Plumeria (Frangipani)

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e bun , si mai ales ca e peters...dar

10-30-20 e mai bun fiindca e Bloom Booster

15-11-29 e bun fiindca e adecvat plantelor ce infloresc si locuiesc in ghivece

al tau e un Hard Water Finish ....si asta e bun pentru apa dura ....si nici nu prea stiu formularea lui pentru plante , e un activant pentru bicarbonatul din apa
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da e Hard Water pt ca am apa de la fantana :) o sa incerc cu asta sa vad ce o sa iasa :roll:
acum mi-am amintit ca in afara de asta mai Peters professional 10+52+10+2MgO+Me ..... asta l-am folosit ca starter .
 

cistele1

Member
Imi aduc aminte de frenezia pe care am avut-o acum cativa ani, impreuna cu mai multi membri ai acestui forum, cand am comandat "tone" de seminte de plumeria, atenti sa nu ratam vreo culoare. Inspirata si de "intalnirea" cu plumeria (cei drept la ea acasa), visam cu ochii deschisi la ziua in care voi sta sa adulmec mirosul florilor propriului copacel :tavalit:

Semintele au fost super, au germinat, au crescut, dar apoi fiecare stagnare ne ridica intrebari: prea multa apa, prea putina, temperatura nepotrivita etc?

Dupa un an plantele au ajuns la 30-40 cm, dar a trebuit sa le "abandonez".
Dar, drept consolare, am gasit doi copacei de plumeria, plantati direct in gradina. Erau de doua culori diferite, marimi diferite si plantati in locuri separate (unul in plin soare, celalalt la umbra). Au fost 'ai mei' 3 ani timp in care au si inflorit dar pe rand: intr-un an unul, in celalalt an cealalta planta. Desi era cald (clima subtropicala) florile au fost insa departe de asteptarile mele, putine ca si numar iar mirosul slabut. In zona respectiva, mai existau si alti copacei de plumeria, unii chiar mult mai mari, dar florile erau la fel :nu-mi_place: ....

Nu vreau sa va descurajez ci doar sa va 'consolez' ca daca nu face flori, nu e neaparat din cauza ca nu ati facut ceva bine... Cred doar ca duc dorul unei clime tropicale!

Dorindu-va bafta si rabdare in continuare, astept momentul cand cineva va posta o poza cu prima floare! ;-)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ar fi bine sa avem poze cu flori :visator: cu siguranta plumeriile noastre tanjesc dupa clima tropicala :D
a mai crescut un pic
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Emotiile cresc odata cu floarea .... vad ceva miscari de trupe cu mici intepaturi , sper ca nu are locatari ? :fluierat:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nu mai are ,dar a avut la sfarsitul verii :oops:

ma uit in fiecare zi ,nu cumva sa apara paianjenii ,ca lor le place conditiile de camera :roll:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
inca nu ,pai nu merge asa de repede :D
a mai crescut un pic tija florala ,o sa fac poza mai tarziu ;-)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Laura , a mea e din seminte si a fost pusa la germinat in iulie sau august 2009 ,nu mai stiu exact luna :D 3 ani impliniti :D

maine fac poza ca am promis ,dar am uitat :oops:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
asa arata acum

creste destul de incet ,dar nu imi pare rau ,ca poate are sanse sa infloreasca doar primavara :?
dar acum cand am facut poza ,am observat ca au reaparut paianjenii :x asa ca am treaba ....dar cumva ma asteptam :roll:
 
Sus