Planuri gradina 2014

oanaiulia

Member
Hello!!

Ceva planuri pentru anul acesta? Eu sunt noua pe acest forum, dar tare imi place, si anul acesta vreau sa imi amenajez si eu micile portiuni de pamant din fata casei. Am incercat sa fac proiecte pentru amandoua, si mi am si comandat deja plantele.
daca aveti sugestii, sfaturi, critici...orice este binevenit :)

http://oanaiulia.sunphoto.ro/Proiect_gradina/95904787
http://oanaiulia.sunphoto.ro/Proiect_gradina/95904788

In mod sigur plantele pe care le-am comandat ( de la Yurta), vor fi mici...nicidecum ca in poza...dar sper macar ca se vor prinde, si corespund cu ceea ce am cerut...deci imaginile sunt pentru viitor.. :visator:
 

Dixisor

Member
Buna,
Frumos, frumos si foarte interesant programul de proiectare. Mi-ar placea si o cataratoare pe peretele de langa fereastra.
 

DANIELA06

Member
Da chiar foarte interesant programul .Eu cand ma duc la casa ma tot plimb in jurul gradinei si ma gandesc cum sa mai aranjez si unde sa mai plantez :D .
 

fixpix

Active Member
Arata fain.
Dar te pricepi la plante? Sau doar la design?
Ca... eu unul n-as planta de exemplu liliac (daca liliac ai acolo).
Creste f mare, face o multime de pui prin preajma, din radacina!
In rest, nu-ti pot da alte sfaturi, ca nu recunosc plantele :)

Baaaafta! :mrgreen:
 

oanaiulia

Member
La plante ma pricep doar teoretic... Ca e prima data cand plantez ceva.. :) . In mijloc nu am mai pus liluac, ci o tuia verde albastrui...numai ca va cam trebui sa astept sa creasca, pt ca produsele de la yyurta au sosit si sunt ff mici... :( . Aveti idee cat creste tuia occidentalis pe an?
Pe margine au ramas liliecii, pe care vreau sa i fac copaci...(i am luat de la o ferma si sunt destul de mari)
Iar restul, sunt arbusti pe margine( berberis, euonymus, salix integra, weigela variegata) , care deocamdata sunt doar niste bete...cu mici mugurasi....sper sa se prinda, si sa le placa la noi :) . Iar in mijloc , ienupar golden lime, si blue chip...care sunt tot mici...si din cate am inteles, nu au o crestere foarte rapida...:( .
Azi vreau sa cumpar ceva bulbi de primavara pt partile de langa bordura... Poate imi dati ceva idei.. :) mie tare imi plac lacramioarele si zambilele, dar lacramioare nu stiu daca gasesc la baumax sau practiker... Iar zambile... Daca le plantez acum, nu cred ca infloresc ele anu asta... Oare lalele care infloeesc vara mai gasesc?
Multumesc pt pareri :)
 

fixpix

Active Member
Cam toti bulbii care infloresc primavara e tarziu sa-i pui acum.
Pe margini ai putea pune plante joase. Sedum, Sempervivum, o multime de Campanule infloresc frumos, Cerastium acopera frumos dar mi se pare cam invaziv, l-am scos. Variante sunt destule.
 

geodezia

Well-Known Member
na eu am pus lalele si mai tirziu aui inflorit prin iunie da au inflorit
acu ce s aiti facem fa-ti naravu nu cheltui mult pe bulbi din tara ca sunt scumpi si nici nurasar ce vrei vei face comanda in toman la cebule sau swiat cebule si iti vei lua ce iti dioreste sufletul
mie imi casuna in fiecare an pe citeceva anu asta sper s atermin am luat in jur de 20 de bujori ..si multi crini sunt atre frumosi
mai poti pune caldaruse sau margarete lupin campanule garofite
depinde ce vrei
poti pune si weigela ca e frumoasa
si clematite din ale abatute care infloresc in 2 rinduri odata simple odata duble de la Maria
si sa nu uiti de rose muuuulllte rose da rose adevarate adica englezesti care s aformeze adevatare tufe cascade etc
na daca i fi de prin tm sau oradea dai o fuga la szeghet si iei muma de trandafiri si alte alea de pica satu in sezut ce o sa ai acolo
nu mai da banii aiurea pe al yurta baumax sari la unguri granita si iei flori ieftine si ce iti doreste sufletul
 

