Plumeria (Frangipani)

Dea

Active Member
Codrina, si Mospilanul are rezultate foarte bune pentru afide, insa, din proprie experienta, nu si impotriva acarienilor ( inclusiv paianjenul rosu ).
Setul de insecticide pe care prefer sa il am mereu in casa este: Mospilan, Talstar ( solutie in fiole, foarte eficienta pentru o gama larga de daunatori, am ramas extrem de mltumita de aceasta ) si Nissorun ( pentru acarieni ).
Cu Plumeriile nu am avut probleme deosebite din acest punct de vedere, probabil sunt mai rezistente, insa atunci cand am stropit alte plante, le-am stropit si pe acestea, preventiv.
 

ionascus

Active Member
Dane...sunt in foisor plumeriile....
Am sa le sterg seara frunzele cu un burete ud.....
Mi-e teama ca daca le pufai cu apa pe frunze se pateaza...efectul de lupa... :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu exista efect de lupa ... :wink: 100% , patarea se face de la diferenta de temperatura dintre apa din recipient si temp de la nivelul frunzei care ajunge vara la valori ridicate.

Un burete e super dar eu ma impac cu tampoanele alea rotunde de machiaj ale sotiei , merg de minune si nu se rup usor.

Succes
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cred ca e a doua oara cand vad flori de plumerie la cineva din Romania asa ca e chiar o raritate.
Felicitari si asteptam detalii: cati ani au plantele, cum le ingrijesti, ce substrat folosesti, et.c
 

lica54

Member
Am plantute de la 1-4 ani, cea care a inflorit e singura cumparata de afara! Le ingrijesc cu dragoste, au mult, mult soare, folosesc ingrasamant normal ca pentru celelalte flori si le ud din cand in cand cu o solutie din gainat de la tara.Sper sa infloreasca si celelalte la anul....
 

gabiee

Active Member
a aparut un bobocel si la plumeria mea altoita ....
am asteptat toata vara sa infloreasca , dar nu a vrut
nu stiu cat timp ii trebuie sa se deschida bobocul si mi-e teama ca nu o s-o vad inflorita nici anul acesta , ca acusi se apropie frigul si trebuie sa o mut in casa unde nu prea primeste soare .....
 

ionascus

Active Member
S-a facut trig noaptea....plumeriile mele sunt sub foisor,dar ma bate gandul sa le duc la iernat.....
 

daisy111

Active Member
Si eu am doua pe o terasa si e tare rece noaptea,ajunge aproape de 7grade......nu stiu ce sa le fac,le bag?sau sa le mai tin?
 

daisy111

Active Member
Si daca as tine-o intr-un hol al casei inchis ar fi o problema?cel putin pana da frigul calumea si ar mai fi vreme frumoasa ziua..ca de altfel ar trebuii sa o bag intr-o magazie unde le iernez pe toate si nu prea are lumina. :nu-mi_place: :( Asa as face cu toate florile,sa le mai tin in hol,sa nu le bag deja la iernat,ca eu daca nu locuesc acolo nu le pot tine prin camere ca nu am caldura. :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Danero, plumeria de la tine sa o tin la cald sau la frig in iarna asta? Ce e mai bine cat sunt mici, sa ramana in vegetatie sau e mai bine totusi sa doarma un pic?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cred ca e mai bine la caldura , dar au nevoie de lumina , asa ca lumina e factorul care decide , oricum scad si udarile daca scade si lumina :wink:
 
Sus