Plumeria (Frangipani)

dana

Member
Scarpinand netul v-am descoperit. :rofl:
Scarpinand paginile acestui site - m-am inscris si deja sunt membru junior :D
Ca sa fie tacamul complet m-ati virusat rau de tot :evil:
Din cauza voastra am ajuns colectionar de adenium ( daca ma pot numi asa ) cert e ca la ora aceasta am 2 pomisori si seminte deja incoltite dar , de parca nu era de ajuns , am mai cumparat seminte care acum sunt la incoltit !
Am inceput pana si cu ficsiile care pana acum nu m-au dezamagit - dar vine iarna si atunci sa vedem care este mai incapatanata - eu sau ele ?
Tot din cauza voastra am cumparat o gardenie care a vrut probabil sa le faca in ciuda celor care spun ca e foarte pretentioasa si chiar mi-a inflorit .
Am cumparat 5 soiuri de clematite :D si am invatat sa-mi ingrijesc passiflora.
Am inradacina 2 frunze de gloxinii pe care de-abia le-am pus in pamant ca incepusera sa aibe pui cu frunze in apa.
Iar acum voi vorbiti cu entuziasm de plumeria !
Ce vreti sa-mi faceti? Sa ma ambitionati si cu floarea asta ?

Daca are cineva vreo 3-4 seminte de vanzare vreau sau un butas deja prins de care vrea sa scape - vreau si eu !

Daca considerati ca am postat la locul nepotrivit va rog sa ma mutati - nu de alta dar presimt ca din cauza atator flori s-ar putea sa ma mut si eu :evil: ( terasa sau camara ma mananca )
 

Cristiana

Member
Rodica, mai am si alte plante din butasi, dar nu au inflorit inca. Pe de alta parte, cred ca as fi supus-o la un efort deosebit, gandeste-te ca in mai era un butas fara radacini, fara frunze, un bat gol. Cred ca sarcina de a purta si pastaile ar fi dezechilibrat-o in mod fatal. Eu ma bucur ca a inflorit, oricum scopul meu nu este productia de seminte.
 
D

dyayzh

Guest
Dana, vezi ca michaela vinde puiuti de plumeria. Gasesti anuntul la topicul "vanzari" :D
 

Cristiana

Member
Carmenn, e superbaaaaa! Cred ca te simti in al noualea cer cand treci pe langa ea si ii simti mirosul inegalabil, sa-ti traiasca!
 

Kati

Active Member
Carmen, spune-mi te rog si mie cat de batrana si cat de inalta este planta ta? Sa stiu cam cat mai am de asteptat pana va inflori si a mea.
Ma bucur tare mult ca in sfarsit vad la cineva (de pe meleagurile noastre) o Plumerie inflorita, sa-ti traiasca si sa te bucure multi ani de acum inainte! :D
 
Sus