oanaiulia

Member
Cerastium aveam de a lungul bordurii pe cealalta parte a gradinii, imi plac...doar ca ai dreptate. fixpix, sunt invazive...nu s-a ocupat nimeni de ele anul trecut, si mi-au invadat trandafirii :) . anul acesta am sapat un santulet intre cerastium si trandafiri ( am lasat o bordura de cerastium de 20-30 cm), si i-am si tuns.... As pune ceva bariera intre cerastium si trandafiri, dar nu stiu ce... :gandit: ..Si din radacinile ce le-am mai scos de la trandafiri, am plantat si de-a lungul bordurii in gradinuta noua... banuiesc ca se prind usor..
As fi pus si panselute...mis e par tare dragute, dar vreau sa plantez plante perene...sa ma bucur de ele in fiecare an...sa le vad cum cresc.
Rose am pe toata partea opusa acestei gradinute...care ma incanta toata vara cu diverse culori...tocmai le-am tuns destul de drastic anul acesta, iar weigela am pus 2 aici, in gradinuta noua...sa vedem daca se prind
Azi i-am cumparat bulbi de freesie,care imi plac ff mult, lacramioare, si un pachet de 111 bulbi, in care sunt anemone, o dalie, triteleia, latris, si gladiole. Pe cele mai inalte, le voi pune mai pe margine...dar daca aveti indicatii sau contraindicatii referitoare la plantarea acestora impreuna, va rog sa ma ajutati... :) . Le voi planta , bineinteles conform adancimii mentionate pe instructiuni, dar poate sunt care nu se inteleg intre ele... de ex stiu ca lacrimioarele sunt destul de invazive...sa le pun separat? sau intr o jardiniera?
Si inca ceva....ce ma fac , cand voi sapa dupa bulbi la toamna? cum sa i deosebesc , sa stiu care-ce ?? La anu sa i pun la nimereala, si sa vad ce iese? :rofl: Sau mai bine le pun intr o anumita ordine... ca tot omu... grupate.. :visator:
Apropo de yurta.... Am spus ca nu mai cumpar VECI de la ei...pt ca mi-au livrat pachetul cu 10 plante lipsa. I am sunat, au spus ca au uitat pachetu in depozit...bun..de inteles... mai uita omu...mi l-au trimis a doua zi, la insistentele mele ( le-am spus ca am chemat gradinari sa lucreze :rofl: , si pe cand sa ridic coletul...a trebuit sa platesc din nou transportul....nu le-am mai spus nimik :( . Si acu,,,,cum tot studiam aici bulbii pe care mi i-am cumparat, vad pe etichete : distribuitor: YURTA!!!! :eek:f: :eek:f: :eek:f:
 

Dixisor

Member
Pentru recunoasterea bulbilor poti sa faci o schita si sa o pastrezi, in plus o sa poti sa-i recunosti si dupa frunze. Frunzele trebuiesc lasate oricum pana incep ele sa se usuce. Mai exista colivii din plastic daca ii pui in grupuri si nu in sir indian... poti sa plantezi in pamant etichete impermeabile (scris cu marker pe o bucatica de plastic) si ii lasi doar o mica parte la suprafata ca sa dai repede de ea, asta in caz ca nu vrei sa fie vizibile.
Despre compatibilitatea bulbilor nu ma pricep,in teorie se inteleg intre ei, sper sa nu ai probleme.
 

oanaiulia

Member
Multumesc pt idei :)

Le am plantat in cerculete de cate 6-8 bulbi, si pe categorii....asa ca nu se mai pune problema sa nu se inteleaga :), si pentru recunoastere, am pastrat schita pe care am facut o initial.
Arbustii si coniferele le voi uda destul de des...oare la fel trebuie udati si bulbii? Le place apa, sau sa-i las in pace?

