Plumeria (Frangipani)

D

dyayzh

Guest
IoanaM a spus:
lili

Cerinte specifice:
- intre doua udari , lasa sa se ususce suprafata pamintului din ghiveci pe 3 cm. adincime., in special iarna. Din cauza lemnului sau fraged putrezeste usor.
-pamantul care se foloseste trebuie sa fie destul de poros si cu o capacitate buna de retinere a apei. Perlitul este recomandat in realizarea substratului de cultura, in amestec cu mranita de turba , pamint de gradina.
- se simte bine la lumina intensa si suporta actiunea directa a soarelui de iarna, primavara si toamna, mai putin cel estival.
- pretentii moderate fata de caldura , acum 17-20 grd.C. Pentru o planta matura este nevoie de un repaus hibernal de 13-15 grd.C.
- inmultirea se face prin butasirea ramurilor dezgolite la inceputul primaverii , in nisip sau perlit.
- face parte din fam.Apocynaceelor, plante suculente , cu regim special fata de apa.

lili a spus:
Propagarea din butasi se face relativ usor. Inradacineaza in apa, perlit cu granulatie mare si in amestec de perlit, peat si pamant de cultura .
http://www.plumeria101.com/cuttings101.html

Iarna este obligatoriu sa aiba perioada de odihna. Este sensibila la paianjenul rosu.

gabi_gabriella a spus:
Ii place in plin soare , intr-un substrat cu drenaj f bun
Are radacini destul de mici care ii putrezesc usor daca e prea mult udata .
Suporta mai bine uscaciunea decat umiditatea.

ella a spus:
Multumesc!
Din 5 seminte au germinat 4. Daca semintele nu sunt prea vechi, germineaza si este usor de crescut planta, doar ca pana sa infloreasca dureaza in jur de 3 ani.
Semintele au germinat foarte repede, cam in zece zile, asta in conditiile in care tavile au fost asezate pe un calorifer electric pus la minim, dar asta era necesar in aprilie, acum merge si fara. Mixurile au fost la 3.50 euro de la sunshine-seeds.de, plus 4 euro transportul, dar am mai luat si altceva de la ei. Acum ma bate gandul sa "pescuiesc" niste seminte de pe ebay :visator: , dar nu stiu ce-oi face cu cate 20 de seminte dintr-un fel, plantatie...
Cristiana a spus:
Carmenn, eu le-am semanat asa cum ai vazut instructiunile, cu aripioara afara, in tavite cu celule de 4 cm, in substrat de cocopeat. Au iesit foarte repede, dar meritul a fost si al temperaturii, atuncii fiind inca racoare afara le-am asezat pe un calorifer cu ulei pus pe minim, si cu o bucata de ampora intre ele.

Un link foarte bun privitor la semanarea lor este acesta http://www.plumeria101.com/seeds101.html.

Pot sa te intreb ce varietati ai luat? Te tenteaza un schimb de seminte ca sa ne imbogatim reciproc colectia?
carmenn a spus:
Eu am cumparat de pe ebay, un mix din peste 50 specii de plumeria, in total un numar de 100 seminte. Azi ridic coletul, deci nu stiu inca daca sunt ambalate pe specii, ca sa am denumirea lor. Am o banuiala ca sunt amestecate, si voi sti exact specia abia dupa ce infloresc. Deocamdata nu cred ca pot vorbi de schmburi, mai ales ca daca ar germina toate ar insemna sa am 100 de plumeria... Dupa ce vor inflori si voi vedea dublurile, atunci ma voi putea pronunta ce fac cu ele. Mersi de intentie, oricum.
Cristiana a spus:
Solutia e ingrasamantul cu muuult fosfor, foarte mult. Am gasit pe un site american indicatia de aplicare a ingrasamantului odata la doua saptamani, eu am un Agroleaf 10-52-05 care e cel mai bogat in fosfor de pe piata noastra. Fosforul ajuta inflorirea, inflorirea ajuta ramificarea, si asta vrem, nu? Un copacel cu flori multe si parfumate!
 

Cristiana

Member
Am cautat ca nebuna :hipnotizat: caci n-am stiut unde a mutat Dya plumeria, ca sa-mi repostez pozele:
cu Celadine cea harnica, care abia acum s-a lasat de inflorit.

