Pleiospilos

rodica05

Member
Nu inteleg ce sa se deschida? Daca te referi la flori, mai ai de asteptat.
In rest... sa-ti traiasca, sa te bucuri de flori! :)
 

magda

Active Member
Moderator
Cele 2 plante de Pleiospilos nelli ale mele s-au gandit sa se inmulteasca. Am vazut ieri ca din mijloc apar noi plantute. Ce ziceti este perioada potrivita ?Nu le-am mai udat de 2 saptamani si au temperaturi de max 35 gr. C ziua si minim 10 gr. C noaptea (in microsera de policarbonat)
 

rodica05

Member
Nu e Lithops, ci Pleiospilos nellii
Sunt sigura ca asa scrie, ca am intalnit des aceasta problema la noi: toate Aizoaceaele sunt Lithops! Probabil pentru ca e cel mai reprezentativ din familie, fiind foarte des intalnit.
 

karmenutza

Member
I-am vazut si eu la Brico dar nu mi-am luat ca eu nu ma descurc prea bine cu cactusii si suculentele :( Nu am reusit sa inteleg modul lor de viata. Cred ca am o problema :oops: .
 

rodica05

Member
Karmenutza draga, singura problema a lor e apa! Daca nu le dai, e ok :D In rest stiu ei ce au de facut :wink:
 

numauita

Member
Azi am venit cu aceasta planta din BricoStore, cumparata cu 8 ron.
Credeti ca are de gand sa faca floare anul asta?

 

rodica05

Member
Sanse sa infloreasca... 50%. Dupa marime nu-mi dau seama, dar daca o ingrijesti corespunzator, sansele cresc :wink:
 

numauita

Member
Asta imi place la cactusul asta , ce e ciudat si neobisnuit, as putea sa ma gandesc ca seamana cu mai multe lucruri, nu numai cu o piatra.
Dar imi place si ideea de piatra vie.
 

zaher

Member
Dureaza pana se acomodeaza. Pe al meu nu l-am udat de anul trecut din vara cand l-am luat de la Hornbach. A stationat exact cum era pana acum 2 luni cand a inceput sa creasca. Dar flori poate anul acesta.

A crescut un pic dezordonat pentru ca la magazin l-au udat in afara sezonului.
De ceva timp am observat niste pete maro pe frunza din mijloc. Mi-e sa nu fie paianjeni.
 

rodica05

Member
L-am vazut la tine in album. Nu-s paienjeni, poate sa-l fi ars putin soarele. Poti sa incepi sa-l uzi si sa-l treci la soare.
 

zaher

Member
Multumesc, m-am linistit. A stat toata iarna in casa la geam pe vest si l-a batut soarele. Din cauza asta nu m-am gandit la arsuri.

In privinta udatului nu ar trebui sa astept sa se usuce de tot frunzele de jos - cele batrane ? Ma gandesc daca se aplica aceeasi regula ca la Lithops. Eu nu prea am experienta cu ei, e de abia prima iarna peste care am trecut cu el.

El oricum e la soare cam de o luna in balcon cu un geam intre el si exterior (exact cu il vezi in poza), dar petele le are din iarna.

Cand l-am cumparat avea deja cele doua frunzulite alungite (din pacate cei de la Hornbach i-au udat si nu aveau lumina pre buna).
 

numauita

Member
"frunzele" de jos au inceput sa se topeasca si la mine.
Dar ma gandesc ca e normal.
Eu il ud cand ud si restul ghivecelor si il tin afara.
 

enya

Member
deci pina la urma cum se uda un pleiospilos?concret...am si eu un pleiospilos si il ud cind isipul e uscat...ce/cum sa il ud?
 

gino

Member
De acum in colo, pana in primavara nu trebuie sa-l mai uzi.
Suporta temperaturi de 12 - 15 grade minim si la lumina.
Are capacitatea de a prelua prin frunze din umiditatea atmosferica, exact atat cat are nevoie...
 
Sus