Acum...nu mi ramane decat sa astept sa infloreasca... :visator: .... careva... :|
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lacramioarele ai grija Oana ca si ele sunt invazive.
An de an scot si mereu ramane cate o radacina-doua care da x 3 in al doilea an .
Imi plac lacramioarele ca flori dar numai in buchetel .Altfel in gradina din cauza frunzelor aproape ca nu li se vad florile si pare o mare de frunze verzi.
Este singura floare pe care o culeg din gradina sa o pun in casa.Altfel....nu imi place de loc sa rup flori din gradina.

In general ai grija si ia in calcul ca arbustii cresc destul de mult de la un an la altul nu numai in inaltime ci si in latime deci trebuie sa le lasi ceva spatiu ca sa se poata dezvolta si sa isi arate frumusetea.Inghesuiala nu prea e buna zic eu.

Proiectul tau e frumos.Dar o sa vezi ca pe masura ce trec anii o sa modifici. :) Ca daca nu modifici an de an inseamna ca nu esti gradinar :p
Oricum tine-te de el deocamdata si sa ne arati pozici.
 

oanaiulia

Member
Si cum fac sa ajung in posesia lacramioarelor, si cat ma costa? Mie imi plac foarte mult, si as pune macar intr o jardiniera...sa le am :D . Am mai schimbat eu ceva, le-am plantat, dar sunt micute plantele mele ...deocamdata :).
Am revenit cu poze...nu stiu daca se vede mare lucru, dar am facut pozele pentru a observa diferente in anii urmatori :) .
http://oanaiulia.sunphoto.ro/Gradina_mea_15mai2014/97124841
http://oanaiulia.sunphoto.ro/Gradina_mea_15mai2014/97124840
http://oanaiulia.sunphoto.ro/Gradina_mea_15mai2014/97124839
http://oanaiulia.sunphoto.ro/Gradina_mea_15mai2014/97124788
http://oanaiulia.sunphoto.ro/Gradina_mea_15mai2014/97124786
http://oanaiulia.sunphoto.ro/Gradina_mea_15mai2014/97124782
http://oanaiulia.sunphoto.ro/Gradina_mea_15mai2014/97124700

Sunt sigura ca o sa mai schimb lucruri pe parcurs..., Gabiuta, ca deja am schimbat... :nu-i nimic:
Multumesc pentru sfaturi :hug:
 

oanaiulia

Member
Mi ar fi destul de greu sa fac un calcul, pt ca le am luat treptat... Nu deodată... Sa nu am vre un soc... :rofl: ... Si unele le am mai si primit...( crinii de toamna, pholx , lilieci.) brazii albi, trandafirii si agavele sunt demult in gradina... Petuniile le am luat de mici, câte 2 lei una... Dar s au inmultire repede.. Deci cam greu sa fac un calcul total... Da poate e mai bine asa .. :roll:
 

belisima

Well-Known Member
fata draga...usa casei imi place la maxim, e usa visurilor mele :rofl: si ghivecele de teracota!despre amenajarea gradinii e cam greu sa ne dam cu parerea, pana la urma o gradina personalizata e cea mai frumoasa. daca tu te simti bine in ea , e gradina perfecta. eu una m-am axat pe trandafiri si plante perene cu flori, coniferele nu prea sunt de zona mea si nici nu ma omor dupa ele. dupa cativa ani gradina prinde contur si atunci toate eforturile tale vor capata un sens deosebit. Spor la gradianrit!
 

oanaiulia

Member
Ma bucur ca i place la cineva ușa mea... Pt ca eu am vopsit o anul trecut si i am pictat geamul :visator:
Sannamaria , încă nu am găsit Lăcrămioara... Adică am cumpărat in primăvara 5 bulbi( sau ce o fi) dar nu mi au iesit... Poate am greșit io, sau nu erau buni... Cum sa nu vreau?!? Mai ales ca parca ai zis ca esti in drum spre Mures... Eu merg destul de des pe acolo :) chiar sâmbăta de ex, merg la întâlnirea de 10 ani :visator: la liceu. Daca esti prin zona si nu deranjez.... Si să-mi spui ce prețuri au..te rog :) . Mersi!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
samnbata nu pot ca lucrez ,dar vb pr mp si ne intelegem cumva sa nu stricam topicul pe aici ,acum am cateva zile mai incurcate ,dar ne vedem cumva ;-)
 
Sus