Plosnita de gradina

Cata Rose

Member
Stie cineva cum o pot sa scapi de ea?Am in gradina sute de exemplare care imi fac legumele praf.Am stropit cu decis dar in afara de faptul ca le ameteste putin nu se intampla nimic. Au ajuns pana si pe trandafiri :((
 

Marian Mitea

New Member
Stie cineva cum o pot sa scapi de ea?Am in gradina sute de exemplare care imi fac legumele praf.Am stropit cu decis dar in afara de faptul ca le ameteste putin nu se intampla nimic. Au ajuns pana si pe trandafiri :((

Era bine sa dai cu ceva sistemic daca ai legumele atacate. Ce ai dat tu acolo este un insecticid de contact care efectului asupra plosnitelor nu este unul mirific. Daca a mai dat si o ploaie sigur a spalat substanta si efectul a devenit zero.

Pentru legume ar fi bine sa incerci : Actara sau Calypso ( merge si pe flori pt ca nu este daunator albinelor ). Pentru casa sau terasa sunt foarte bune pentru a combte plosnitele : Solfac, K-obiol sau K-othrine.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
poate ar fi bine sa ne pui niste poze..... plosnitzele sint sugatoare de sange.... nu prea am auzit sa manince plante. Poate vorbesti de afide ?
Nea Marian .... eu nu as baga mina in foc pt chmicalele de care vorbesti.... TOATE sint daunatoare pt albine si pt oameni/animale......
 
Sus