un aport de sufocare la radacini cum e vermiculita :gandit:

in timp ce scriam am citit un fragment

In more than twenty years of propagating plumerias , we have experimented with a multitude of media and have had varying degrees of success. Our only failure (almost total) was with a vermiculite-based planting mix that held too much water
 

fixpix

Active Member
Both perlite and vermiculite are great at retaining water, but vermiculite retains much more water and offers a little less aeration than perlite. Vermiculite literally acts as a sponge that will retain water to the point of saturation. Perlite holds water by having a large amount of surface area within the nooks and crevices of its vast pores. But being porous and made of volcanic glass it allows excess water to drain much more readily than vermiculite.

In a case where you have especially thirsty plants and want the soil to hold extra water, vermiculite would be a better choice. You might find that perlite will dry out too quickly in this situation. But if you were growing cacti, you would eventually discover that the amount of water vermiculite holds would lead your plants to rot. Perlite, on the other hand, would be well-draining and suitable for your cacti mixture.


Cam asta am gasit ca e diferenta. V absoarbe apa pana la saturatie iar P prinde apa pe suprafata.
Si eu care credeam ca V e numa bun in loc de nisip. Pfff....
Ar cam trebui sa ma documentez si eu inainte sa ma apuc de ceva nou :)
 

diana999

Active Member
Asta am gasit eu: As a soil conditioner: Where the native soil is heavy or sticky, gentle mixing of vermiculite up to one-half the volume of the soil is recommended. This creates air channels and allows the soil mix to breathe. Mixing vermiculite in flower and vegetable gardens or in potted plants will provide the necessary air to maintain vigorous plant growth. Where soils are sandy, mixing of vermiculite into the soil will allow the soil to hold water and air needed for growth.

Poate nu este cel mai potrivit pentru suculente si cactusi dar in combinatie cu perlit sper sa fie bun :D
 
Sus