Plumbago

D

dyayzh

Guest
tinaM a spus:
Si al meu a crescut, de la nici 25 cm la sfarsitul lui martie a ajuns acum la 50 cm si nici macar un boboc, desi am dat-o afara, la aer si soare de dimineata. Dar e drept, la fiecare frunza are un lastar micut, lastarii mai marisori i-am impletit pe lastarul principal. Poate vrea doar sa creasca, deocamdata
ghia_don a spus:
Eu am taiat numai "smocul" de flori trecute din virful lastarului, pentru ca pe toata lungimea lui, au aparut noi buchetele cu boboci. :D
vivi23ro a spus:
deci pina la urma palisem eu la ochi.... ati incercat vreodata sa inmultiti plumbago v a reusit?
dyayzh a spus:
Se inmulteste usor prin lastari: direct in pamant sau in apa.
angela draganoiu a spus:
eu l-am primit in primavara de la o presoana foarte draga, si l-am pus in pamint cu sticla in cap iar acum ma rasfata cu flori.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai Iudit la tine toate infloriciunile sunt infloriciuniste :tavalit: in traducere libera isi cam fac de cap toate florile :rofl:
Dar ai dreptate:infloreste toata vara! :|
 
D

dyayzh

Guest
Al meu e mic dar plin de flori ..burdusit. Mi l-am dorit si tare mult...acuma imi rasplateste toate asteptarile :D
 

angela draganoiu

Active Member
si al meu e plin de floricele desi e micut de virsta. uneori mi se agata in par de parca ar zice "hei, uita-te si la mine si eu am flori frumoase"
 

tinaM

Member
El e "norisorul meu albastru": e singura floare de culoarea asta pe care o am. Si da, e taaare infloricios :D
 
D

dyayzh

Guest
Se inmulteste foarte usor prin lastari. Si este chiar si acum o perioada buna :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa vezi si sa nu crezi: are 3 manunchiuri de boboci. Mai multi decat a avut in vara. E planta surprizelor Plumbago asta. :)
 

ghia_don

Active Member
Al meu s-a "stufosit" asa de tare, ca nu stiu ce voi face cind il voi duce la caldurica: sa-l tund sau sa nu-l tund...asta-i intrebarea :? . Deocamdata ma bucur de multimea florilor :) .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Anul trecut l-am tuns atunci cand l-am dus la iernat.Asa am sa fac si anul asta,mi-a placut cum s-a comportat.
 
D

dyayzh

Guest
Al meu e inca plin de flori. Cum se "cuminteste" in tund un pic, caci prea mare nu e :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff


Asa arata inflorescenta de Plumbago inainte de colorarea bobocilor. Dimensiunea inflorescentei (nu a bobocilor!) este undeva pe la 2 cm. Greu de pozat. :wink:
 

popescu gp

Well-Known Member
Am primit acum doi ani seminte de plumbago alb,din care au rasarit doua plante ce acum sunt mari si in vara trecuta au inflorit.Contrastul cu cel albastru este clar.Nu am reusit sa fac rost de plumbago indica care este roz-rosiatic la flori .Are cineva?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Doar daca si l-au adus din Franta. :wink:
Am inteles ca e mai mofturos la scaderea temperaturii decat varietatea albastra.
 
Sus