Platicodon- Floarea Balon

alfa

Active Member
Cea din ultima poza nu? E foarte frumoasa Valetina .
Cele pe tija lunga nu sunt platicodon ci campanula persicifolia.
 

aleynad

Active Member
Moderator
desi se spune ca este perena, la mine nu a rezistat iarna, desi o acoperisem putin si cu frunze in toamna :(
am pus in primavara seminte, au iesit, dar rasadurile nu se comporta prea stralucit :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:( Imi pare rau, Daniela! Ma mir ca n-a rezistat, totusi, chiar e perena, nu doar se spune, la mine e al treilea an ca rasare. Daca nu-ti rezista rasadurile, spune-mi si le scormonesc eu la toamna pe ale mele si-ti trimit 2-3 rizomi.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca si la mine a rezistat - uitasem ca am plantat asa ceva si am zarit-o zilele trecute. Daca mai si infloreste o premiez!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu o am in ghiveci.Are doar mici-mici boboci.Uitasem de ea dar a dat singura si a crescut enorm.De fapt de la un an la altul se dezvolta.Adevarul este ca in ghiveci nu creste asa de mult ca in gradina dar........... :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iat-o inflorita in sfirsit

O tin in ghiveci mare tocmai de teama sa nu o pierd.Anul trecut am luat si seminte de la ea si mi-au germinat in proportie mare.Cam 85%..Din nefericire la transplantare (m-am grabit evident :mrgreen: ) am pierdut aproape tot.Mai am doi pui mici sa vad cum se vor dezvolta . :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sa ai parte de eea, Gabi, e o frumusica! Da' sa stii ca poti sa o pui in gradina, eu am una de 4 ani (cu flori roz) si n-are probleme! :wink: Tocmazi mi-am luat si eu una alba, ca sa-i tina de urat! :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claudia initial a mea a fost albastra.Un albastru puternic.Pe masura ce a imbatrinit ( o am de vreo trei ani ) a albit :rofl: :rofl: :rofl: asa ca banuiesc ca nu ramine cu culoarea initiala .Asa o fi :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
uite-o si pe a mea - si-a petrecut iarna trecuta in gradina si uite ce frumoasa e asa ca am tras concluzia ca e foarte rezistenta la ger :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gradinar, foarte frumoasa :D

Gabi, sa stii ca e o ciudatenie cu ele, cu culoarea,am observat si eu, cea alba cumparata de cateva zile are pe unele flori ceva...nu stiu daca sa le spun pete...dar, mam rog, un puc de culoare albastra...Asa ca cine stie, poate imi face in ciuda si se albastreste :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Madalina uite asa a fost si a mea la inceput.Cum Dzeu a ta a ramas aceeasi culoare??? :eek: Adica dupa o iarna in gradina sa isi pastreze culoarea??? :eek:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Habar n-am cum de a ramas albastra! Eu credem ca am si pierdut-o, ca nu am mai zarit-o dupa iarna dar vad ca a rasarit iarasi si a mai si inflorit.
Zau ca nu i-am facut nimic...
 

tranda09

Member
A rezistat si floarea mea gerurilor mari, dar este abia in crestere. Pare sa se fi inmultit pentru ca are mai multe ramurele ca anul trecut.Astept sa vad daca florile vor fi la fel de albastre.
 

lelia

Well-Known Member
Nu ma asteptam sa treaca peste iarna ,cu atat mai putin sa infloreasca ,iar florile sa fie mai mari si mai frumoase decat atunci cand am cumparat-o .



floarea are 10 cm.
 

elipopa

Active Member
am pus si eu seminte, au germinat multe, cred ca am vreo 30 de plantute! sunt in ghiveci deocamdata! cand sa le transplantez? cam ce inaltime trebuie sa aiba ca sa reziste la transplantare si sa nu le pierd?
 

lelia

Well-Known Member
In jur de 10 cm .sa tii ghiveciul afara cateva zile ,sa se obisnuiasca cu temperaturile ,apoi transplantezi grupuri de rasad ,au radacinile firave pentru a fi puse individual .Bafta ,sunt foarte frumoase si rezistente . :D
 

elipopa

Active Member
lelia a spus:
In jur de 10 cm .sa tii ghiveciul afara cateva zile ,sa se obisnuiasca cu temperaturile ,apoi transplantezi grupuri de rasad ,au radacinile firave pentru a fi puse individual .Bafta ,sunt foarte frumoase si rezistente . :D
multumesc frumos pentru raspuns, oare infloresc in primul an?
 

lelia

Well-Known Member
La mine au inflorit ,timid ,dar au avut flori ,iar acum au rasarit si sunt foarte viguroase .
 
Sus