Cu semintele, ce sa va spun, din experienta mea de pana acum am avut procentaj mult mai bun la germinare cu cele de la sunshineseeds decat cu cele de pe ebay, care multe mi-au mucegait sau au fost de-a dreptul goale de la bun inceput. Astfel ca diferenta de pret s-a simtit la calitate, la ora asta am abia cateva plantute din 40 de seminte.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: oooooooooooo ai plumerie inflorita Cristianaaaaaa!!!!!!!!!!!!!Ce frumoasaaaaaaaa!!!!!!!!
:)
Cea de linga este o pandorea grena???
 

marean

Active Member
:eek: :eek: :eek: Sunt la fel de surprins ca si Gabiuta ,felicitari pt frumusetea aceea !
E absolut minunata !
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Este Dipladenie linga Plumeria,Gabiuta.
Plumeria este intr-adevar superba!!!Felicitari!
 

marean

Active Member
Gabiuta,sunt atat de multe care seamana intre ele,incat e imposibil sa nu le si mai confunzi :wink: !
 

Cristiana

Member
Cea de langa este dipladenie = tiganca, caci a crescut ca nebuna de cand o am, si nici nu se opreste din inflorit, o achizitie care si-a meritat fiecare banut.

Plumeria nu stiu cati ani are, primavara asta am luat butasul si l-am pus la inradacinat, prima data a facut flori, apoi frunze, interesanta ordine.
 

carmenn

Member
e superba Cristiana, in curand v-o arat si pe a mea, numai sa deschisa floarea...
Miroase varietatea asta ?
 

Cristiana

Member
Mareane, am cumparat butasul de peste ocean, de la un vanzator din Hawaii, patru butasi ai mei au costat cam 100 de dolari, dar vanzatorii au cam luat teapa cu transportul asa ca deocamdata s-au lecuit de Romania. La primavara intentionez sa iau butasi din Thailanda, mult mai accesibili.

Carmenn, miroase sublim, mai ales seara, un amestec de lamaita cu mirodenii, e ceva greu de descris!

Tu cum stai cu plantutele? Ai pus semintele primite la germinat? Esti multumita de ele?

In mod hotarat am luat-o razna cu plumeriile, recunosc :oops: ...
 

carmenn

Member
Da semintele mele de plumeria arata grozav...dupa cum incep sa "se miste " cred ca voi avea un procentaj foarte bun la germinare. Au iesit multe dintre ele, si celelalte se pregatesc sa iasa - se observa diferenta de la zi la zi, cum incep sa isi schimbe pozitia in substrat, si apoi apare planta cu coaja de la samanta in cap... abia astept sa le vad pe toate iesite, si "toate" ar fi multe :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Plumeriile reprezinta una din dorintele mele arzatoare de a le avea.Dar cum am invatat sa am rabdare stiu sigur ca voi avea parte de seminte :) sau butasi sau.........voi vedea eu.
Oricum abia astept. :D
 

rodica05

Member
Este intr-adevar frumoasa, Cristiana! :clap:
Cum se comporta butasii? Se prind greu sau nu? Ma batea si pe mine un gand sa iau cativa butasi, dar auzisem ca se prind destul de greu, asa ca m-am lasat pagubasa.

Sa te bucuri de ea mult timp! Multumim ca ne-ai "trimis" si noua putin din aroma florilor :)
 

doina

Member
Este superba plumeria ta , Cristiana , eu cred ca voi astepta 3-4 ani ca sa vad si sa miros florile plumeriei mele. :wink:
 

rodica05

Member
Doina, arata foarte bine si cred ca merita sa astepti si 3 ani dupa ea :) desi nu cred c-o sa dureze asa de mult.
Sa te bucuri de ea!
 

marean

Active Member
Felicitari tuturor pt copacioii vostri frumosi,ma bucur ca le merge bine in conditiile noastre climaterice,iar eu,ca si Gabiuta,astept la cotitura ocazia sa pun manutele mele jucause pe vreo samanta si sa-mi incerc norocul cu specioasele astea :mrgreen: :oops: !
 
Sus