Planteo - bulbi de flori Olanda

Pt. doamna "Lady Bug": da, vom mai aduce Lankongense, posibil dupa 10 martie. Este recomandat a se planta direct in gradina, pentru ca in general crinii prefera racoare la bulb si cald la tulpina. Temperatura din pamantul din ghiveci este mai mare decat cea din pamantul din gradina.

Asa este, nu se recomanda ca acea dalie inalta (imperialis) sa fie crescuta in ghiveci.

Astept mesajul dvs. cu datele de livrare, sau macar cu numele si apoi va gasim comenzile anterioare.

Referitor la coletele neprioritare (fara ramburs), Posta Romana a anuntat modificarea tarifelor: https://www.posta-romana.ro/a819/tarife/tarife-noi-1-martie-2016/serviciul-universal/noile-tarife-ale-serviciile-postale-universale.html
 

LadyBug

Well-Known Member
Stati putin, ca nu mai vreau crinul lankongense, sper ca nu va incurc daca m-am razgandit, imi cer scuze.
 

liliann

Member
hello
Am vrut sa fac o comanda si am vazut ca nu mai aveti hemerocallis stella d'oro. Veti mai aduce primavara aceasta?
 

liliann

Member
Multumesc.
Am trimis comanda totusi, pentru a-mi rezerva ceea ce doresc, cu rugamintea de a ridica personal produsele direct de la dvs., dupa ce veti avea disponibil si stella d'oro, este in regula asa?
 

AnDu

Active Member
@Caramell si @sannamaria am o intrebare daca nu va suparati. Ce ati facut cu bulbii de lalele cumarati? I.ati scos iarna sau i.ati lasat acolo de cand i.ati cumparat? Si daca i.ati lasat cum se comporta dupa mai multi ani?. Majoritatea bulbilor de pe piata provin din Olanda si am si eu cumparati cativa. Si sa stiu ce sa fac cu ei in vara,sa.i scot sau sa.i las. Sunt in al 3'lea an si i.as scoate sa.i bag la odihna. Macar pe cei de lalele pentru ca narcisele si zambilele sunt mai rezistente :D multumesc pentru orice raspuns si din partea celorlalti :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Hai sa discutam asta la topicul dedicat lalelelor pt ca aici e un topic ál unui furnizor si nu are legatura.
 

liliann

Member
Multumesc.
Am trimis comanda totusi, pentru a-mi rezerva ceea ce doresc, cu rugamintea de a ridica personal produsele direct de la dvs., dupa ce veti avea disponibil si stella d'oro, este in regula asa?
Este vorba de comanda cu ID Comandă: #4933, din data de 01.03.2016.
Observ pe site ca apare disponibil hemerocallisul stella d'oro, ati refacut stocul?

Multumesc
 

geodezia

Well-Known Member
@Caramell si @sannamaria am o intrebare daca nu va suparati. Ce ati facut cu bulbii de lalele cumarati? I.ati scos iarna sau i.ati lasat acolo de cand i.ati cumparat? Si daca i.ati lasat cum se comporta dupa mai multi ani?. Majoritatea bulbilor de pe piata provin din Olanda si am si eu cumparati cativa. Si sa stiu ce sa fac cu ei in vara,sa.i scot sau sa.i las. Sunt in al 3'lea an si i.as scoate sa.i bag la odihna. Macar pe cei de lalele pentru ca narcisele si zambilele sunt mai rezistente :D multumesc pentru orice raspuns si din partea celorlalti :D
nu scot lalelele nicioadata ca uit culorile dar cele de la bakker vad ca au fost excesiv de rezistente pur si simplu au 5-6 ani si inca pastreaza aceleasi caracteristici nu s-au dus in fundul pamintului ies in fiecare an am citeva tufe care se incapatineaza sa iese mari frumoase cu frunze carnoase si florile mari altele au dat coltul dar cred ca din vina mee ca le-am pus la un loc unde vara nu au apa
inavatatura de minte stiu ca fetele cumparau niste cosuri au in oferta si sklep si benex de pus lalelele ca sa nu fie mincate de daunatori si nici sa nu fuga in fundu pamintului
 

AnDu

Active Member
Din contra e bine zic eu ca vara nunau apa....ca si asa sunt in repaus. :D acum cine stie.....rezistenta lor difera de la apa,sol,temperaturi si felul cum au fost ele obtinute
 

geodezia

Well-Known Member
erau puse intr-o rasadnita care rasandita era pusa pe ciment si nu avea umbra deloc toata ziua zi de vara asa ca s-au uscat am gasit foile la cepe uscate
 

AnDu

Active Member
S.au copt de.a binelea :rofl: asta e altceva.....eu am crezut ca erau in pamant in gradina. Nu stiu ce sa fac. M.as risca sa le m.ai las si a 4'a iarna in pamant....
 
Este vorba de comanda cu ID Comandă: #4933, din data de 01.03.2016.
Observ pe site ca apare disponibil hemerocallisul stella d'oro, ati refacut stocul?

Multumesc
Din pacate nu mai avem hemerocallis Stella d'oro, posibil sa fie disponibil peste 1 - 2 saptamani, dorim sa mai aducem daca vom mai gasi.
 

Traian

New Member
Buna seara. Puteti sa-mi spuneti in ce stare este comanda mea 4993 din 05.03.2016. As putea sa mai adaug si alte produse la aceasta comanda?
 

AnDu

Active Member
Buna seara. Am primit comanda cu nr 4467. Crinii vad ca sunt incoltiti. Asa ar trebui sa fie? Si cand i.as putea planta in gradina avand in vedere ca a plouat si pamantul e destul de umed si pe langa asta noaptea sunt 3-6 grade C. Astept un raspuns cat mai urgent . Multumesc!!! :D
 

belisima

Well-Known Member
Tot cu o intrebare vin si eu... am cerut livrarea dupa 15 martie, si :blush: din prea mult entuziasm am pus cam multe dalii in cos, as vrea sa mai inlocuiesc din ele cu crini...numai daca nu incurc.
 
Buna seara. Puteti sa-mi spuneti in ce stare este comanda mea 4993 din 05.03.2016. As putea sa mai adaug si alte produse la aceasta comanda?
Buna seara, va rugam sa ne comunicati ce produse doriti sa adaugati si cand preferati sa primiti coletul. Spre sfarsitul saptamanii viitoare este in regula?
 
Sus