Platicodon- Floarea Balon

tranda09

Member
Am cumparat azi o planta care are frunzele si bobocii ca ai cameliei.
Se numeste Platicodon.
Este de culoare mov - albastru si mi s-a spus ca va creste ca tufa, mare si bogata. Nu am gasit nicaieri date despe ea. Are doar inscris pe ea ca vrea apa si lumina moderat.
 

alfa

Active Member
Nu mi se pare ca seamana cu camelia, dar e ABSOLUT SUPERBA!!!! Sa-ti traiasca si sa creasca mare cu flori multe!!!!
 

tranda09

Member
angela draganoiu a spus:
nu seamana cu camelia dar e superba. unde vrei s-o pui in gradina ?
Da, in gradina, la Sinaia, merge? Are pe cartonas scris > 18grade, asta inseamna ca nu merge deloc. Poate totusi ar merge... Va rooog!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este "Floarea Balon" .Eu o am in ghiveci.Dispare iarna(eu am crezut ca am pierdut-o :( noroc ca nu am aruncat ghiveciul :D ) si reinvie primavara devreme.Sigur ii merge mai bine in gradina decit in ghiveci dar eu nu am avut curajul sa o pun .Infloreste intr-adevar aproape permanent pe timp de vara.
Uite aici ceva despre ea
http://urbanext.illinois.edu/perennials ... 743&page=1
si fiindca rezista la geruri si de -40 de grade ( :rugaciune: Doamne fer') poti sa o pui si la Sinaia.
 

tranda09

Member
Gabiuta a spus:
Este "Floarea Balon" .Eu o am in ghiveci.

Gabiuta, esti foarte documentata si-ti sunt recunoscatoare pentru vestile bune pe care mi le dai despre "balonas". Nu s-a intamplat sa intreb ceva si sa nu raspunzi cu exemplificari. Chiar azi te-am pomenit la "fruct necunoscut" . Multumesc.
 
A

Anonymous

Guest
tranda sa stii ca e floare minunata,exista si in varianta alba,roz,bleu si albastru
e minunata iarna ,ca "doarme" ,altfel udata moderat ,lumina dar nu soare pe ea si vara o vezi ca pe o pata de culoare
la sinaia la racoare ar trebui sa i se intensifice culorile
daca vrei s-o pui in gradina ,ingroap-o cu ghiveci cu tot
 

tranda09

Member
Elf_a a spus:
tranda sa stii ca e floare minunata,exista si in varianta alba,roz,bleu si albastru
e minunata iarna ,ca "doarme" ,altfel udata moderat ,lumina dar nu soare pe ea si vara o vezi ca pe o pata de culoare
la sinaia la racoare ar trebui sa i se intensifice culorile
daca vrei s-o pui in gradina ,ingroap-o cu ghiveci cu tot
Dar ghiveciul este destul de mic, cum i se vor dezvolta radacinile? Chiar trebuie sa fac asa?
 

tranda09

Member
karmenutza a spus:
Foarte frumoasa, tranda! Poate o inmultesti?
Iata ce am citit din site-ul dat de Gabiuta ( ca altceva nu am gasit despre ac. floare):. Rar are nevoie de divizare. Greu de transplantat. Daca ai alte date, ti-as ramane recunoscatoare.
 
A

Anonymous

Guest
karmelutza se prinde din seminte
daca mai ai rabdare itzi dau io din rasadurile facute
acu am cam 4 cm si mi-e ca daca scot vreun firishor mor
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
iat-o si pe a mea.................re-re-rasarita ca pasarea aia care iese din bla-bla-bla..........
Cred ca as pune-o in gradina mai bine. :?
 
A

Anonymous

Guest
se pare ca io am pus-o din "misandarstanding"
si-i merge bine
da la toamna musia sa te apuci de scurmat bulbishorii
 

aleynad

Active Member
Moderator
am cumparat si eu azi una
am de gand sa o plantez in gradina intr-un loc semiumbrit
multumesc de informatii :D
 
Sus