Platicodon- Floarea Balon

IULIA

Active Member
am cumpara si eu 4 plante, 2 mov inchis si 2 albe. deci pina la urma, la umbra, semi-umbra sau la soare?
eu as inclina cu semi-umbra.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am si eu doua de citiva ani,le tin la soare dar cea mov,care era mov cind am cumparat-o l, a devenit alba :( .Infloreste putin albastrui,la prima inflorire si apoi devine alba complet .Stiti cumva de ce?
 

aleynad

Active Member
Moderator
am cumparat si eu una mov acum 2 ani
am plantat-o la semi-umbra ca asa erau indicatiile pe ambalaj, din pacate nu a trecut iarna :(
am luat acum niste seminte, poate am mai multe sanse de reusita in primavara
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
aleynad a spus:
am cumparat si eu una mov acum 2 ani
am plantat-o la semi-umbra ca asa erau indicatiile pe ambalaj, din pacate nu a trecut iarna :(
am luat acum niste seminte, poate am mai multe sanse de reusita in primavara
Nici la mine cea plantata la semiumbra nu a supravietuit. In schimb, cea plantata la soare s-a facut foarte mare si frumoasa.
 

lelia

Well-Known Member
Cea cumparata in ghiveci ,acum vreo trei ani cred ,e de talie mica ...



cea obtinuta din seminte e uriasa ,sunt mici diferente si la frunze ,flori ...



imi plac amandoua ,fara pretentii ,rezista ,cresc ,infloresc si sunt ...albaste .
 

AnDu

Active Member
Da.poza e de acum 2 ani. Cele de anul trecut nu stiu ce am facut cu ele.fac o poza la rasaduri si la planta din poze sa vedeti cum arata dupa 2 ani :D
 

AnDu

Active Member
Deci. Eu o am de ceva timp....nu am îndrăznit sa o tin in gradina...dar voi face test cu puisorii anul următor. Anul acesta ii tin la pauza la 0-3grade. Asa arata ale mele. Crescute din seminte! Am si seminte de vânzare. 15 lei capsula cu aproximativ 30-40seminte.garantez germinare99%. Si acum poze.
 

Atașamente

Sus