Plumeria (Frangipani)

doina

Member
Plantuta mea are cam 10-15 cm , de cand o am se pare ca-i marge bine pantru ca are 2 frunzulite noi. O ud cam la 2 zile cu 'picatura' , nu ma indur sa nu-i dau putina apa pentru ca sta in soare aproape toata ziua. Mi-e tare drag de ea dar cred ca voi mai astepta destul de mult floricelele ei. :) Abia astept sa am un 'copacioi'. :evil:
 

dana_m

Member
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de frumusetea si mirosul florilor.(poate ne trimiti in plic un pic de parfum) :wink:
 

Cristiana

Member
Rodica, butasii nu se prind greu, dar sezonul asta e deja pierdut, in zona noastra nu se recomanda sa incepi sa inradacinezi butasi dupa 15 iulie. Esentiale sunt temperatura suportului pe care sta ghiveciul, si substratul, care trebuie sa fie cat mai light, 2/3 perlit cu 1/3 turba.

Doina, in aceasta faza a plantutei poti sa o uzi ceva mai generos, nu doar cu picatura. Iarna asta sa tii plantuta in casa la temperaturi normale, pentru plantele din seminte este recomandabil ca prima iarna sa pastreze frunzele, abia din a doua iarna pot fi lasate la odihna.
 

carmenn

Member



Nu e deschisa total floarea si e doar una, celelalte se pregatesc sa se deschida...v-am zis ce bine miroase? :D
 

oana_oana

Member
:indragostit: Cat este de frumoasa. Sa-ti traiasca si sa iti alinte nasucul cu parfumul ei.
Abia astept sa intru si eu in posesia plantutelor de la michaela.
Mai nou am 3 pasiuni: adenium, hibi si plumeria. Cu leandrul este pasiune veche. :oops:
 

marean

Active Member
Superba felicitari !!!Sa ne-o mai arati si cand se deschid si celelalte floricici,ok :) ?
Cat despre pasiuni , se mai si inmultesc,doar asteapta tu :wink: !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iar la mine plumeria este o noua "pasiune" :oops: .Cit ma bucur ca in curind intru si eu in posesia uneia :dans: .O sa vad eu cind infloreste........ :wink:
 

Cristiana

Member
Carmenn, ma bucur ca a inflorit, sa-ti traiasca! Ai sa vezi, timp de o luna si ceva te va tot rasfata, floricica dupa floricica!
 

Cristiana

Member
carmenn a spus:
semintele de la ea se pot recolta ? :?
Da, incearca sa o polenizezi manual, dar nu e sigur ca va face pastai, si nici ca se vor coace in conditiile noastre. Bafta! A mea a avut zeci de flori, dar nu s-a polenizat nici macar una.
 

rodica05

Member
Cristiana a spus:
A mea a avut zeci de flori, dar nu s-a polenizat nici macar una.
Pai, ai avut doua plante sa le polenizezi sau ai incercat sa polenizezi aceeasi planta, de la floare la floare? Unele plante sunt autofertile (nu au nevoie de o alta planta sa se reproduca), altele insa nu! Nu stiu din care categorie face parte plumeria. Parerea mea este sa mai achizitionezi una.
 
Sus