Pleiospilos

tzep

Well-Known Member
Moderator
Aceeasi furnizori ca la lithopsi! Daca ai sa citesti cu atentie topicurile existente despre lithopsi si pleiospilos, pe langa sfaturile necesare ingrijirii plantelor, ai sa gasesti si alte adrese de furnizori! Si la categoria comercial se mai afla unele adrese de furnizori. Spor la citit! :wink:
 

diana999

Active Member
cred ca am citit tot...nu e prea mult.stiu o adresa in care nu am vazut.mai ramane sectziunea comercial.ma gandeam ca se gasesc la magazine.iarna fiind nu stiu cine mi-ar trimite.multzumesc
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pai nici nu e indicat sa achizitionezi in aceasta perioada. Ai un pic de rabdare pana in primavara. Si atunci or sa se gaseasca plante si la magazine. Eu de exemplu am luat de la Bricostore. Nu se compara cu cele luate de la particulari, dar cu o atentie si o ingrijire adecvata se acomodeaza si vor inflori. Sunt cativa forumisti care au plante bine ingrijite, multe si de calitate si cred ca in primavara or sa fie oferte pe sectiunea comercial. Acum, repet nu e vremea de achizitii si plantele acestea, in general, sunt la odihna/iernat. Te rog ai un pic de rabdare, pentru binele plantelor!
 

diana999

Active Member
n-am avut rabdare.am gasit la obi si mi-am cumparat.la ce temperatura trebuie sa-i tzin?in camera sunt cam 18-20 de grade.nu i-am udat deloc.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Off, off, of, copil nerabdator ce esti! :rusine: Acum daca l-ai luat asta e .... treci frumos la ingrijirea lui, asa cum trebuie! :wink:
Pe pagina 1
gino a spus:
De acum in colo, pana in primavara nu trebuie sa-l mai uzi.
Suporta temperaturi de 12 - 15 grade minim si la lumina.
Are capacitatea de a prelua prin frunze din umiditatea atmosferica, exact atat cat are nevoie...
Pana in primavara lasa-l asa apoi trebuie schimbat din turba in care se afla....Asta-i alt subiect. Uite, aici, cand ai timp citeste http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=8854 . Chiar daca este la cactusi se aplica cu succes si suculentelor. Si o sa mai capeti alte informatii, cand o sa vina timpul sa-l schimbi. Spor la studiu! :pa:
 

diana999

Active Member
multzumesc pt ajutor ;-) atunci ii las in camera.pe balcon cred ca e mai frig noaptea decat 12 grade.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Daca ai posibilitatea masoara temperatura nocturna pe balcon. In camera totusi e cam cald. Vezi daca substratul e uscat, ca cei din magazine ii mai uda in perioada asta. Daca nu e fff bine uscat lasa-l in casa.
 

diana999

Active Member
o spionez la noapte.... :giggle: desi.....de luni va ninge.ii aiurea temperatura,azi cald,maine rece...nici plantelor nu cred ca le place.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Atunci lasa-l in casa, ca si asa e obisnuit cu caldura, dar fara udat!
 

Camik

Active Member
Cand a sosit, in colet arata un pic cam sifonat,uscat tare la substrat si bobocul parea ca se ofileste.
L-am udat cu apa de ploaie si si-a revenit ba chiar a inflorit.
Am nevoie de anumite indicatii in ce priveste udarea si ingrijirea la pleiospilos nelii si v-as ruga frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc anticipat de raspuns!
 

adite

Active Member
Are floarea rosie? La al meu s-a uscat bobocul, pentru ca s-a cam turtit in cutie, dar mi s-a parut ca floarea urma sa fie alba.
 

adite

Active Member
Pleiospilosul meu s-a inmuiat si s-a micsorat. :( Saptamana trecuta i-am schimbat substratul gen turba cu unul pentru cactusi. Radacinile pareau cam uscate, dar nu complet. Dupa cateva zile l-am udat, dar s-a vestejit tot mai tare. Ce pot sa-i fac?
 

Camik

Active Member
Adite din mica mea experienta pot sa-ti spun doar sa nu-l mai uzi.
Si al meu a facut asa dupa transplantare si l-am pus la loc asa cum a venit .Eu l-am transplantat cu totul cu turba lui.
Am tot asteptat un raspuns pe aici dar se pare ca nimeni nu are nimic de zis.
Din ce am citit eu pe net si daca am inteles eu bine in vara nu prea se uda ,il feresti de insolatie totusi iar in toamna il uzi putin ,o data pe saptamana.In iarna cred ca e perioada de-si consuma singur frunzele si cam atat.
Sper sa-l mai prinda iarna... :rugaciune:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Adite si Camik, nimeni nu este rau intentionat de nu va raspunde, ci numai faptul ca ingrijirea Lithopsilor si a Pleiospilosilor este o mare necunoscuta pentru majoritatea forumistilor. :(
Personal nu va pot indruma decat catre Google. :idea: Poate gasiti ceva informatii necesare. :nu stiu: :gandit:
 

adite

Active Member
Multumesc, Camik si Tzep! Dupa ce l-am primit, l-am tinut la soare si, in cateva zile, i s-a uscat prima pereche de frunze. Turba in care era plantat, era extrem de uscata si s-a desprins greu de radacini. poate ar fi trebuit sa o ud bine, mai intai, ca sa nu se rupa din radacini. L-am udat la cateva zile dupa ce i-am schimbat substratul, cand am vazut ce se intampla si l-am mutat la umbra.
 
Salut

nu pot sa spun ca as avea cine stie ce experienta cu ele, dar la mine stau in sera, pe masa de sus, in plin soare, tot anul; am 3 plante intr-un ghiveci de pe care am recoltat anul trecut seminte si acum am un ghiveci plin cu plantute de 1 an; le ud normal, ca si pe celelalte suculente, cam o data pe saptamana - la 10 zile, depinde cum stau cu timpul; iarna au stat tot acolo si au avut si 3 grade si nu au patit nimic; cei 3 Pleiospilos sunt olandeze achizitonate acum 3 ani; nu promit pentru ca stau foarte rau la capitolul timp liber, dar sper sa pot reveni cu poze;

la Lithops e cam aceeasi poveste - plin soare, udati o data pe saptamana - dar acolo substratul e pumice, care dreneaza apa foarte repede

Ciprian
 
Sus